• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Безбедносните служби ќе прислушуваат секого?

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
Поефикасна борба со корупцијата или обид за целосна контрола над граѓаните? Безбедносните служби од идната недела, кога на сила стапуваат измените на Законот за следење на комуникациите, ќе можат да прислушуваат и снимаат секого, без никаква контрола?

Според експертите, најзагрижувачки е што МВР нема временска обврска да ги уништува снимените материјали, дури и во случај кога нема ниту да биде покренато обвинение за следениот граѓанин.

„Секој изговор дека тоа се право заради зајакнување на борбата против корупцијата, мислам дека покажува нешто сосема спротивно. Според мене, примената на ваков тип мерки само ќе ги зајакне можностите за корупција и за организиран криминал во РМ, и тоа за таков тип на корупција и организиран криминал којшто ќе се случува на највисоко ниво, таму каде што не можат да стигнат организациите за заштита на човековите права“, рече Слаѓана Тасева, универзитетски професор.

Тајната полиција ќе може да инсталира специјална опрема во сечиј стан или канцеларија, да следат сечиј компјутер, да поставуваат бубачки за прислушување или камери во домовите. За тоа ќе им бидат потребни само основи за сомнение и усна наредба од суд.

За разлика од досега, кога нивното користење беше строго ограничено за откривање на тешки кривични дела, за кои е предвидена минимална затворска казна од пет години, новиот закон предвидува употреба на специјалните истражни мерки и за дела како измама, уцена или незаконско влијание врз сведоци - дела за кои се предвидени помали затворски казни.
Иџет Мемети


„Јас потенцирав јавно дека правото на приватност директно е поврзано со интегритетот на личноста и дека таа претставува гаранција за немешање на јавната власт во животот на поединецот“, изјави Иџет Мемети, народен правобранител.

Законот за следење на комуникациите беше донесен минатиот месец во итна и скратена постапка, без јавна и експертска расправа. Не бил консултиран ниту народниот правобранител.

Опозицијата веќе најави негово оспорување пред Уставен суд.

ИЗВОР :А1

:lut2::ua::lut2::ua::lut2:
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Нека чпиунираат министри ,функционери , позиции , опозиции мене ли дома ќе ме чпинуираат или па некој чпиунки да ми поставува дома ... леле нека му ја мисли ако го фатам ...Глуп е многу законов , но има и добра работа ќе се спречи голем дел од корупцијава.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
Ма дај уште што нема да им текне

ова е тотално нарушување на приватноста
а дали е само дозволено на некои органи или на сите

сега на пример да го прислушкувам или шпиунирам професорот
па да го уценувам после:LOL::LOL::LOL:

и после сакаме те европска унија те ова те она

абе нема ништо да добиеме
кога не можеме да си ги заштитиме основните граѓански права.

изгледами многу гледаат амерички филмови со циа и интерпол

но тоа не е баш така ни таму
холивуд преувеличува малку
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.488
1.317
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Ќе испадне само нарушување на приватноста и злоупотреба на прислушувањето.
Би било добро кога би се формирала безбедносна служба која ќе може да прислушува, а таа служба да не биде политизирана, корумпирана, невладина, неполитичка, не... кога би била независна од сите можни институции, па тогаш нека им дадат право да прислушуваат секого.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
ДА и што е најважно сето тоа ке е легално

како што сме наставиле овие се ке легализираат
денес ова утре пиратерија
друг ден дрога
абе не се нормални.

ке почнат како порано што било
а некој каже нешто лошо за некој министер пратеник ај во зандана
и сега тоа ке почне да се применува
чекајте чекајте

како на к15
притисни 1 за интервенција на ... служни
притисни 2 за да ве земеме со марица
:LOL::LOL::LOL:
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Можеби има добра страна, ако се користи како што треба, пример да се снима секој телефонски разговор и потоа ако не содржи клучни зборови од типот бомба, дрога итн.., да биде автоматски избришан.
Но сепак ќе биде злоупотребен овој закон тоа е факт, која влада на власт би ја отфрлила можноста да го знае секој чекор на опозицијата ?
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
@CyberSpic дај не зезај бе ... добра страна во прислушкување ?
прво дали би сакал ете ти некој да ти го прислушкува разговорот со ете девојката ? велиме пример
после шо велиш клучни зборови дрога ова она
брат џандарите ( секоја чест за оние шо си ја вршат работата како шо треба ) ама повекето се поврзани со дилерите на дрога ! така да ... нема да има мн ќар од овој закон
само ке му ги одврзи рацете на власта да слушаат секој разговор , да ги читаат сите sms , e-mail .... :ua:
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
328
Затоа е тука и класичниот начин на комуникација, пишаното писмо. Ќе пишиш писмо, ќе го оставиш некаде надвор, ќе го обележиш местото и овај другиот ќе дојде и ќе го собере. Вака нема шпионирање, прислушкување и ред други лајна.
Ова воедно е и најбезбедниот начин за комуникација кој го користат шпионите низ целиот свет. Никогаш сум немал доверба во електронските комуникациски уреди. То е то...

И, ова е грубо кршење на едно од основните човекови права - приватноста. Треба овај закон да оди у ку*ац под ИТНО!
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Со ваков закон само не враќаат назад едно 50 години, а тоа што ни ја нарушуваат приватноста и слободата, да не зборам.
Имаат еден добар закон кинезите апсат швалерки бидејки тие се поттикнувачки за да директорите крадат пари и со тие пари ги частат...
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Ова ќе биде целосно нарушување на приватноста. Пазете што правите по интернетов да не отиде некој апсаана :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.459
Мислења
901.524
Членови
32.169
Огласи
541
Најнов член
MartinLee33
На врв Дно