• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Bezicen Ruter pomos

  • Ја почнал/а темата
  • #1

delovski

Intern
7 јуни 2007
3
0
Dali moze da se namesti linksys ruter koj ke koristi internet konekcija WADSL na on net? Ima li nekoj napravena vakva konekcija?


Dajte objasnuvanje kako treba bidejki kupiv ruter neznam kako da go namestam
wadsl internetot nema svoj modem.
 

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
Да, може да се намести!
Ama nikoj ne kazuva kako :))
eve na primer, jas imam Linksys WRT54G2, stavam kabelot od antenata vo toa maloto crnoto, crnoto vo internet vlezot na routerot, vo setup-ot odbiram PPPoE, vnesuvam user-ot i pass-ot od On.net, keep alive, klikam connect i dobivam error: "Can not get a IP address from PPPoE server"...

chare?
 

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Ama nikoj ne kazuva kako :))
eve na primer, jas imam Linksys WRT54G2, stavam kabelot od antenata vo toa maloto crnoto, crnoto vo internet vlezot na routerot, vo setup-ot odbiram PPPoE, vnesuvam user-ot i pass-ot od On.net, keep alive, klikam connect i dobivam error: "Can not get a IP address from PPPoE server"...

chare?
Кабел од антена????

Другар да не имаш ти кабловски интернет? .. :ermm: ако имаш кабловски треба да ги наместиш и IP адресата и DNS адресите.

Ама па ме буниш дека рече од он.нет а они немаат кабловски.... хммм
 

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
pa izgleda ne si bil ti vo kontakt so wADSL internet. internetot e aDSL so PPPoE protokol no ne patuva po telefonska linija nego po vozduh. On.net imaat niz gradot golemi access point-i i na sekoj korisnik mu dodeluvaat ANTENA sto ja zakacuva ili na terasa ili na krov svrtena nakaj najbliskiot access point. e za taa ANTENA zborev :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,580
Мислења
823,891
Членови
28,079
Најнов член
ivannalex
На врв Дно