• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

BIOS Проблем

 • Ја почнал/а темата
 • #1

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Вчера имав потреба да подесам нешто во BIOS, но неможев да пристапам до него. Инаку имам AMI BIOS, и за да се пристапи треба да се притисне DEL. Го рестартирам компјутерот, нон-стоп притискам DEL и никако да се вклучи. Знае ли некој што може да му е проблем ? :ermm:
(Незнаев каде да ја ставам темата бидејќи незнам што е проблемот)
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
да не не ти работи дел копчето :) инаку пробај за секој случај и со ф2 или ф8 се бива шо знајш
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
DEL ми работи, инаку пробав и со F8, F10, F12, пак ништо.... со F2 не сум пробал, но ќе пробам.
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
Ако не успее ни F1 пробај со се од F1 до F12 :D:D:D
А тастатурата ти е на USB или на стандардниот порт за тастатура. Ако ти е на USB пробај со стандардна тастатура.
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
895
73
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
И јас го имам истиот проблем не пристапува со притискање на del а и не ми се појавува screen-от со информациите за компјутерот, а се појавува Anhoch GoliathXD слика.
P.S. До сега не ми притребало нешто да изменам во BIOS-от, но сепак добро е да се знае како може да се направи да може да се влезе во BIOS-от.:)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Тастатурата е на стандардниот порт за тастатура.

Пробав со F2, и ми бара лозинка, вели: Enter Current Password

Ова е лозинка за BIOS, или... инаку немам ставено лозинка на компјутерот
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Да. BIOS-от има таква опција за поставување лозинка..
Така да, и да имаш лозинка на userot и да немаш, тоа нема врска.. Контактирај ги тие од кај што си го зел pc-то..
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Дечки, проблемот е решен.

Го отворив куќиштето и така стои, сега температурата не ни помислува да оди над 60 степени :))

Фала ви на сите, темата може да се затвори.
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
694
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
pass na bios e najlesna rabota samo otvoretego kukisteto i taa malata okrugla baterija izvadete ja i uklucete go pc-to i odite vo bios i ke nemate pass :)))
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
pass na bios e najlesna rabota samo otvoretego kukisteto i taa malata okrugla baterija izvadete ja i uklucete go pc-to i odite vo bios i ke nemate pass :)))
Точно така.. Но, не секогаш тоа има позитивно дејство.. Многу често се случува поради тоа да се изгубат огромен број податоци..
Лично искуство..
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Лелеее... сум постирал во погрешна тема, проблемот го решив со температурата... (тема Цивкање) инаку овој проблем не сум го решил, а со вадење на батерија не би ризикувал... така да и оваа тема може да се затвори.

Поздрав
 
Точно така.. Но, не секогаш тоа има позитивно дејство.. Многу често се случува поради тоа да се изгубат огромен број податоци..
Лично искуство..
Ај објасни како се случува тоа? Многу ме интересира.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
И мене воопшто не ми е јасно како се случило тоа...
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Ај објасни како се случува тоа? Многу ме интересира.
Уште на предходната тест машина се обидов со ваѓање на батеријата. Освен тоа што, се рестартира биос-от, при следното уклучување следуваше BSOD, со порака дека изгубен е некој системски фајл..
Проблемот делумно го решив со linux live cd, т.е си ги презедов податоците од хардот, и потоа беше неопходен формат..
Искрено неверував дека е возможно тоа, но колку што се сеќавам, не правев нешто посебно на компјутерот за да ми снема некој системски фајл.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Уште на предходната тест машина се обидов со ваѓање на батеријата. Освен тоа што, се рестартира биос-от, при следното уклучување следуваше BSOD, со порака дека изгубен е некој системски фајл..
Проблемот делумно го решив со linux live cd, т.е си ги презедов податоците од хардот, и потоа беше неопходен формат..
Искрено неверував дека е возможно тоа, но колку што се сеќавам, не правев нешто посебно на компјутерот за да ми снема некој системски фајл.
Не е проблемот што ти снемало некој системски фајл, туку проблемот е со ресетираните сетинзи на биосот. Си требал одново да го сетираш. Кога си го ресетирал биосот, си направил некоја хардверска промена, по која настанало конфликт во виндоусот и ти се појавил БСОД!
 
Јеп, не ти е БИОСот крив. А си можел да бутираш DOS и да го ископираш фајлот од флопи/стикче на хард дискот, да му дадеш системски атрибути, system file, read-only и hidden и да го решиш проблемот за 5 минути без формат и копирање податоци.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Можеби.. Меѓутоа како што кажав тоа беше малце одамна, па немав некое којзнае какво знаење и искуство со bios посебно.. А поради тоа што другпат сум немал причина да рестартирам БИОС, а и сум немал слични проблеми од тогаш, не ми беше доразјасната причината за проблемот.
anyway.. Добро е да се знае.. :)
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
694
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
jas taka napraiv i na eden pc i nisto ne se izgubi od nego sve si bese ok :))
 
M

Mr.Alien

Гостин
Нема што да се плашиш за вадење батерија. Слободно извади ја, претходно исклучи од струја и откачи ги сите периферни уреди кои имаат сопствено напојување.
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
А зошто да постапувате дивјачки со BIOS от да му ја вадите батеријата, зопто едноставно не го ресетирате како што треба со помош на Jumper Cap. И јас си зезнав некој сетинзи во биосот и не сакаше ни под разно да се уклучи, и си го ресетирав биосот со помош на Jumper от без да вадам батерија и слично.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,708
Мислења
862,868
Членови
30,052
Најнов член
Tomtomtom
На врв Дно