• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Бил Гејтс ќе го напушти „Мајкрософт“ до јули 2008-ма

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Бил Гејтс, соосновач на американскиот информатички гигант „Мајкрософт“ и најбогат човек на светот, кој на 13 јануари 2006 година се збогува со секојдневната работа во својата корпорација за да и се посвети на хуманитарната работа, до јули оваа година планира целосно да ја напушти компанијата.

Гејтс, кој роден на 28 октомври 1955 година, според американскиот весник „Форбс“, поседува лично богатство проценето на повеќе од 56 милијарди долари.

Тој во 2000 година со сопругата Мелинда основаше добротворна фондација „Бил и Мелинда Гејтс“, која е најголема на светот со имот од 29,1 милијарди долари.

Фондацијата се смета за за лидер во добротворните активности во секторот на јавното здравство, особено на полето на борба против ХИВ вирусот, маларија и туберкулоза во земјите во развој. Во САД фондацијата учествува и при воведување модерна технологија во јавните библиотеки.

Гејтс ја основаше компанијата „Мајкрософт“ во 1975 година заедно со пријателот од детството Пол Ален. Тој деловен потег го направи најбогат човек во светот.

„Мајкрософт“ на берзата е регистриран во 1986 година.

Гејтс, кој вети дека пред смртта 90% од своето богатство ќе го даде во хуманитарни цели, во јуни доби почесна диплома на престижниот универзитет Харвард, каде пред 35 почнал да студира, но никогаш не дипломираше.

Извор: А1
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Ајде нека му е честито пензијата на Били (нормално кога ќе стане ова официјално), а за забавата дополнително :))
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Ај нека е со здравје.. :LOL:
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
ќе видиме дали до јули..мислам дека моментално се е препуштено (Мајкрософт компанијата) на неговиот под-директор (раководство) уште пред 1 година...додека Били со жена му онака малку си одмараат... ;)
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Јас мислам дека секој заслужува одмор толку колку што му е потребно.
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Ај честито и со здравје да си ја троши пензијата (којзнај колкава)! :)
 
D

DimitarMK

Гостин
Честито и со среќа да си ја троши пензијата, и мило ми е што слушам дека 90% од неговото богатство ќе биде дадено во хуманитарни цели. Браво!
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Е па редно беше и Били да оди на заслужен одмор. Доволно направи тој. Сега нека продолжат другите да го развиваат она што тој го започна. :bravo::bravo:
 

Dac-14

Intern
12 декември 2007
75
0
Хехехе.алал да му е на човекот 90% како што кажаа погоре 56 милијарди.Тоа значи тој ќе остави околу 50 милијарди (50 400 000 000) како што пресметав на калкулаторов.Ама и нема да им бидат баш малце другите 6 милијарди.Ќе си се нагости човекот.Си изживеа убав живот,(знаеше како да го направи тоа) и сега си е пензионер.И со среќа на наследниците на компанијата.П.с нека ја направат уште подобра.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,899
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно