Без наслов (но со повод)

Статус
Затворена за нови мислења.

viktor

Intern
8 април 2007
36
0
viktor.lugola.net
10 работи кои морам да ги истролам некаде, а каде ако не тука каде постојат најмногу вакви типчиња кои ќе се пронајдат себеси. Ова се мои неколку работи што ги мразам кај просечен Windows корисник. Под просечен подразбирам тој што се прави нешто што не е. Секоја чест на нормалните корисници кои се трудат само да си ја бркат работата и не се мешаат секаде и тие што нема да се пронајдат во овие работи.

1. Мислат дека знаат се а појма немаат.
2. Кога ќе седнат пред вистински оперативен систем бараат волшебник - wizzard (ако не напишев волшебник на англиски немаше да разберат, нормално не користат локализација).
3. Најчесто користат слободен софтвер на нивните бедни Windows машини (Firefox,Thunderbird,Azureus) и мислат дека тој всушност првен за Windows бил направен па после за другите.
4. Мислат дека format c: е најкул команда и обично така ги решаваат проблемите.
5. Обично се пуфкат низ форуми за нови оперативни системи кои ги прочитале на некој портал и ги презентираат пред обичните смртници и нормално испаѓа дека се најпаметни тие (ејјј кој ќе се пронајди во ова е лузерррр)

Ако ми текни уште нешто нормално ќе допишам, а ќе ми текни сигурно. Ајде сега да ве видам мажишта коментирајте.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Некако ќе те сфатев да ја видев темава во делот за Windows, иако е за во Боречки Клуб (најверојатно).

И да, мислам дека ни фали нова категорија, нешто како генерална дискусија на форумот.

(Горенаведеното ми беше off topic само затоа што знам дека темава ќе биде префрлена)
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,263
1,049
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro

drown

Master
8 март 2007
1,454
199
Куманово
iwmnetwork.com
1. Мислат дека знаат се а појма немаат.
Не коментирам. Whiner!


2. Кога ќе седнат пред вистински оперативен систем бараат волшебник - wizzard (ако не напишев волшебник на англиски немаше да разберат, нормално не користат локализација).
Као њиндоњс не е "вистински" оператиовен систем? C`mon, у најмала рака 9 од 10 луѓе користат њиндоњс. Самото тоа не ти дава право да даваш вакви изјави, а уште помалку да користиш зборови како, real, heart-touching, adorable (...) во нив.


3. Најчесто користат слободен софтвер на нивните бедни Windows машини (Firefox,Thunderbird,Azureus) и мислат дека тој всушност првен за Windows бил направен па после за другите.
WTF?


4. Мислат дека format c: е најкул команда и обично така ги решаваат проблемите.
Не е најкул, туку е најбрза за најголем дел од корисниците. Не секој сака да истражува од каде некој проблем потекнува, како настанува и какви мерки треба да се превземат за да истиот се одстрани.


5. Обично се пуфкат низ форуми за нови оперативни системи кои ги прочитале на некој портал и ги презентираат пред обичните смртници и нормално испаѓа дека се најпаметни тие (ејјј кој ќе се пронајди во ова е лузерррр)
Ширењето на добриот збор е сосема во ред, без разлика дали некој го прави тоа за да звучи "паметен" или не. Истото можеш и Tи да почнеш да го практикуваш.


6. Ги мрзи да читаат упатства и водичи (не дај боже да се на англиски)
Иако е сосема ок напишаново, секогаш е поинтересно да learn as you go.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Ок си е.. Можеби кај просечните корисници така е.
За 5тото не би се согласил, ако веќе зборуваме за просечен корисник. Toa повеќе ми наликува на lamer :)
 

gemidjy

Intern
14 април 2007
50
0
Форумов станал фашизоиден.

Каде сте ја преместиле темата?
 

spirit

Intern
2 мај 2007
7
0
1. Мислат дека знаат се а појма немаат.
кој си ти да судиш кој има а кој нема појма?

2. Кога ќе седнат пред вистински оперативен систем бараат волшебник - wizzard (ако не напишев волшебник на англиски немаше да разберат, нормално не користат локализација).
по кој критериум оценуваш кој оперативен систем е "вистински" а кој не ?

3. Најчесто користат слободен софтвер на нивните бедни Windows машини (Firefox,Thunderbird,Azureus) и мислат дека тој всушност првен за Windows бил направен па после за другите.
Слободниот софтвер не е ексклузива на Linux ,почетоци се во доцните '60-ти кога Linux не постоел .
-има open source програми за сите платформи.
-IE користат 80% од интернет корисниците, така да просечниот Windows корисник не користи Firefox,Thunderbird,Azureus
-Windows не е машина него оперативен систем

4. Мислат дека format c: е најкул команда и обично така ги решаваат проблемите.
Format C: е команда како и сите други, нема "кул" и "хакерски" команди и немам сретнато некој кој мисли така, и се користи најчесто кога ништо друго не помага.

5. Обично се пуфкат низ форуми за нови оперативни системи кои ги прочитале на некој портал и ги презентираат пред обичните смртници и нормално испаѓа дека се најпаметни тие (ејјј кој ќе се пронајди во ова е лузерррр)
Ти си тој што се "пуфка" по форуми со оперативниот систем што го користи и го презентира пред "обичните смртници"...... ах ти необичен бесмртнику испаѓаш "лузерррр" по сопствената дефиниција.

6. Ги мрзи да читаат упатства и водичи (не дај боже да се на англиски)
Ај објасни ми како го користат компјутерот ако ги мрзи да читаат?


друже, мојот 12 годишен брат користи Linux па не се "пуфка" ко тебе, овие забелешки се глупи.
не знаеш да броиш до 10, ја овде видов 6 работи што ги истрола. Сега треба да отворам тема во која тврдам дека просечниот Linux корисник не знае да бори до 10 ?
ја ги користам и двата оперативни системи, ама ај кажи ми како да ги користам Protel Design Explorer i Multisim во Linux па да бидам uber 1337 Linux user како тебе

Форумов станал фашизоиден.

Каде сте ја преместиле темата?

Не е форумот фашизоиден ама некои членови се
Ајде сите Windows корисници во концентрациони логори
 

viktor

Intern
8 април 2007
36
0
viktor.lugola.net
direktor.e - наместо да се шуткаш по форуми земи малце среди го тоа Ентер на ништо не личи, ах Гоце кај си супер беше со тебе.

spirit - во право си за се (ако спијам)
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
direktor.e - наместо да се шуткаш по форуми земи малце среди го тоа Ентер на ништо не личи, ах Гоце кај си супер беше со тебе.

Neznam zosto go kupuvas ako ne ti cini. Ostanatite 10.000 citateli nemaat problem, samo tebe nesto ne ti cini. Poveli, napravi podobro ako mozes. Se trudime kolku mozeme podobro spisanie da napravime i da go plasirame.
By the way, ne e temava za enter, imas kade da kritikuvas ako sakas.
PS Goce who?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,045
Мислења
870,720
Членови
30,376
Најнов член
7ea734
На врв Дно