• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Биндувај фајлови како white-hat!

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Ќе се правам паметен, ќе ги кријам приватните документи во hidden folder? Ма не! Ќе ги ставам на USB? Јок! Ќе ги биндувам!

Што е тоа? Биндување е мешање на 1 фајл со друг! Како на пример брашно + вода = тесто!


Потребни алатки:
7-zip (линк)
Command Prompt (Run -> cmd)

Постапка:
  1. Смести ги основниот фајл (како за пример ќе земеме "pesna.mp3") и останатите фајлови кои сакаш да ги скиеш во исти фолдер.
  2. Оди во CMD, со "cd" опцијата влези во фолдерот и внеси ја следната команда ->
    COPY /B pesna.mp3 + nekoj_fajl.nekojakestenzija konecenfajl.mp3
  3. Фајлот е направен и може да се слуша како песна (ва нашиов случај)
Одпакување:
Мораш да го имаш 7-Zip, со WinRAR неработи.
  1. Десен клик на "konecenfajl.wma" -> 7-Zip -> Extract files here
Повелете!

Извор:
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=q6AQL55zMR4[/ame]
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Старо но добро е за криење на некои работи... И не би го нарекол реално биндување оти кај реалното биндување може да биндуваш 2 програми кои ќе се уклучат пооделно при стартот на главната носечка програма .. а со ова само некои текст, слики или такво може да се биндува...
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Баш интересно и вреди да се проба. :bravo:
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,086
Мислења
877,278
Членови
30,685
Најнов член
Blaze Ivanov
На врв Дно