• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Би замолил за мала помош

  • Ја почнал/а темата
  • #1

spanska

Gaining Experience
18 јули 2019
66
80
Ресен
Позз друштво

Не знам дали сум на вистинското место но тоа е.
Веќе некое време работам на еден проект за сајт за фонтови па би замолил ако може да ми дадете rewiew на сајтот кој го работам, забелешки кои ги имате и работи кои би требало да се поправат ако треба да се поправат.

Однапред благодарам

Линк до сајтот: YuFont: Free Fonts | Over 29652 To Download
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,297
1,381
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Не е лош. Едноставен и прегледен дизајн, точно таков треба за ваков вид на сајт. Има неколку граматички грешки.
"Download the best free fonts for 2021" мислам дека е правилно или поправилно. Исто доле - "
We have a total of 29,652 fonts in our database". Дополнително горе на табот како се вика тоа header или не знам, подобро би било "29000+ free fonts to use anywhere | YU Font (или YuFont како е правилно не знам)".
 

Dante73

Intern
24 ноември 2020
16
16
„FONT CATEGORIES“ се појавува двапати, едниот како "мени" и другиот како "копче" (и содржината на тие двајца не се совпаѓа)
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,839
3,199
Кога за приказ на фонтот внесувам текст на кирилица, се појавува јаваскрипт грешка.

Внесениот текст не го памти кога се отвора следна страна или друга категорија.

Ова се главно бесплатни фонтови и проблем е што многу малку од нив имаат знаци за нешто повеќе од основните латинични букви.
Затоа, може ли да се додаде можност да се филтрира според тоа кои карактери ги има во фонтот?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

spanska

Gaining Experience
18 јули 2019
66
80
Ресен
Кога за приказ на фонтот внесувам текст на кирилица, се појавува јаваскрипт грешка.

Внесениот текст не го памти кога се отвора следна страна или друга категорија.

Ова се главно бесплатни фонтови и проблем е што многу малку од нив имаат знаци за нешто повеќе од основните латинични букви.
Затоа, може ли да се додаде можност да се филтрира според тоа кои карактери ги има во фонтот?
благодарам ќе видам што може да се направи
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
234
152
Skopje
Позз друштво

Не знам дали сум на вистинското место но тоа е.
Веќе некое време работам на еден проект за сајт за фонтови па би замолил ако може да ми дадете rewiew на сајтот кој го работам, забелешки кои ги имате и работи кои би требало да се поправат ако треба да се поправат.

Однапред благодарам

Линк до сајтот: YuFont: Free Fonts | Over 29652 To Download
Мноогу јако ! Одличен е сајтот - добар преглед на фонтовите - класификација спрема потреба - се супер !
Браво .
 

DaniDaniel

Intern
5 јуни 2020
15
28
Текстот во футерот излегува од боксот, па така може да се скрола лево-десно на телефон

Screenshot_20210416-221744_Samsung Internet.jpg

Смени го начинот на приказ. Два реда или едно под друго
Total downloads: 123
Total visitors: 123
Load time: 123 (или едноставно тргни го ова, не гледам толку потреба :))
Или yufont.com 2021 најдолу, испод контакт во средина.
Не знам, има доста опции.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,639
1,095
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Ова се главно бесплатни фонтови и проблем е што многу малку од нив имаат знаци за нешто повеќе од основните латинични букви.
Затоа, може ли да се додаде можност да се филтрира според тоа кои карактери ги има во фонтот?
дефинитивно можност која мора да ја има.

имав пред многу години направено некое програмче кое гледаше дали TTF фајловите содржат cyrillic опсег и mk locl (локале - битно за italic-ците).

во што ти е бекендот @spanska ?
стави го проектот на github и ќе ти пратам PR за ова.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

spanska

Gaining Experience
18 јули 2019
66
80
Ресен
дефинитивно можност која мора да ја има.

имав пред многу години направено некое програмче кое гледаше дали TTF фајловите содржат cyrillic опсег и mk locl (локале - битно за italic-ците).

во што ти е бекендот @spanska ?
стави го проектот на github и ќе ти пратам PR за ова.
Да ти кажам право јас сум нубац во овие работи имам пријател што ми помага во сиве работи кодира, прави фихови и такви работи.
А кодот бил PHP native така ми рече:)
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
255
222
дали постои можност за филтрирање на фонтови кои поддржуваат кирилица?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
848,917
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно