• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

BIOS инфо

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Дали за соодветен оперативен систем (Vista, XP, Linux), потребно е да се инсталира и соодветен BIOS?
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
I don't think so..
BIOS-ot i windowsot se dva razlichni poimi.. Isto kako sho i nemora da imash windows za da vlezish vo BIOS taka i ova.. Taka da, toa nema nikakva vrska..
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Јас си имам и линукс и windows и двата фураат на AMIBios, така да мислам дека нема потреба од различни верзии на Биос за различни ОС
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
BIOS-ot mislam deka e za hardware-skiot del na sistemot i nema dopirni tocki so software-ot, posebno windows-ot.
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
И јас мислев така, но игледа дека сепак имаат некаква поврзаност. Пред некој ден имав проблем со wireless картицата на еден Toshiba Satellite лаптоп. Лаптопот бил купен со Vista OS, а после му ставиле XP. Откако го ставиле XP-то wireless картицата некако сомнителна, несака да детектира ниедна wireless мрежа а оперативниот ја детектира и кажува дека е се во ред со неа. Абе менување драјвери, реинстлирање, нешто да неправи конфликт, ништо не помага. Некои од Hotkeys не работат, вклучувајќи го и Fn+F8 за вклучување и исклучувањена wireless картицата. Кога прочитав на форумот на Toshiba проблемот доаѓа од биосот. Изненаден. Постои соодветен биос за Vista и соодветен за XP. Отидов на download страната на Toshiba и вистина имаше BIOS за download за VISTA , посебно за XP и посебно за останати OS. Според постовите на форумот не секогаш се јавувале проблеми, кај некој не работеле само Hotkeys, некаде графичката или wireless картичката и скоро кај сите со реинсталирање на биосот проблемот веднаш се решил. Јас бидејќи немам искуство со реинсталација на биос не го направив тоа и сеуште незнам дали проблемот би се решил. Би замолил некој поискусен околу оваа тема да напише нешто.
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Чек чек, шо има врска биосот со софтверот и драјверите, он си е само да ти ја покрене машината и иницијализира како што треба хардверските компоненти :zbunet3:

едит: и баш ми текна, еден другар има Toshiba Satellite купен со Vista, и ја избриша - инсталира XP и Linux и све си е ок, без да го чачка биосот.. знам само дека имаше бааги проблеми додека најде драјвери за XP-то.

едит 2: и ако сакаш да имаш 2-3 оперативни системи одеднаш, како на пример XP и Vista заедно, и што ќе правиш тогаш? 2-3 биоси различни па ги бираш при boot? :D Нема шанси брат, не ти е до биосот, поарно не го чачкај ;)
 

markomk

Intern
28 мај 2008
52
0
И јас мислев така, но игледа дека сепак имаат некаква поврзаност. Пред некој ден имав проблем со wireless картицата на еден Toshiba Satellite лаптоп. Лаптопот бил купен со Vista OS, а после му ставиле XP. Откако го ставиле XP-то wireless картицата некако сомнителна, несака да детектира ниедна wireless мрежа а оперативниот ја детектира и кажува дека е се во ред со неа. Абе менување драјвери, реинстлирање, нешто да неправи конфликт, ништо не помага. Некои од Hotkeys не работат, вклучувајќи го и Fn+F8 за вклучување и исклучувањена wireless картицата. Кога прочитав на форумот на Toshiba проблемот доаѓа од биосот. Изненаден. Постои соодветен биос за Vista и соодветен за XP. Отидов на download страната на Toshiba и вистина имаше BIOS за download за VISTA , посебно за XP и посебно за останати OS. Според постовите на форумот не секогаш се јавувале проблеми, кај некој не работеле само Hotkeys, некаде графичката или wireless картичката и скоро кај сите со реинсталирање на биосот проблемот веднаш се решил. Јас бидејќи немам искуство со реинсталација на биос не го направив тоа и сеуште незнам дали проблемот би се решил. Би замолил некој поискусен околу оваа тема да напише нешто.

jas mislam tvojot problem vrska nemat so biosot.Samo so trebit da si najs soodvetni drajveri i toa e se.:spienje:
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Реков дека ова се информации кои ги прочитав од официјалната страна на Тошиба и нивниот форум. И јас сум имал два ОС-ми XP и Ubuntu и сум немал проблеми ама незнам како е со Vista i XP. Сепак и јас не сум сигурен за овие информации.
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1.064
74
И ја мислам дека не би требало да е до BIOS-oт. Kako шо кажа dime:тој само ја покрева машината и ги иницијализира хардверските компоненти. А и како би инсталирал друг BIOS anyway?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.984
Мислења
890.299
Членови
31.719
Огласи
222
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно