• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Позајмица Безбедносна камера - Spy cam

 • Ја почнал/а темата
 • #1

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,638
3,000
Барам на позајмица, или ако не е многу можда и да купам (да не чекам од Аљи), мала некоја камера да ја турам у кола и да снима додека е паркирана. Има некој к*рајбер веќе неколку пати на паркинг кај мене пред зграда ги е*аа колите, ги гребе ги шара :mad::angry:. Па да го фатам да му одржам малце часови по урбана уметност:devil:.
Значи нешто што е на батерија, идеално со моушн детекшн да не снима безвезе, ама не е тоа најважно. Ако може да сними 8-10часа материјал, па сабајле ако има оштетувања да видам, ако не ке бришам.
Ајде хелп.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,857
11,121
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Тоа само да закачип камера некаде на зграда. Не гледам како камера од кола ќе сними некој како гребе. Тој ќе гребе на поминување, како ќе кажеш дали поминал само или изгребал? Башка главата како ќе муја видиш... тешко за распознавање после.
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
515
450
Skopje
Ќе ти требаат повеќе камери од повеќе агли а не верувам дека се тоа, можеш да го врзеш у кола (а и барањата ти се малце специфични за таква камера за во кола со тие спецификации). Имаш ли некаков начин спроти местото кај што ти е паркирана колата да поставиш камера? И струја да има нормално..
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,638
3,000
Тоа само да закачип камера некаде на зграда. Не гледам како камера од кола ќе сними некој како гребе. Тој ќе гребе на поминување, како ќе кажеш дали поминал само или изгребал? Башка главата како ќе муја видиш... тешко за распознавање после.
Изводливо ама непрактично. Г шејп паркинг со дрва. Плус не се знае каде ќе бидам паркиран.

Ќе ти требаат повеќе камери од повеќе агли а не верувам дека се тоа, можеш да го врзеш у кола (а и барањата ти се малце специфични за таква камера за во кола со тие спецификации). Имаш ли некаков начин спроти местото кај што ти е паркирана колата да поставиш камера? И струја да има нормално..
Има такви камерчиња гледав на Али. Струја тешко, пошто немаме фиксни паркинг места.

А има ли некоја на зграда, па макар и на струја да е идеално на батерија, ама да немора ДВР, па интернет и слично.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,127
4,449
Ethermine
www.facebook.com
Изводливо ама непрактично. Г шејп паркинг со дрва. Плус не се знае каде ќе бидам паркиран.Има такви камерчиња гледав на Али. Струја тешко, пошто немаме фиксни паркинг места.

А има ли некоја на зграда, па макар и на струја да е идеално на батерија, ама да немора ДВР, па интернет и слично.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
Мобилен телефон со добра камера.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,203
4,454
SK
Повеќето дашкамови имаат опција да активираат снимање на детекција на движење (обично треба неколку секунди). Но како што посочија, една камера покрива eдна страна. Ќе требаат повеќе камери, и за да го снимат копитото во лице ќе треба аголот да се намести, да има доволно светлина за навечер, итн. И сето тоа ќе изгледа упадливо и приметливо (и скапо, ако ги намерачи некој).
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,576
4,110
Камера во кола не ти врши работа.

Пар IP камери асални (200 еур парче) убаво нацентрирани можда и ќе ти завршат работа, особено ако паркингот e ок осветлен (инаку би видел силуета и слабо фацата).

А тоа што стално мењаш паркинг место е екстра заебанција, и да ги земеш "моиве" камери ќе треба да ги вртиш стално.

Или да купиш 1-2 PTZ IP камери па секој ден да го вртиш према паркинг местото, екстремно скапа опција, башка што не смее да се снима со приватна камера јавен простор...

Edit: Скриени 1-2-3 гопро камери да снимаат од кола, ама тешко дека нема да се приметат.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,638
3,000
Значи многу сте расипувачи на забави
Сеа ќе зеам старине мобилни по дома да ги пунам и да видам дали има некоја таква апп за снимање.

Опсија 2 ќе биде шика у рака и столица за плажа у влез али копитото/а ќе ги фанам.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,055
1,539
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,865
9,304
Скопје
Таму оперираш? Тргни се со време... :p
Хаха, луд си, кај ти текна еј, инсерт сивото смајли од кајгана што лупа со рака демек од маса па у чело

Се видов со другарка пред некој ден и ми рече дека у К4 многу коли биле изгребани, наводно дечишта, цртале и смајлиња, демек понесени нешто од Џокер филмот...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,638
3,000
Јес. Од другата страна, ама изгледа си оперираат на овој реон, пошто на голем потег, се попара напраени коливе бар од страната на зградите на партизанска. Ете од тебе имаме информација дека и Карпош 4 го фанале.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,889
7,599
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Имаше порано еден вулканизер од ново лисиче, фрлаше шајки и слични шилести предмети по улици и паркинзи. Неславно си помина колку што знам, полиција добро го подбра. А од пријатели механичари разбрав дека некои подли автолакери гребат возила истураат демол врз каросерија, само што никогаш не дознав за кои луѓе се работи, можеби беа и само шпекулации којзнае. А и не би ме чудело, ќе им даде на две наркосчиња по 50 евра од вечер и оп работа за него.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,638
3,000
Имаше порано еден вулканизер од ново лисиче, фрлаше шајки и слични шилести предмети по улици и паркинзи. Неславно си помина колку што знам, полиција добро го подбра. А од пријатели механичари разбрав дека некои подли автолакери гребат возила истураат демол врз каросерија, само што никогаш не дознав за кои луѓе се работи, можеби беа и само шпекулации којзнае. А и не би ме чудело, ќе им даде на две наркосчиња по 50 евра од вечер и оп работа за него.
Без да навлагам у теории и муабети, само знам кој и да е ќе го јаде дебело. Комшииве се ептен напиздени.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,719
1,545
sistrum.mk
Штом е цела зграда во прашање заеби камери, одма активирање на пожарство. Смена на секои 2 сата, дваица поставено на два краја од паркингот. Ке се најде копилето за ден два. И полсе сите заедно кај мајка му на гости.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,366
1,494
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
^
Вака нешто?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,523
Мислења
858,558
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно