Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

[BIOS] Не ми го препознава HDD-то (SATA)

MpceH

Intern
10 декември 2007
5
0
sakam da ve prasam, kako e mozno vo BIOS-ot da ne mi go javuva HDD, ne mi e jasno, mi dava DVD,a ne mi dava HDD. diskot mi e SATA
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
194
www.zeroscience.mk
па можно е, и зависи од многу фактори...кабелот можеби не е во ред, хард дискот можда не е во ред..ако има некоја грешка (error) да испечатува на екранот во врска со тоа...дај да видиме што како...ако не пробај со друг кабел и провери дали е до тоа...ако не е, провери со некој друг HDD за да провериш до што е проблемот...може и да е до BIOS-от (ако треба да го flash-уваш)...како што кажав..од многу фактори... ;)
 
M

Mr.Alien

Гостин
Доколку се работи за нов, свежо вграден SATA хард - види во БИОС-от дали е вклучен SATA контролерот. Ако не е, стави во Enhanced или Paralel Mode.
Да не си го вградил на некој приклучок кој е под "јурисдикција" на некој дополнителен контролер со RAID можности, и кој има сопствен БИОС, кон кој се пристаљпува со притискање на соодветна комбинација копчиња (CTRL + R, CTRL + I, во најголем број случаеви)?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.663
Мислења
946.887
Членови
34.141
Огласи
2.009
Најнов член
Paleyrenk
На врв Дно