Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

beyerdynamic DT770 Pro 80ohm за гејминг

Baltatzar

Intern
21 декември 2014
25
11
Скопје
Baltatzar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 7800X3D, NZXT T120 RGB
Motherboard
Gigabyte B650 GAMING X AX
Storage
SAMSUNG 980 PRO SSD 1TB PCIe 4.0 NVMe
PSU
CoolerMaster MWE Gold 750 80 Plus Gold
RAM
Kingston HyperX Fury Beast 32GB (2x16GB) DDR5-6000 CL36 EXPO Whit
Video card
SAPPHIRE Radeon Pure RX 7800 XT 16GB 256bit GAMING OC
Case
be quiet! Pure Base 500 DX White
Mouse
Glorious Model O Wireless
Keyboard
Keychron K8 Pro
Audio
beyerdynamic DT 770 PRO 80 ohm +FiiO KA11 DAC
Monitor
Gigaybyte G27Q Gaming Monitor 2k 144hz 1ms
OS
Win 11
Здраво,

Прво да напоменам дека не се разбирам ич од аудио, што е добро, што не е и што како треба да се прави. Али и глупо прашање е прашање нели..
Купив beyerdynamic DT770 Pro 80ohm бидејќи секаде читав дека "гејминг" слушалки не вредат за парите за гејманње и наместо тоа да се земе нешто како моиве.

Читав доста за што да земам и некако се одлучив за овие, а исто читав и дека 80 омс биле доволни и не требало амп за нив, но иако се стварно добри, некако ми се претивки..
Ми треба ли ДАК, АМП? Што да правам да ги појачам некако? Мислам се софтверски направив и средив, но не се разбирам нит знам што понатака..
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.743
1.587
Скопје
Здраво,

Прво да напоменам дека не се разбирам ич од аудио, што е добро, што не е и што како треба да се прави. Али и глупо прашање е прашање нели..
Купив beyerdynamic DT770 Pro 80ohm бидејќи секаде читав дека "гејминг" слушалки не вредат за парите за гејманње и наместо тоа да се земе нешто како моиве.

Читав доста за што да земам и некако се одлучив за овие, а исто читав и дека 80 омс биле доволни и не требало амп за нив, но иако се стварно добри, некако ми се претивки..
Ми треба ли ДАК, АМП? Што да правам да ги појачам некако? Мислам се софтверски направив и средив, но не се разбирам нит знам што понатака..
ако ти се претивки, појачало за слушалици да, дак веќе имаш (компјутерот звучната картица). Да ги пробаш негде немаш за да видиш пред да купуваш екстра ствари?
Што матична имаш .. претивки ти се и музика пример да слушаш? да не имаш нешто друго мака .. не треба да се толку тешки за терање тие за да бидат претивки
 

Baltatzar

Intern
21 декември 2014
25
11
Скопје
Baltatzar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 7800X3D, NZXT T120 RGB
Motherboard
Gigabyte B650 GAMING X AX
Storage
SAMSUNG 980 PRO SSD 1TB PCIe 4.0 NVMe
PSU
CoolerMaster MWE Gold 750 80 Plus Gold
RAM
Kingston HyperX Fury Beast 32GB (2x16GB) DDR5-6000 CL36 EXPO Whit
Video card
SAPPHIRE Radeon Pure RX 7800 XT 16GB 256bit GAMING OC
Case
be quiet! Pure Base 500 DX White
Mouse
Glorious Model O Wireless
Keyboard
Keychron K8 Pro
Audio
beyerdynamic DT 770 PRO 80 ohm +FiiO KA11 DAC
Monitor
Gigaybyte G27Q Gaming Monitor 2k 144hz 1ms
OS
Win 11
ако ти се претивки, појачало за слушалици да, дак веќе имаш (компјутерот звучната картица). Да ги пробаш негде немаш за да видиш пред да купуваш екстра ствари?
Што матична имаш .. претивки ти се и музика пример да слушаш? да не имаш нешто друго мака .. не треба да се толку тешки за терање тие за да бидат претивки
На појачало на систем поврзани ептен добар звук вадат, се си е нормално. Кај мене на Gigabyte B650 GAMING X AX се тивки, не претивки ама тивки. Без разлика дали е музика или игра. На тел не можам да ги пробам бидејќи немам 3.5 на тајп Ц.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.472
12.847
Или звучната на матична не е нешто како што треба. Или ти сакаш да слушаш претерано гласно.

Дома имам два пара од нив. Без проблем возат на звучни од матична. Но јас не слушам многу гласно.

Ако можеш да ги вратиш земи си 32 омски. Тие ќе бидат малку погласни.

Можеш да пробаш со некоја ефтина звучна картица (усб или интерна). Во анхоч имаше УСБ звучни за 200-300 денари па евентуално ако најдеш да слушнеш пред да купиш дали ќе ти биде подобро.

Дак/амп по нашиве продавници тешко да најдеш за ефтини пари.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1.614
2.537
И јас се слагам со Гокица, ако имаш опција да ги вратиш и да ги замениш за 32 омски би ти било идеално ако не сакаш да купуваш дополнителна аудио опрема. 32 омските и со USB-C Dongle звучат топ.
 

Baltatzar

Intern
21 декември 2014
25
11
Скопје
Baltatzar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 7800X3D, NZXT T120 RGB
Motherboard
Gigabyte B650 GAMING X AX
Storage
SAMSUNG 980 PRO SSD 1TB PCIe 4.0 NVMe
PSU
CoolerMaster MWE Gold 750 80 Plus Gold
RAM
Kingston HyperX Fury Beast 32GB (2x16GB) DDR5-6000 CL36 EXPO Whit
Video card
SAPPHIRE Radeon Pure RX 7800 XT 16GB 256bit GAMING OC
Case
be quiet! Pure Base 500 DX White
Mouse
Glorious Model O Wireless
Keyboard
Keychron K8 Pro
Audio
beyerdynamic DT 770 PRO 80 ohm +FiiO KA11 DAC
Monitor
Gigaybyte G27Q Gaming Monitor 2k 144hz 1ms
OS
Win 11
Или звучната на матична не е нешто како што треба. Или ти сакаш да слушаш претерано гласно.

Дома имам два пара од нив. Без проблем возат на звучни од матична. Но јас не слушам многу гласно.

Ако можеш да ги вратиш земи си 32 омски. Тие ќе бидат малку погласни.

Можеш да пробаш со некоја ефтина звучна картица (усб или интерна). Во анхоч имаше УСБ звучни за 200-300 денари па евентуално ако најдеш да слушнеш пред да купиш дали ќе ти биде подобро.

Дак/амп по нашиве продавници тешко да најдеш за ефтини пари.
Да не грешам душа, не се тивки ама на онлајн шутер игра ми фали уште два три клика погласни да бидат иначе се океј. Дали вакво ДАКче би завршило работа на пример, што исто ќе ми овозможи да си ги терам и на тел - FiiO/JadeAudio KA11 32bit/384KHz Type C DAC ?
 
28 јануари 2017
1.843
4.122
Ресен
Да не грешам душа, не се тивки ама на онлајн шутер игра ми фали уште два три клика погласни да бидат иначе се океј. Дали вакво ДАКче би завршило работа на пример, што исто ќе ми овозможи да си ги терам и на тел - FiiO/JadeAudio KA11 32bit/384KHz Type C DAC ?
И повеќе од што треба, баш читуцкав нешто за истово донгле (не го имам пробано), единствена мана било што наводно загревало кога го возиш на макс.

View: https://www.youtube.com/watch?v=g78cot9VdQ8


 

Baltatzar

Intern
21 декември 2014
25
11
Скопје
Baltatzar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 7800X3D, NZXT T120 RGB
Motherboard
Gigabyte B650 GAMING X AX
Storage
SAMSUNG 980 PRO SSD 1TB PCIe 4.0 NVMe
PSU
CoolerMaster MWE Gold 750 80 Plus Gold
RAM
Kingston HyperX Fury Beast 32GB (2x16GB) DDR5-6000 CL36 EXPO Whit
Video card
SAPPHIRE Radeon Pure RX 7800 XT 16GB 256bit GAMING OC
Case
be quiet! Pure Base 500 DX White
Mouse
Glorious Model O Wireless
Keyboard
Keychron K8 Pro
Audio
beyerdynamic DT 770 PRO 80 ohm +FiiO KA11 DAC
Monitor
Gigaybyte G27Q Gaming Monitor 2k 144hz 1ms
OS
Win 11
И повеќе од што треба, баш читуцкав нешто за истово донгле (не го имам пробано), единствена мана било што наводно загревало кога го возиш на макс.

View: https://www.youtube.com/watch?v=g78cot9VdQ8


Епа за 1300 денари мислам да не се замарам тогаш и за тел и за пц?
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1.159
3.050
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel I5 13500 /Noctua D14
Motherboard
Gigabyte B760 Gaming X DDR 5
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x16GB DDR5 Kingston Fury Beast @6000Mhz
Video card
MSI 3080 Suprim
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 11 Pro
Пробај софтверски да го решиш "проблемов".
Има разни програмчиња - ампливери,прогуглај.


Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1.614
2.537
Пробај софтверски да го решиш "проблемов".
Има разни програмчиња - ампливери,прогуглај.


Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Да функционираше така, цело Арачиново софтверски ќе емулираше хидроцентрали и ќе си беа на раат од ЕВН.

Можеш да направиш bypass на некој фунцкионалности, особено затоа што во последно време се става лимит на Loudness и слично. Може да постои такво нешто...
 

Geras

Intern
11 јануари 2022
8
39
Ја ги имам истите слушалки, но ги користам со FocusRite Scarlett Solo ( ова више го имав коа земав микрофон така што кај мене слушалките беа no brainer) и искрено сум екстремно задоволен. Знам дека е доста различно без дак ама брат ми секад коа гејма кај мене ми вика дека му е претивко и дека не слуша чекори на Валорант така што претпоставувам дека е лична преференца.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1.614
2.537
Ја ги имам истите слушалки, но ги користам со FocusRite Scarlett Solo ( ова више го имав коа земав микрофон така што кај мене слушалките беа no brainer) и искрено сум екстремно задоволен. Знам дека е доста различно без дак ама брат ми секад коа гејма кај мене ми вика дека му е претивко и дека не слуша чекори на Валорант така што претпоставувам дека е лична преференца.

Focusrite Scarlett Solo како уред не е со првична намена да се користи како појачало за слушалки. What makes that device shine e солиден Pre-Amp за микрофон, доста добра ADC (Analog to Digital Conversion), и генерално добра DAC секција што може да се искористи за студиски монитори, или да се поврзе со независен засилувач за слушалки.

На пример добар уред е да си снимаш гитара, вокали за voice over, или било кој друг use-case кај што ти е потребен само еден микрофон.

Вградениот засилувачот за слушалки му е слаба страна. Сепак се работи за малечко уредче што се напојува преку USB. Не треба да се очекува да има огромна сила да вози "гладни" слушалки.

Focusrite Scarlett Solo на хартија нема баш доволно сила да вози 80 омски слушалки. Но би бил одличен DAC, paired with the proper headphone amp или студиски монитори.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.743
1.587
Скопје
Focusrite Scarlett Solo како уред не е со првична намена да се користи како појачало за слушалки. What makes that device shine e солиден Pre-Amp за микрофон, доста добра ADC (Analog to Digital Conversion), и генерално добра DAC секција што може да се искористи за студиски монитори, или да се поврзе со независен засилувач за слушалки.

На пример добар уред е да си снимаш гитара, вокали за voice over, или било кој друг use-case кај што ти е потребен само еден микрофон.

Вградениот засилувачот за слушалки му е слаба страна. Сепак се работи за малечко уредче што се напојува преку USB. Не треба да се очекува да има огромна сила да вози "гладни" слушалки.

Focusrite Scarlett Solo на хартија нема баш доволно сила да вози 80 омски слушалки. Но би бил одличен DAC, paired with the proper headphone amp или студиски монитори.
4 та генерација малце ги појачаа, ама и 4 та генерација соло-то е пак послабо од останатите модели.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1.614
2.537
4 та генерација малце ги појачаа, ама и 4 та генерација соло-то е пак послабо од останатите модели.

Да, па USB уредче е, не очекувам да може да испорача доволно сила за појаки слушалки. За 32 омски не би требало да е проблем и 3-та генерација, ваљда? Не се сеќавам на рецензиите колку mW испорачуваше на 32 ома.
 

orce97

Gaining Experience
19 декември 2022
359
345
www.youtube.com
Користам Presonus HD9 студиски слушалки и поврзани ми се директно у ПЦ и ми вадат супер звук многу е битна матичната плоча ако немаш добар аудио на матична најдобро е ПЦ звучна карта али се слагам дека за слушалки не е потребна звучна од тип Scarlett Solo таа е првенствено за монитори :)
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1.614
2.537
Користам Presonus HD9 студиски слушалки и поврзани ми се директно у ПЦ и ми вадат супер звук многу е битна матичната плоча ако немаш добар аудио на матична најдобро е ПЦ звучна карта али се слагам дека за слушалки не е потребна звучна од тип Scarlett Solo таа е првенствено за монитори :)

Чекај бе Декстер! Од каде сега испадна ова?

(1) Има одредени матични што имаат солидни DAC & AMP секции, па вадат прилично океј звук. Но, немој да шириш дезинформации дека матичната е најбитна.

За слушалки, првично ти е битен DAC-от. Па после тоа сериозна улога игра појачалото за слушалки..

(2) Секогаш подобро аудио ќе има на добар standalone DAC & AMP во споредба со матичната плоча.

(3) Ако сакаш сериозно аудио, а особено да возиш слушалки што им е потребно повеќе струја, ќе ти треба добар сетап. Матична плоча нема да ти брка работа. Најчесто поради недостаток на сила на појачалото за слушалки.

Имам ASUS Z390 e-gaming матична плоча, што има ESS дак и солидно вградено појачало за on-board услови. Али, во споредба со Topping E30 и JDS ATOM разликата е небо-земја, не можеш да споредуваш on-board решение со засебни.

Поновите MacBook Pro лаптопи имаат добро on-board аудио, но далеку е од идеално.

(4) Scarlet Solo, не е првенствевно за монитори. Првенствено е за снимање вокали, музички инструменти, мониторинг на аудио и слично. Тоа ти е да речеме all-in-one уредче за home-recording намена.
 

orce97

Gaining Experience
19 декември 2022
359
345
www.youtube.com
Чекај бе Декстер! Од каде сега испадна ова?

(1) Има одредени матични што имаат солидни DAC & AMP секции, па вадат прилично океј звук. Но, немој да шириш дезинформации дека матичната е најбитна.

За слушалки, првично ти е битен DAC-от. Па после тоа сериозна улога игра појачалото за слушалки..

(2) Секогаш подобро аудио ќе има на добар standalone DAC & AMP во споредба со матичната плоча.

(3) Ако сакаш сериозно аудио, а особено да возиш слушалки што им е потребно повеќе струја, ќе ти треба добар сетап. Матична плоча нема да ти брка работа. Најчесто поради недостаток на сила на појачалото за слушалки.

Имам ASUS Z390 e-gaming матична плоча, што има ESS дак и солидно вградено појачало за on-board услови. Али, во споредба со Topping E30 и JDS ATOM разликата е небо-земја, не можеш да споредуваш on-board решение со засебни.

Поновите MacBook Pro лаптопи имаат добро on-board аудио, но далеку е од идеално.

(4) Scarlet Solo, не е првенствевно за монитори. Првенствено е за снимање вокали, музички инструменти, мониторинг на аудио и слично. Тоа ти е да речеме all-in-one уредче за home-recording намена.
Океј е ова што го наведе али сакам да кажам дека јас правам музика веќе година дена на овој начин и немам проблем, само интересно ми е што мислиш дека ширам дезинформации па другар јас само дадов личен пример немораш да си настроен за расправање или ти е битно некој да ти го лајкне коментарот, па дури пишува Чекај бе Декстер кој лик хаха :)
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.472
12.847
Искрено не играм. Меѓутоа беерите 80 оми често ги користам навечер за филмови директ на лаптоп. Не ми се случило да ми промакне детали, говор и сл. Обично јачината на звук ја подесувам на пола или помалку.

Некако не можам да сватам како звучат слушалкиве на макс гласност во игра каде се обидуваш да чуеш чекори. На таа гласност кога ќе згрмат ефекти, бомби, пукање или што и да е има од ум да го извадат човек. Во секој случај да слушаш на толкава гласност не е здраво. Освен ако во цела игра освен чекори нема никаков друг посилен звук.

Беерите веќе се со V звук. Но ете може да се проба со еквилајзер. Па со кревање на високите фреквенции да се обезбеди подобро да се слушаат чекори или други ефекти.
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
291
460
Кај мене аудио интерфејс EVO4 со USB C напојување испорачува посилен и поздрав сигнал во споредба со 3.5mm Audio од Macbook Pro M1 кој го дава напојувањето…

Macbook-от не е слаб но сепак не дава некој пресилен сигнал… особено што мислам дека и се рекламира како адаптибилен во зависност од тоа дали си приклучил над или под 150ohm па можеби 80 Ohm и не е некој sweet spot.
Истиве слушалки DT770 Pro 80 Ohm се воочливо потивки кога го нема интерфејсот и издржливо е на max volume да ги слушаш.

А за замена за 32 Ohm @Baltatzar јас не би ти препорачал затоа што можеби ќе купиш интерфејс или DAC некој ден и не е поентата само да имаш пониска импеданса за погласен звук туку повисока импеданса дава поквалитетен звук…
Аудиофилите фаворизираат 8:1 сооднос но и помалку е ок…
Кај мене е 4:1 т.е 80ohm слушалки на ~20 ohm output.
 

Baltatzar

Intern
21 декември 2014
25
11
Скопје
Baltatzar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 7800X3D, NZXT T120 RGB
Motherboard
Gigabyte B650 GAMING X AX
Storage
SAMSUNG 980 PRO SSD 1TB PCIe 4.0 NVMe
PSU
CoolerMaster MWE Gold 750 80 Plus Gold
RAM
Kingston HyperX Fury Beast 32GB (2x16GB) DDR5-6000 CL36 EXPO Whit
Video card
SAPPHIRE Radeon Pure RX 7800 XT 16GB 256bit GAMING OC
Case
be quiet! Pure Base 500 DX White
Mouse
Glorious Model O Wireless
Keyboard
Keychron K8 Pro
Audio
beyerdynamic DT 770 PRO 80 ohm +FiiO KA11 DAC
Monitor
Gigaybyte G27Q Gaming Monitor 2k 144hz 1ms
OS
Win 11
Кај мене аудио интерфејс EVO4 со USB C напојување испорачува посилен и поздрав сигнал во споредба со 3.5mm Audio од Macbook Pro M1 кој го дава напојувањето…

Macbook-от не е слаб но сепак не дава некој пресилен сигнал… особено што мислам дека и се рекламира како адаптибилен во зависност од тоа дали си приклучил над или под 150ohm па можеби 80 Ohm и не е некој sweet spot.
Истиве слушалки DT770 Pro 80 Ohm се воочливо потивки кога го нема интерфејсот и издржливо е на max volume да ги слушаш.

А за замена за 32 Ohm @Baltatzar јас не би ти препорачал затоа што можеби ќе купиш интерфејс или DAC некој ден и не е поентата само да имаш пониска импеданса за погласен звук туку повисока импеданса дава поквалитетен звук…
Аудиофилите фаворизираат 8:1 сооднос но и помалку е ок…
Кај мене е 4:1 т.е 80ohm слушалки на ~20 ohm output.
Си го нарачав дакчето веќе, нема менување
Мислењето е автоматски споено:

Искрено не играм. Меѓутоа беерите 80 оми често ги користам навечер за филмови директ на лаптоп. Не ми се случило да ми промакне детали, говор и сл. Обично јачината на звук ја подесувам на пола или помалку.

Некако не можам да сватам како звучат слушалкиве на макс гласност во игра каде се обидуваш да чуеш чекори. На таа гласност кога ќе згрмат ефекти, бомби, пукање или што и да е има од ум да го извадат човек. Во секој случај да слушаш на толкава гласност не е здраво. Освен ако во цела игра освен чекори нема никаков друг посилен звук.

Беерите веќе се со V звук. Но ете може да се проба со еквилајзер. Па со кревање на високите фреквенции да се обезбеди подобро да се слушаат чекори или други ефекти.
На макс кај мене поврзани на матична, на Батлфилд каде што си буквално во војна со тенкови, авиони, хелихоптери воопшто не е хаотично и да ме вади од памет.. баш затоа и пишав тука. Тие си звучат супер ама за оваа намена се тивки, чекори слушам едвај..
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.743
1.587
Скопје
Си го нарачав дакчето веќе, нема менување
Мислењето е автоматски споено:


На макс кај мене поврзани на матична, на Батлфилд каде што си буквално во војна со тенкови, авиони, хелихоптери воопшто не е хаотично и да ме вади од памет.. баш затоа и пишав тука. Тие си звучат супер ама за оваа намена се тивки, чекори слушам едвај..
не ти треба дак-че, појачало е тоа што бараш :) ама да уредчето што го зема е комбо дак со амп така да би требало да ти заврши работа
Мислењето е автоматски споено:

Да, па USB уредче е, не очекувам да може да испорача доволно сила за појаки слушалки. За 32 омски не би требало да е проблем и 3-та генерација, ваљда? Не се сеќавам на рецензиите колку mW испорачуваше на 32 ома.
да да пак не е ни блиску до дедицирано појачало за слушалки, ама го качија во однос на предходни генерации, баш пошто тоа им беше најслаб дел во интерфејсот
Maximum Output Power
32mW into 33Ω
22mW into 300Ω
so 50Ω impedansa е солото (поголемите имаат помала импеданса мислам и нешто појак излез од соло-то)
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1.614
2.537
Океј е ова што го наведе али сакам да кажам дека јас правам музика веќе година дена на овој начин и немам проблем, само интересно ми е што мислиш дека ширам дезинформации па другар јас само дадов личен пример немораш да си настроен за расправање или ти е битно некој да ти го лајкне коментарот, па дури пишува Чекај бе Декстер кој лик хаха :)

Јас не се расправам. Само посочувам дека твојот претходен пост беше со повеќе дезинформации. Особено ако си продуцент на музика, или човек што се бави со аудио не треба да напишеш ваков пост. Но, нема везе. :D

Кај мене аудио интерфејс EVO4 со USB C напојување испорачува посилен и поздрав сигнал во споредба со 3.5mm Audio од Macbook Pro M1 кој го дава напојувањето…

Јас има 32 омски DT770 и Sennheiser HD6xx искрено солидно звучат и двете слушалки на onboard појачалото од мекот. Ама во право си, не е доволно силно, ама доста "чист" звук дава. На десктоп мекот, излезот каде каде е полош.
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
291
460
За чистината на DT770 нема збор... без разлика ете што не бркаме аудиофилски дампинг фактор. Моите се 80 омските ама никаков проблем нема да ги уживам директ уштекани у Macbook пошто така можеш и у дневна соба да дремеш а доволно се гласни...
Само кога ќе ги уштекаш на посериозен аудио уред согледуваш дека можат доста погласни да бидат...
Од 32 омски имам Presonus HD7... и чисто за споредба овие уштекани на Macbook не се трпат баш на max volume, бар 1-2 нивоа помалце треба за покомфорно слушање.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.472
12.847
Ентузијаст ако се зачита на нет ќе пропаѓа во зајачки дупки и ќе наоѓа милион разлики во 770 про со различна омажа. Во реалност станува збор за микро разлики кои гејмер нема никогаш да ги забележи.

Бејердајнамик и самите кажуваат дека разликите помеѓу 32, 80 и 250 омските се во кабелот и јачината на излезите за слушалки кај студиската опрема на која ќе се користат.

За гејминг не гледам никаква причина да не се земат 32 омските. Се разбира ако кабелот е доволно долг (иако и тоа не е некоја пречка која не може да се заобиколи). Не купувајте 80 или 250 омски за гејминг и кежуал употреба за музика и мултимедија.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.110
Мислења
974.645
Членови
35.409
Најнов член
sendrit
На врв Дно