• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Bet-a bed-a сектор как и да се пишуев хелп

Stefan.Taz

Intern
30 април 2008
285
43
Куманово
www.lookup.mk
Stefan.Taz's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-760 Processor (8M Cache, 2.80 GHz) | DeepCool GamerStorm Gabriel
Motherboard
Asus P7P55 LX
Storage
HDD
RAM
10 GB
Video card
ATI Radeon™ HD 5570 Graphics - AMD
Mouse
NEOCOM
Keyboard
China, Made by 2001
Audio
Zvucnici
Monitor
Philips
OS
Win7
Вака имам еден стар хард диск на кој има некои бед-а бет-а како и да се викаат ја ке ги викам само сектори. Чув дека има некое програмче кое ги собирало на едно место, правела неупотреблива партиција од нив такви ствари....иначе дискот го користев 1 ипол година како помошен хард диск и немав ниту еден изгубен фајл а сега сакам да го користам она што е добро од него...позз
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Bad sector

Со еден збор - предупредување за крај на хардот. Точно дека има некои програмчиња, но не вршат работа.

Еве пример: TuneUp, System Mechanic, па дури можеш да го користиш и стандардното од windowsot: my computer --> десен клик на партицијата--> proporties --> Tools --> Check Now --> штиклирај Scan fot and attempt recovery of bad sectors ---> Ok --> рестарт.

Но, во секој случај за сега нема конкретно решение за овај проблем.

Решение: Собирај пари за нов хард, и извади ги потребните работи пред да биде доцна на cd/dvd/usb.
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
http://en.wikipedia.org/wiki/Bad_sectorСо еден збор - предупредување за крај на хардот. Точно дека има некои програмчиња, но не вршат работа.
Исто мислам јас. Можеби (и тоа големо МОЖЕБИ) ќе успееш некако да го подолжиш животот на дискот, ама за многу кратко.
 

Stefan.Taz

Intern
30 април 2008
285
43
Куманово
www.lookup.mk
Stefan.Taz's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-760 Processor (8M Cache, 2.80 GHz) | DeepCool GamerStorm Gabriel
Motherboard
Asus P7P55 LX
Storage
HDD
RAM
10 GB
Video card
ATI Radeon™ HD 5570 Graphics - AMD
Mouse
NEOCOM
Keyboard
China, Made by 2001
Audio
Zvucnici
Monitor
Philips
OS
Win7
знам дека е почеток на крајот и веќе имам 2 нови хард диска али единствено што ме чуди е тоа што веќе некои 3 години дискот стои така (покварен) а се што имаше на него стои, значи одкако е прогласен за "болен" немам загубено ниту еден фајл фолдер, како ништо да не му е, па сакав ако ништо друго да пробам да направам нешто а и у случај ништо да не биде тогаш нема нешто посебно да се деси (а и сакам да се играм малце со компјутерски делови и програми)...позз
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.675
Мислења
889.454
Членови
31.515
Огласи
40
Најнов член
sw1pe
На врв Дно