• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Без коментар!

Статус
Затворена за нови мислења.

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
И?

Користење на торент сајтови немора да биде само за нелегални преземања.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
А кој не е зависен од првиот? :p
Jas. Lichno go bojkotiram toj sajt..
Prvo deka ima mnogu podobri sajtovi od nego za taa namena, i vtoro voopshto ne mi e siguren. Milion maliciozni programi ima vo nego..
Kako dokaz za ova e i samoto toa shto koga kje go otvorish sajtot odma ti se otvara pop-up koj vodi do shtetna strana t.e
s1ryhy.jpg
 

Sampion

Баниран/a
18 февруари 2008
181
1
www.diandjelo.tripod.com
Mislam deka sekoj od nas koristi Torrent sajtovi i ako sme svesni za toa deka e Neleganlno, No mislam deka nasokata na Forumot za Borbata protiv piraterijata :muahaha:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
heheheh
како што кажа шампион вашата цел тука е борба против пиратеријата знаеме дека сите користиме такви форуми и сајтови но не би требало тоа јавно да се покажува и на некој начин да се дичиме со тоа

а Д на торрент сајтови 99% е пиратерија и нелегални работи

поправи ме ако грешам
позз
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
ufff заборавив да користење на торрент сајтови не е нелегално но користење на нивната содржина е нелегално

а на тој начин автоматски и користење на торрент сајтови е нелегална работа
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
heheheh
како што кажа шампион вашата цел тука е борба против пиратеријата знаеме дека сите користиме такви форуми и сајтови но не би требало тоа јавно да се покажува и на некој начин да се дичиме со тоа

а Д на торрент сајтови 99% е пиратерија и нелегални работи

поправи ме ако грешам
позз

Грешиш и те поправам. Како што кажа Андријески, торент сајтови не се користат само за пиратерија.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
ufff заборавив да користење на торрент сајтови не е нелегално но користење на нивната содржина е нелегално

а на тој начин автоматски и користење на торрент сајтови е нелегална работа

Ај тоа што вадиш проценти ко од рукав.. ама сега пробуваш да докажеш дека белото е црно.

Правам мој програм, го објавувам на торент сајт, го овозможувам за преземање. Не џабе многу линукс дистрибуции користат торент сајтови.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Mislam deka sekoj od nas koristi Torrent sajtovi i ako sme svesni za toa deka e Neleganlno, No mislam deka nasokata na Forumot za Borbata protiv piraterijata :muahaha:

druze i ja sum protiv piraterija, no koga bi bil evtin softverot vo nasava bedna zemjicka i jas ne bi koristel piraterija.
btw ne veruvam deka postoi nekoj na forumov sto ne koristi piraterija.
dosta e off-topic... :bigboss:
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Грешиш и те поправам. Како што кажа Андријески, торент сајтови не се користат само за пиратерија.

Точно дека не се користат ама речиси се е пиратско ако сака да превземе некој бесплатен програм преку торент истиот може да го најде на офицјалната страна од таа софтверска компанија.Пример Убунту и многу други програми можат да се симнат од офицјалната страна со торент а не од оваа страна:LOL::LOL:
ПС Немора да се крие никој сега за сега таква е состојбата и приморани сме за пиратерија али тоа е:plachko2:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
Ај тоа што вадиш проценти ко од рукав.. ама сега пробуваш да докажеш дека белото е црно.

Правам мој програм, го објавувам на торент сајт, го овозможувам за преземање. Не џабе многу линукс дистрибуции користат торент сајтови.

а она double posting или тоа не важи за администратори
нема везе :bravo:

да процент од рукав го извлеков но поентата не ми беше не се буквално да ме сватите туку

зоран од сајтови на кои е зависен внесе 2 сајта/форуми на кои се користи пиратерија колку сакате :bravo:

а не сеа тука да ми давате примери правите апликација...
ај да не кажувам проценти но претежно е пиратерија почнувајки од windows MAC кмиги музика филмови итн
е да за linux може да се најде на торрент не реков дека нема но % гледано тој дел е многу мал во споредба со другите
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Правам мој програм, го објавувам на торент сајт, го овозможувам за преземање. Не џабе многу линукс дистрибуции користат торент сајтови.
hmmmmz.. Dobro.. ti mozhebi tvojot bezplaten program go objavuvash na torrent sajt, no shto e so ostanatite?
ex.
BitDefender Total Security 2008

BitDefender Total Security 2008 provides the ultimate proactive protection for your PCs. It combines state of the art protection against viruses, spyware, hackers, spam and other Internet security threats. Moreover, its system maintenance and PC backup tools keep your PC running fast and protected from data loss.

$59.95
Buy Now
Dodeka na officialnata strana nekoj plakja $59.95, nekoj drug, istiot kje go spushti od nekoj drug torrent sajt za bez pari, i to so licenca do 2060 ..
I? Toa ne e piraterija?
Nema potreba od nichie pravdanje.. Site znaeme deka sekoj ovde koristi piraterija, zboruvam za privaten zhivot (mozhebi ima i iskluchoci, ama neveruvam :D ). A toa shto na forumov piraterijata e zabraneta, toa si e vasha politika, i jas lichno ja pochituvam taa politika.
No mislam deka nepotrebno e pravdanje za toa..
.. ама сега пробуваш да докажеш дека белото е црно.
Vo sluchajov ti se obide da go dokazhesh toa :D
Ne e offtopic. Diskusijava e povrzana direktno za temava.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Ajde vie sto tvrdite deka koristenje torrent sajtovi e nelegalno citajte pod Adoption pasusot vo:
http://en.wikipedia.org/wiki/.torrent
Btw, site torrent search engines se soite TOS se ograduvaat da bidat povrzani so sekakvi nelegalni dejstvia koi se odvivaat preku nivniot sajt. Taka da.... ne se nelegalni.:rolleyes:
Ne mi treba defenicii :D
Ednostavno trgnuvam od mene samiot.. Sekogash imam anti-virus so licenca do neznam ni koja godina, a nemam plateno ni denar za anti-virus..
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Ne mi treba defenicii :D
Ednostavno trgnuvam od mene samiot.. Sekogash imam anti-virus so licenca do neznam ni koja godina, a nemam plateno ni denar za anti-virus..

Твој проблем што го злоупотребуваш сервисот и не значи дека ако ти го користиш за пиратерија сите го користат.
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.636
182
Што torrentz.com што softarchive.net тоа ти е све претежно пиратерија... Порталов и форумов во глобала се против пиратеријата, но, пред се за афирмација на слободен софтвер...
На неколку пати се напоменуваше дека никој од администрацијата неможе некому да забрани да користи пиратски софтвер, филмови и сл...

Зоран во својот прв пост на блогот убаво се изјасни на тема „пиратерија“
Зоран Ивановски напиша:
Дали јас ја поддржувам пиратеријата?
Сметам дека мојот став е јасен. Не поддржувам повреда на авторски права на домашни артисти, изведувачи и т.н. Се што е домашно, наше, треба да се заштити. Безусловно. За странското – ме заболе уво! Барем додека не станеме дел од фукарата наречена ЕВРОПА. И додека не се здобиеме со европски стандард. Верувам дека тогаш ќе си ја купам и најновата верзија на Фотошоп. Легална, се рабира. Нека кошта што кошта!

Од многуте субпроекти кои симултано се разгледуваат и развиваат со ВИП секцијата има неколку кои се однесуваат токму на популаризацијата на слободен софтвер... Кога ќе ги завршиме сите ќе имаме придобивки од нив, но и тогаш неможе да се очекува да замре пиратеријата, ни од далеку, сепак со ваквата политика едноставно не сакавме да учествуваме во афирмација на истата
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Твој проблем што го злоупотребуваш сервисот и не значи дека ако ти го користиш за пиратерија сите го користат.
hmmmz.. A tebe lichno, dokolku ti zatreba nekoe programche go kupuvash taka?
ex. Pogledni ja temata so vashi photoshop kreacii.. Ima eden kup chlenovi koi shto izlozhile svoi kreacii, i tie site sigurno platile po 650 $ za Photoshop cs3 taka?
Ili nemora photoshop.. Kje trgnime od bazata.. Na primer garantiram deka ti imash office kaj tebe taka? I ti plati $499.95 dolari za nego? Chisto se somnevam..

Ili pak kraj kraeva taka neka e .. Jas gi zloupotrebuvam, i lichno priznavam deka e taka, a vie site kupuvate ama bash se shto kje vi padne na um.. Taka neka e .. Veruvam.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
tuka ne stanuva zbor za drugi членови туку за зоран

вие (Администраторите и модераторите)
зборувам глобално за сите

тука на форумот се борите на еден начин против пиратеријата
а тука хмм како да кажам се фалите дека користите тоа
во овој злучај зоран(се надевам што не му смета што го викам зоран)

знаеме дека сите користиме пиратерија но тоа нека остане на еден начин "ТАЈНА"
не мора тука во форумот да се објавуваат такви работи:LOL:

а торрент сервисите се за тоа никој не ги злоупотребува:plachko2:
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Сега испадна сите што се залагаа против пиратерија испднаа варез фанови и јас се залагав али поради економската состојба:plachko2:...Јас сум 1000% сигурен дека било кој од членовите на овој форум вклучувајќи ги и администраторите ретки се оние кои користат 100% оргинал.Неверувам дека некој дал повеќе од 3000’ за оргинален софтвер(Фотошоп,антивирус итн)
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Сега испадна сите што се залагаа против пиратерија испднаа варез фанови и јас се залагав али поради економската состојба:plachko2:...Јас сум 1000% сигурен дека било кој од членовите на овој форум вклучувајќи ги и администраторите ретки се оние кои користат 100% оргинал.Неверувам дека некој дал повеќе од 3000’ за оргинален софтвер(Фотошоп,антивирус итн)

какви 3000 бе, 300 немам дадено :LOL:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
tuka ne stanuva zbor za drugi членови туку за зоран

вие (Администраторите и модераторите)
зборувам глобално за сите

тука на форумот се борите на еден начин против пиратеријата
а тука хмм како да кажам се фалите дека користите тоа
во овој злучај зоран(се надевам што не му смета што го викам зоран)

знаеме дека сите користиме пиратерија но тоа нека остане на еден начин "ТАЈНА"
не мора тука во форумот да се објавуваат такви работи:LOL:


а торрент сервисите се за тоа никој не ги злоупотребува:plachko2:
:bravo:
Kolku i da diskutirame, povtorno se okolu ova odi..

Bezpolezno e da ja prodolzhime diskuzijava vo ovaj pravec..
Dokolku nekoj ima neshto porazlichno da kazhe, neka se izjasne..
Zasega nishto novo ne slushnav..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.393
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно