1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Безжична мрежа

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од everest, 15 ноември 2011.

 1. everest

  everest
  Intern

  285
  28
  24 Март 2009
  Сакам компјутерот и лап топот да ги поврзам во мрежа, мрежата треба да биде безжична, што е најдобро да земам? Лап топот ќе го користам за интернет, Skype и сл.
   
 2. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Wireless рутер..Најдобро решение за твојот проблем. :)
   
  1 person likes this.
 3. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,214
  4,087
  5 Декември 2009
  Машко
  Wireless Router. Во Сет имаат понуда можеш да разгледаш.
   
 4. everest

  everest
  Intern

  285
  28
  24 Март 2009
  ОК! Фала многу. Цениве доста се разликуваат, од еден до друг модел, ако може нешто поконкретно да земам, ќе го користам само за лаптопот, доволен ми е домет колку за една соба.

  Исто ме интересира мислење за овие wireless картички што се ставаат во PCI слот и за оние кои што се приклучуваат во USB, дали вршат работа, или врската е неквалитетна.

  На пример http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?pid=10509
   
 5. everest

  everest
  Intern

  285
  28
  24 Март 2009
  Земав wireless рутер и се е во ред, задоволен сум од изборот. Само ме интересира дали може компјутер да се користи како рутер, на пример да му ставам мрежна картица и преку мрежен кабел да го поврзам со друг компјутер? Ме интересира затоа што ми рекоа дека вакво нешто не е можно, инаку задоволен сум од изборот, можам да поврзам уште компјутери ако има потреба. :)
   
 6. krema

  krema
  Professor

  11,067
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  Каков рутер зема ?
   
 7. everest

  everest
  Intern

  285
  28
  24 Март 2009
  TP-Link Wireless N Router 150Mbps WR-740N

  Изгледа не бев јасен погоре, значи тоа компјутерот да го користам како рутер ми беше дилема пред да го купам рутерот, а кога им објаснив што сакам ми рекоа дека не може тоа така да функционира.
  Јас мислам дека може и сакам некој да ми потврди.
   
 8. krema

  krema
  Professor

  11,067
  10,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  990 денари ? Инаку солиден рутер за тие пари :)
   
 9. everest

  everest
  Intern

  285
  28
  24 Март 2009
  Да, толку го платив, од anhoch го земав.
   
 10. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,277
  20 Февруари 2011
  Машко
  Ruterov go imam i jas...ima signal i do 60 metri okolu nego :)
   
 11. everest

  everest
  Intern

  285
  28
  24 Март 2009
  Ова 150Mbps доволно ли е, сестра ми која го користеше лап топот ми се пожали дека малку и каснел сигналот додека била на фејсбук, или е за тоа причина е нешто друго?

  Инаку кога инсталирав одбрав 128bit Network Security, за да не ми влегуваат други во мрежа, или нема потреба за ова?
   
 12. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,277
  20 Февруари 2011
  Машко
  A dali ti imas internet od 150mbps ?

  Usfari dali imas voopsto 10mbps?
   
 13. everest

  everest
  Intern

  285
  28
  24 Март 2009
  Да сега проверив, имам од тој пакетот што е 10 MB/s, ова што касни, (ако касни, ќе мора јас да проверам) можеби е од нешто друго.
   
 14. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,254
  1,435
  10 Септември 2010
  Мала корекција, 10Mbps :)
   
 15. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Ако имаш интернет од Телеком, и не се чуди ако касни..Нешо во последно време интернетов е тиња..Бавен, кочи...катастрофа..Изгледа се наполнија пари од телеком па сега ич не им е гајле за интернтот дали е добар или катастрофа како што е сега.. :plachko2:
   

Сподели

Вчитување...