• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Безжична тастатура

undergrounde

Gaining Experience
11 декември 2009
504
372
Ми треба квалитетна тивка full size безжична тастатура со US English layout. До сега сите што ги најдов се со US international layout и некако неможам да се навикнам на таква
Некој да предложи каде да барам
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.798
6.819
Мелмак
Ми треба квалитетна тивка full size безжична тастатура со US English layout. До сега сите што ги најдов се со US international layout и некако неможам да се навикнам на таква
Некој да предложи каде да барам

Исправка дека нема US international туку English (EN) International или шо би кажал UK layout.

US layout е бомбона, UK layout е со тој 2 реда високиот ентер и косата црта доле лево од Z буквата и со тоа помал шифт лево. Блјак.

Најдобар и најскап избор ти е MX KEYS шо треба да ја има и кај нас.

 

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
441
546
Недојдија
US layout е бомбона, UK layout е со тој 2 реда високиот ентер и косата црта доле лево од Z буквата и со тоа помал шифт лево. Блјак.
Ако не го прочитав ова немаше да приметам дека измеѓу Z i Shift има коса црта кај мојата Logitech бежична тастатура, а мислам дека ја користам више од година дена :LOL:
 

undergrounde

Gaining Experience
11 декември 2009
504
372
Исправка дека нема US international туку English (EN) International или шо би кажал UK layout.

US layout е бомбона, UK layout е со тој 2 реда високиот ентер и косата црта доле лево од Z буквата и со тоа помал шифт лево. Блјак.

Најдобар и најскап избор ти е MX KEYS шо треба да ја има и кај нас.

Каде ја има Mx keys кај нас со US layout?
Во Анхоч и Нексио мислам дека се од тие со помал шифт и коса црта
Барав и на интернет по германскиве страници( имам пријател што ќе доаѓа деновиве наваму и може да ми ја донесе) ама и таму не најдов со US layout
Пишите ако знае некој онлајн продавница во Германија каде што може да побарам
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.798
6.819
Мелмак
Каде ја има Mx keys кај нас со US layout?
Во Анхоч и Нексио мислам дека се од тие со помал шифт и коса црта
Барав и на интернет по германскиве страници( имам пријател што ќе доаѓа деновиве наваму и може да ми ја донесе) ама и таму не најдов со US layout
Пишите ако знае некој онлајн продавница во Германија каде што може да побарам

Пиши им на нексио би требало да ја има или да може некој да ја донесе. Лаптопи стално има кај нас со амерички лејаут, не би требало да е као да нема лагер во европа од кај шо набавуваат.
Мислењето е автоматски споено:

Ако не го прочитав ова немаше да приметам дека измеѓу Z i Shift има коса црта кај мојата Logitech бежична тастатура, а мислам дека ја користам више од година дена :LOL:

Не си напишал Ж буква во последно време изгледа или потсвесно ја пишуваш барајќи ја лево.
 

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
441
546
Недојдија
Не си напишал Ж буква во последно време изгледа или потсвесно ја пишуваш барајќи ја лево.
Ааа не, релативно брзо ја научив Ж која е лево од Enter, а испод Ѓ. Убаво си пишав за копчето коса црта \ која се неоѓа измежу Z и Shift копчето. Не беше подсвесно :D
А не се сеќавам кај беше на старите обични тастатури.
 

undergrounde

Gaining Experience
11 декември 2009
504
372
Пиши им на нексио би требало да ја има или да може некој да ја донесе. Лаптопи стално има кај нас со амерички лејаут, не би требало да е као да нема лагер во европа од кај шо набавуваат.
Мислењето е автоматски споено:Не си напишал Ж буква во последно време изгледа или потсвесно ја пишуваш барајќи ја лево.
Прашав во Нексио, сите модели што ги имаат ( mk270, mk540, k800, mx keys, mx900 )се со мал лев шифт
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.022
1.737
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
UK layout е со тој 2 реда високиот ентер и косата црта доле лево од Z буквата и со тоа помал шифт лево. Блјак.
тој се вика ISO layout и е најбољи! … тоа што е бљак е т'нкиот enter да не знаеш шифт ли е, енетер ли е :cool:
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
182
457
Скопје
Ми треба квалитетна тивка full size безжична тастатура со US English layout. До сега сите што ги најдов се со US international layout и некако неможам да се навикнам на таква
Некој да предложи каде да барам
тој се вика ISO layout и е најбољи! … тоа што е бљак е т'нкиот enter да не знаеш шифт ли е, енетер ли е :cool:
Како што пиша gdamjan погоре, DE, UK, FR и останатите европски јазици се на ISO Layout. Ако бараш по странски сајтови барај ANSI Layout за US тоа е стандарден и внимавај на доста европски сајтови најчесто има само ISO layout избор, гледај специфично да е наведен ANSI во описот на производот, а и тогаш ако нема на лагар може да ти пратат ISO верзија. Најдобро да прашаш во Нексио ако може да ти донесат, или исто опција во Нексио може да ти бидат Keychron Wireless К4 или K10 (Hot-Swap верзиите) со Gateron Red свичеви кои можеш да ги смениш и за потивки свичеви доколку не ти се допаднат.
 

undergrounde

Gaining Experience
11 декември 2009
504
372
Како што пиша gdamjan погоре, DE, UK, FR и останатите европски јазици се на ISO Layout. Ако бараш по странски сајтови барај ANSI Layout за US тоа е стандарден и внимавај на доста европски сајтови најчесто има само ISO layout избор, гледај специфично да е наведен ANSI во описот на производот, а и тогаш ако нема на лагар може да ти пратат ISO верзија. Најдобро да прашаш во Нексио ако може да ти донесат, или исто опција во Нексио може да ти бидат Keychron Wireless К4 или K10 (Hot-Swap верзиите) со Gateron Red свичеви кои можеш да ги смениш и за потивки свичеви доколку не ти се допаднат.
K4 не е full size, а к10 би одговарала но не ја гледам да ја носат во Нексио, ќе прашам ако може да ја нарачаат.
Незнам каква е razer black widow v3 pro yellow swiches, можат да ми ја донесат, 160 евра до дома
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
575
732
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Како што пиша gdamjan погоре, DE, UK, FR и останатите европски јазици се на ISO Layout. Ако бараш по странски сајтови барај ANSI Layout за US тоа е стандарден и внимавај на доста европски сајтови најчесто има само ISO layout избор, гледај специфично да е наведен ANSI во описот на производот, а и тогаш ако нема на лагар може да ти пратат ISO верзија. Најдобро да прашаш во Нексио ако може да ти донесат, или исто опција во Нексио може да ти бидат Keychron Wireless К4 или K10 (Hot-Swap верзиите) со Gateron Red свичеви кои можеш да ги смениш и за потивки свичеви доколку не ти се допаднат.
Кој се најтивки свичеви за 75% ili 80% Keychron Wireless тастатура ?

Edit.
Keychron K2 (Hot-swappable) Wireless Mechanical Keyboard (Version 2)
или вреди да се чека ова
https://www.keychron.com/pages/keychron-k8-pro-qmk-wireless-mechanical-keyboard ?

Дали има некој Keychron тастатура да ја видам во живо ?
 
Последна промена:

gremlin

Archer
18 октомври 2009
2.792
2.302
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800H
Motherboard
Intel HM470
Storage
Samsung 980 Pro 500GB
PSU
300W
RAM
16GB DDR4 Kingston 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 3060 6GB
Case
Lenovo Legion 5 Pro
Mouse
Logitech G703
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
16" IPS 2K 165Hz HDR400
OS
Windows 11 Pro 64Bit
Кој се најтивки свичеви за 75% ili 80% Keychron Wireless тастатура ?

Edit.
Keychron K2 (Hot-swappable) Wireless Mechanical Keyboard (Version 2)
или вреди да се чека ова
https://www.keychron.com/pages/keychron-k8-pro-qmk-wireless-mechanical-keyboard ?

Дали има некој Keychron тастатура да ја видам во живо ?
Треба да се црвените, е сега не знам дали Gateron ili Optical немам лично искуство со оптичките.
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
182
457
Скопје
Кој се најтивки свичеви за 75% ili 80% Keychron Wireless тастатура ?

Edit.
Keychron K2 (Hot-swappable) Wireless Mechanical Keyboard (Version 2)
или вреди да се чека ова
Keychron K8 Pro QMK Wireless Mechanical Keyboard ?

Дали има некој Keychron тастатура да ја видам во живо ?
Од свичевите што се нудат со Kaychron Red свичовите се вообичаено линеарни и тие се најтивки од понудата што ја има на сајтот на Keychron, но ако сакаш потивки обично од секој од поголемиве производители имаат во понуда „Silent“ линарни или тактилни свичови (имаат гумички за затишување на врвот и на дното на slider rails-от на stem-от на секој свич, На пример од Gazzew Bobagum Silent Linear, Durok Silent Tactile T1 Shrimp), Silent linear обично се меѓу најтивките свичеви дека немаат тактилен bump. Моментално јас би ти препорачал ако сакаш најтивки свичеви без потреба од модување Khail Deep Sea (некаде ги викаат Hush свичеви), само што излегоа пред месец-два и може да се нарачаат директно од продавницата на Khail од Ali, наскоро (најверојатно во Февруари ќе ги има и по европскиве продавници за делови за тастатури) Овие се во класичниот Khail Box стил (v2 на калапите со цилиндар на врвот на Stem-от), изведба за заштита од влага и прашина и наместо гумички на слајдерите целосно дното внатре во свичот е обложено со слој силикон а со тоа и пружината е затишена за да не се слуша карактериситчниот „пинг“ што доаќа од пружините вообичаено. Се наоѓаат на средина со цената за US $6.80 за 10 свича (на официјалната страна на Khail на Ali), што е ОК цена за тоа што го нудат, вообичаено другите Khail BOX свичеви се за нијанса со пониска цена но ги немаат овие дополнителни материјали за затишување во свичот.
Ако не ти се брза и сакаш повеќе можности за custom-изација на layout-от, јас би ти препорачал да ја почекаш K8 Pro. Таа ќе дојде со новите чипови на PCB-то што овозможуваат поддршка за QMK/VIA кои ти даваат огромна слобода за поставување на разни макроа и custom-изација на копчињата за секое копче на секој leyer на тастатурата.
Инаку можеш да поминеш во Нексио да пробаш од тие модели што ги имаат на лагер да видиш на лице место што ќе ти легне, мислам дека имаат од секој избор по нешто, Red, Silver, Black свичеви мислам дека имаат сеуште и од Ducky-то па може да правиш споредба и со нив.
Во секој случај ако нарачуваш од Keychron-от и сакаш во иднина да менуваш копчиња, обавезно Hot-Swap варијанта зимај.
 
Последна промена:

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
575
732
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Од свичевите што се нудат со Kaychron Red свичовите се вообичаено линеарни и тие се најтивки од понудата што ја има на сајтот на Keychron, но ако сакаш потивки обично од секој од поголемиве производители имаат во понуда „Silent“ линарни или тактилни свичови (имаат гумички за затишување на врвот и на дното на slider rails-от на stem-от на секој свич, На пример од Gazzew Bobagum Silent Linear, Durok Silent Tactile T1 Shrimp), Silent linear обично се меѓу најтивките свичеви дека немаат тактилен bump. Моментално јас би ти препорачал ако сакаш најтивки свичеви без потреба од модување Khail Deep Sea (некаде ги викаат Hush свичеви), само што излегоа пред месец-два и може да се нарачаат директно од продавницата на Khail од Ali, наскоро (најверојатно во Февруари ќе ги има и по европскиве продавници за делови за тастатури) Овие се во класичниот Khail Box стил (v2 на калапите со цилиндар на врвот на Stem-от), изведба за заштита од влага и прашина и наместо гумички на слајдерите целосно дното внатре во свичот е обложено со слој силикон а со тоа и пружината е затишена за да не се слуша карактериситчниот „пинг“ што доаќа од пружините вообичаено. Се наоѓаат на средина со цената за US $6.80 за 10 свича (на официјалната страна на Khail на Ali), што е ОК цена за тоа што го нудат, вообичаено другите Khail BOX свичеви се за нијанса со пониска цена но ги немаат овие дополнителни материјали за затишување во свичот.
Ако не ти се брза и сакаш повеќе можности за custom-изација на layout-от, јас би ти препорачал да ја почекаш K8 Pro. Таа ќе дојде со новите чипови на PCB-то што овозможуваат поддршка за QMK/VIA кои ти даваат огромна слобода за поставување на разни макроа и custom-изација на копчињата за секое копче на секој leyer на тастатурата.
Инаку можеш да поминеш во Нексио да пробаш од тие модели што ги имаат на лагер да видиш на лице место што ќе ти легне, мислам дека имаат од секој избор по нешто, Red, Silver, Black свичеви мислам дека имаат сеуште и од Ducky-то па може да правиш споредба и со нив.
Во секој случај ако нарачуваш од Keychron-от и сакаш во иднина да менуваш копчиња, обавезно Hot-Swap варијанта зимај.
Фала.
Hot swap и dоuble shot сигурно.
Ми се допадна К8 Pro, а веке некое време сакам да преминам на wireless setup, но не ми се допаѓа south facing rgb.
keychron.png
Имам Logitech G Pro и само самите букви на caps светат, и нема светло од страна. Ми се допага тоа, но не знам кој други switch имаа така up facing светло.
Logitech.png

Знае некој дали постои некоја keychron или друга марка wireless тастатура што само буквите на тастерите светат ?
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
182
457
Скопје
Фала.
Hot swap и dоuble shot сигурно.
Ми се допадна К8 Pro, а веке некое време сакам да преминам на wireless setup, но не ми се допаѓа south facing rgb.
Погледнете го атачментот 108961
Имам Logitech G Pro и само самите букви на caps светат, и нема светло од страна. Ми се допага тоа, но не знам кој други switch имаа така up facing светло.
Погледнете го атачментот 108963

Знае некој дали постои некоја keychron или друга марка wireless тастатура што само буквите на тастерите светат ?
Тоа изгледа како да се со Romer-G свичови, има од Khail слични мислам, само незнам дали се наменети за Logitech тастатурите. Keychron има исто во понуда само со оптички свичеви нивни, само се поконвеционално дизјанирани нивните. Оптичките свичеви можат да се употребат само на PCB-ја оптимизирани за оптички свичеви, неможе на пример на тастатурите што примаат само MX свичеви.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.668
Мислења
889.314
Членови
31.509
Огласи
36
Најнов член
CapeNov
На врв Дно