• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

BIOS Problem

  • Ја почнал/а темата
  • #1

ProNoob

Intern
1 октомври 2010
392
13
И Опет проблем ... Влегувам на лаптопчето мало и гледам, НЕМА Wireless , т.е исклучен беше... А како што знам јас, морам да го уклучам лично преку биосот.. арно ама или јас сум го заборавил пассвордот ,или е можно некој вирус ова да го предизвика? Не сум запознат со оваа работа,затоа прашувам.. Вајрлесот наеднаш се исклучи! Иначе користам виндовс!

EDIT: Wireless problemot resen, se setiv na komandata FN lol :S ! Problem,zaboraven password od bios... !
 

masterficx

Gaining Experience
5 јули 2009
1,345
348
masterficx's setup  
Processor & Cooler
Intel Q8200 + CM Hyper 212+
Motherboard
GA-G41MT-S2PT
Storage
Spinpoint F3 1TB
PSU
CM Elite 460
RAM
8GB [email protected]
Video card
Gigabyte GT640 2GB
Case
DeepCool Tesseract Black
Monitor
LG 22" TN
OS
8.1 64-bit

Gogi

Intern
1 април 2009
18
1
И Опет проблем ... Влегувам на лаптопчето мало и гледам, НЕМА Wireless , т.е исклучен беше... А како што знам јас, морам да го уклучам лично преку биосот.. арно ама или јас сум го заборавил пассвордот ,или е можно некој вирус ова да го предизвика? Не сум запознат со оваа работа,затоа прашувам.. Вајрлесот наеднаш се исклучи! Иначе користам виндовс!

EDIT: Wireless problemot resen, se setiv na komandata FN lol :S ! Problem,zaboraven password od bios... !
Спушти ја оваа програма http://www.pccmos.com/ за да се избрише BIOS Password-от, или батеријата од лаптопот извадија и по неколку секунди стави ја и уклучи го лаптопот и ќе нема коај ќе влезеш во БИОС да ти бара пасворд.
 

mitnick88

Intern
14 декември 2010
2
0
Ne bi ti preporacal fizicki da go otvoras laptopot (ne me svakaj pogresno) no bidejki si go ZABORAVIL pass na BIOS-ot zamisli kakov problem ke imas ako zaboravis sto i od kade si otstekal za vreme na "intervencijata"? :isplashen:
 

masterficx

Gaining Experience
5 јули 2009
1,345
348
masterficx's setup  
Processor & Cooler
Intel Q8200 + CM Hyper 212+
Motherboard
GA-G41MT-S2PT
Storage
Spinpoint F3 1TB
PSU
CM Elite 460
RAM
8GB [email protected]
Video card
Gigabyte GT640 2GB
Case
DeepCool Tesseract Black
Monitor
LG 22" TN
OS
8.1 64-bit
Немора да билдаш постови ...!
секој си ја сваќа работата како што сака...

ајде сега сериозно да се обидам да ти помогнам да си го решиш проблемот

постојат неколку решенија на твојот проблем, првото веќе ти го напишав и тоа ти е најлесното но ако неможеш да се сетиш ќе мораш да се “помачиш“

второто решение кое би можел да го употребиш е да пробаш да го откриеш пасвордот на биосот со некоја програма, имаш многу програмчиња на интернет во врска со пробивање на биос пасворди ама од моето искуство 99% од тие програми не работат, постои една програма која беше напишана во делфи и работеше на принцип на “дешифрирање“ на бекап пасвордот кој го имаат оставено програмерите што го изработиле биосот, да појаснам мене ми помогна ова еднаш на следниот начин, и јас имав исто така проблем како и ти со биос пасворд меѓутоа кога ќе напишев погрешен пасворд на екранот добивав порака од типот на “Wrond Password" и подолу објаснување на грешката “Code Error ..." тие бројките што се појавуваа како
Code Error испадна дека биле бекап пасвордот само шифриран, и со помош на таа програма го добив пасвордот (програмата ги дешифрираше и добиваш валиден пасворд кој кога ќе го впишеш ти дава пристап до биосот нешто како администраторски корисник кај Windows)
(ова програмче некој го имаше постирано на форумов Freeware e само не ми текнува како се викаше го имав и дома ама не ми се сеќавам каде ми е ставено во ком ако го најдам ќе ти го ставам на нет, исто така дечкото што ја напишал програмата имаше свој сајт каде што објаснува како работи на кои биоси е испробана итн итн...ама не ми текнува како е, гуглај може ќе ја најдеш)

и третото кое мислам дека ти е најтешко во твојот случај е да го отвориш лап-топот и да ја отстраниш батеријата 30 минути и пасвордот “би требало“ да биде избришан како и останатите подесувања во биосот

Ne bi ti preporacal fizicki da go otvoras laptopot (ne me svakaj pogresno) no bidejki si go ZABORAVIL pass na BIOS-ot zamisli kakov problem ke imas ako zaboravis sto i od kade si otstekal za vreme na "intervencijata"? :isplashen:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

ProNoob

Intern
1 октомври 2010
392
13
секој си ја сваќа работата како што сака...

ајде сега сериозно да се обидам да ти помогнам да си го решиш проблемот

постојат неколку решенија на твојот проблем, првото веќе ти го напишав и тоа ти е најлесното но ако неможеш да се сетиш ќе мораш да се “помачиш“

второто решение кое би можел да го употребиш е да пробаш да го откриеш пасвордот на биосот со некоја програма, имаш многу програмчиња на интернет во врска со пробивање на биос пасворди ама од моето искуство 99% од тие програми не работат, постои една програма која беше напишана во делфи и работеше на принцип на “дешифрирање“ на бекап пасвордот кој го имаат оставено програмерите што го изработиле биосот, да појаснам мене ми помогна ова еднаш на следниот начин, и јас имав исто така проблем како и ти со биос пасворд меѓутоа кога ќе напишев погрешен пасворд на екранот добивав порака од типот на “Wrond Password" и подолу објаснување на грешката “Code Error ..." тие бројките што се појавуваа како
Code Error испадна дека биле бекап пасвордот само шифриран, и со помош на таа програма го добив пасвордот (програмата ги дешифрираше и добиваш валиден пасворд кој кога ќе го впишеш ти дава пристап до биосот нешто како администраторски корисник кај Windows)
(ова програмче некој го имаше постирано на форумов Freeware e само не ми текнува како се викаше го имав и дома ама не ми се сеќавам каде ми е ставено во ком ако го најдам ќе ти го ставам на нет, исто така дечкото што ја напишал програмата имаше свој сајт каде што објаснува како работи на кои биоси е испробана итн итн...ама не ми текнува како е, гуглај може ќе ја најдеш)

и третото кое мислам дека ти е најтешко во твојот случај е да го отвориш лап-топот и да ја отстраниш батеријата 30 минути и пасвордот “би требало“ да биде избришан како и останатите подесувања во биосот
Aj ke proguglam o5 , a ti ako najdes programata pisi! INace ne bi sakal da go otvoram laptopot,poradi edno iskustvo so toa.. cepkav ova ona, i koga gledam, pepel PC-to sum go naprail
 

Gogi

Intern
1 април 2009
18
1
Aj ke proguglam o5 , a ti ako najdes programata pisi! INace ne bi sakal da go otvoram laptopot,poradi edno iskustvo so toa.. cepkav ova ona, i koga gledam, pepel PC-to sum go naprail
Проба што ти пишав ја со таа програма ? Ако не сакаш да ја извадиш батеријата, тогаш пробај со таа програма што ти ја пишав во претходниот пост.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,805
Мислења
850,823
Членови
29,489
Најнов член
cadi1
На врв Дно