1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Безжична лед лента

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од koki, 28 Март 2020.

 1. koki

  koki
  Gaining Experience

  257
  135
  3 Март 2010
  Здраво дечки сакам да направам еден проект со лед но имам еден проблем. До објектот каде што сакамда поставам лентата не сум во можност да доставам кабел (може но не ми естетски)
  Па прашењето ми е дали постои некаков модул преку кој ќе се напојуваат без кабел. Можда е безсмислено прашњето но можеби знаете некоја идеа како да се направи тоа. Батерии не ми се решени пошо брзо ке се трошат треба да работи лентата минимум 8 часа дневно.

  Благодарам за секоја идеа и се извинувам доколку кажав работи кои не се технички изводливи.

  Поздрав.
   
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,605
  7,640
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ако најдеш начин сподели, народов од дамнешни времиња е жеден за wireless струја :)
   
  На damil, StalkeR, Dimitar535 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  643
  824
  25 Февруари 2016
  Машко
  Порано ги праќавме чираците по кофа струја да донесат од кај некој мајстор, можда може да проба и чирачево сега :p.
   
  Tozo8, stefan_mkd, Dimitar535 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. koki

  koki
  Gaining Experience

  257
  135
  3 Март 2010
  Ок ок досетките настрана, свесен сум дека нема wireless струја не ни мислев на тоа впрочем и се извинив за fail-от во темата.
  Повеќе мислев на нешто како wireless полнач на батерии кои непрекинато ќе ги полни... нешто у тој правец.
   
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,605
  7,640
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Досетките се на место, бидејќи изостави да спомнеш дека има штекер кај лед лентата.

  Адаптер од 12 волти би ти завршил работа, зависно дали е лентата 5/12в впрочем лентите и идат со адаптер повеќето.
   
  На koki му/ѝ се допаѓа ова.
 6. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,057
  516
  7 Март 2014
  Машко
  https://a.aliexpress.com/_dVYgdWq

  Ја земав лентава пред едно 6 месеци, заедно со неа 6 rechargeable батерии, од прилика свети 7 дена со едни батерии, види може ќе ти врши работа.

  Edit : Sega vidov deka nesakas baterii, ama pak mislam deka na 7 dena e okej da smenis baterii :)

  Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
   
  На koki му/ѝ се допаѓа ова.
 7. koki

  koki
  Gaining Experience

  257
  135
  3 Март 2010
  Извини, тоа се однесуваше на идиотскиот пост после твојот кој фала богу е избришан. Фала ти за инфото


  7 дена е прифатливо, може да заврши работа оваа комбинација. А дали случајно има и ргб?
   
 8. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  890
  873
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Не пиша точно за каде ти треба, немаш некое грло за сијалица во близина?
   
 9. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,605
  7,640
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Има да
  US $1.86 20% OFF|3AA Battery Power Led Strip Light 2835 SMD 1M 2M 3M 4M 5M 50cm Flexible Lighting Ribbon Tape White/Warm White Strip Backlight|LED Strips| | - AliExpress

  Е сега ако имаш леткум можеш и сам да го направиш куќиштето (ама со 3ААА само на 5 волти), но нема да имаш RGB IR ресивер и даљинско. Како што гледам нема никаков контролер во него, директно се врзани батериите.


  U47135ab2a0084a6fb9d9a6b1fec1292bP.jpg

  Го имаш истиот држач за 3 ААА во логинг за 55 денари.

  Држач за батерии, BAT.48143 | Loging Electronics

  181511_xl.JPG


  Само многу брзо ќе сфатиш дека 3 ААА е најлошото решение, едно затоа што е потрошна роба. Друго и поважно затоа што се 3 батерии, а од економски причини купуваш пакување од 4/8 :) распар

  Би ти предложил варијанта со 18650 батерии, со контролер/драјвер (имам и шема мислам со DC-DC конвертер) ама добри 18650 тешко се наоѓаат во МК, а скоро никако не се порачуваат од странство.

  Ако имаш дозна некаде во близина, штеќер или како што кажа @FiC DoGG дури и грло за сијалица, многу полесно ќе поврзеш 5V/3A адаптер.
   
  Последна промена: 29 Март 2020
 10. koki

  koki
  Gaining Experience

  257
  135
  3 Март 2010
  Јас живеам во словенија овде сигурно има повеќе 18650 батерии ќе побарам.
  Иначе ми треба за осветлување на гардероба (она во бутик што се преслоблекуваш) али во него нема никава струја ни штекер ни бутур. А тазе е правена цел објект и не сакам да копам за да влечам кабел, а да иде надворешно ми нарушува естетика.
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 11. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  434
  332
  11 Декември 2009
  Акумулатор 30а 1800 денари мислам дека ти е подобра опција
   
 12. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  890
  873
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Ако е така, под лајсна неможеш да донесеш кабел?
  ПС
  Имај на ум дека адаптерот можеш некаде во штек да го ставиш надвор, а само тенок 12в кабел да пуштиш до гардероберот
   
 13. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,057
  516
  7 Март 2014
  Машко
 14. turbiny

  turbiny
  Gaining Experience

  185
  89
  20 Декември 2016
  Машко
  IMG_9951.JPG
  Зависи колку е далеку но полесно се покрива


  N56 via jailbroken Monarch
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,720
  2,613
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Се решава проблемот и со powerbank од 10000mAh+ ако лентата има USB приклучок.
  Треба да си пресметаш само колку ќе ти троши таа лента за 8 саати светење на ден во mAh и да си земеш соодветен powerbank, или два за да ги менуваш.

  Convert formula
   
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. everest
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  1,309
 2. Laze
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  3,753
 3. lynx
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  559
 4. maci
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,269
 5. G4M3R
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  467
Вчитување...

Сподели

Вчитување...