• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Best & Worst Laptop Brands 2016

Кој според вас е најдобар лаптоп бренд?

 • Apple

  Гласови: 21 16.3%
 • Dell

  Гласови: 57 44.2%
 • Asus

  Гласови: 23 17.8%
 • Lenovo

  Гласови: 9 7.0%
 • MSI

  Гласови: 1 0.8%
 • HP

  Гласови: 6 4.7%
 • Microsoft

  Гласови: 6 4.7%
 • Acer

  Гласови: 2 1.6%
 • Samsung

  Гласови: 2 1.6%
 • Toshiba

  Гласови: 2 1.6%

 • Вкупно гласале
  129
 • Ја почнал/а темата
 • #1

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,837
6,855
www.mikrotikmacedonia.net
LaptopMag дел од Toms Guide е ренoмиран сајт за техника, софтвер, хардвер и се останато од техника што може да се најде од техника по продавниците ширум светот.

Денеска ја објавија листата со Најдобри и Најлоши лаптоп брендови за 2016 година, па еве ме интересира да се развие дискусија околу ова.На врвот, вообичаеено Apple , бидејки секогаш ги добиваат нејвисоките оценки , под нив Dell, а во врат му дише Asus па lenovo. Другите подолу на листата значително отстапуваат од овие првите 4 топ бреднови. Посебно интересна е втората табела, на која што е графикон, како се развивале бредновите во последните 5 години. еве ја:Apple не се помрднува од врвот. Dell од 2013-та година навака бележи константен раст на рејтингот итн..

Или конечната табела:

The Best Laptop Brands of 2016
Brand:
Rank: Overall Score (out of 100)
Apple 1 83
Dell 2 82
Asus 3 81
Lenovo 4 77
MSI 5 75
HP 6 73
Microsoft 7 71
Acer 8 67
Samsung 9 60
Toshiba 10 58
извор
 
Последна промена:

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,757
11,171
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
LaptopMag дел од Toms Guide е ренoмиран сајт за техника, софтвер, хардвер и се останато од техника што може да се најде од техника по продавниците ширум светот.

Денеска ја објавува листата со Најдобри и Најлоши лаптоп брендови за 2016 година, па еве ме интересира да се развие дискусија околу ова.На врвот, вообичаеено Apple , бидејки секогаш ги добиваат нејвисоките оценки , под нив Dell, а во врат му дише Asus па lenovo. Другите подолу на листата значително отстапуваат од овие првите 4 топ бреднови. Посебно интересна е втората табела, на која што е графикон, како се развивале бредновите во последните 5 години. еве ја:Apple не се помрднува од врвот. Dell од 2013-та година навака бележи константен раст на рејтингот итн..

Или конечната табела:извор
Ми се допаѓа потписот. :) А и знам дека гласаше за Dell. :kiss:

Ти благодарам за информациите. Јас лично сите ги ставам во иста кошница кога станува збор за ефтинарија модели. Во премиум сегментот и јас најмногу му верувам на Apple.

Во македонија DELL се популарни и се продава нивната ефтинарија највеќе па затоа и има доста поплаки (ова е од прва рака од голема продавница во МК-звучници не работат по 6 месеци, рикнала батерија, екранот појавил линии и сл.).

Од разговорите со искусни членови на форумов Lenovo не би го рангирал толку високо.
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
За тошиба имаат погодено скрос.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,837
6,855
www.mikrotikmacedonia.net
Ми се допаѓа потписот. :) А и знам дека гласаше за Dell. :kiss:
Мило ми е што ти се допаѓа потписот. :)

А јас не гласав за Делл, сеуште немам гласано. Ако не веруваш можам да ти дадам и доказ дека немам гласано.
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,212
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
Гласав за Дел од проста причина бидејки имам користено Тошиба, хп , ацер , Асус и Дел и можам да кажам дека Дел е подобар од Другите.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,757
11,171
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Мило ми е што ти се допаѓа потписот. :)

А јас не гласав за Делл, сеуште немам гласано. Ако не веруваш можам да ти дадам и доказ дека немам гласано.
Нема везе се зезам. Онака имам чувство дека највеќе ги бендисуваш.
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,318
2,780
скопје
Нема што да дискутираме се знае кој се број 1. Само запрашајте се од кој бренд лаптоп би сакале ако ви го даваат на подарок? :)
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #8

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,837
6,855
www.mikrotikmacedonia.net
Нема везе се зезам. Онака имам чувство дека највеќе ги бендисуваш.
Дека ги бендисувам е точно, ама ете јас нема да гласам на анкетата за да не испадне дека фаворизирам некого. Нека гласаат другите. Намерно ја оставив анкетата јавна така да може да се види кој за кого гласал. Демократија. :)
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,757
11,171
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Дека ги бендисувам е точно, ама ете јас нема да гласам на анкетата за да не испадне дека фаворизирам некого. Нека гласаат другите. Намерно ја оставив анкетата јавна така да може да се види кој за кого гласал. Демократија. :)
Одлично. Ти благодарам. Јас се двеумев меѓу АСУС и Епл но сепак на крај го дадов гласот за Епл.
 
W

Whisky Vishera

Гостин
кaтегoриите се тoтaлен bullshit! сaмo тoa имaм дa дoдaдaм. рaнкингoт е кaтaстрoфa.

земи предвид, хп имa пoдoбaр дизaјн, пoдoбaр супoрт и гaрaнцијa oд тие нaд негo a е нa 6тo местo сaмo зaрaди ривјус бoдoви?

кaде е ценa, издржливoст, нaдгрaдувaње, сервисирaње, дoдaтни oпции, квaлитет нa екрaни - рaбoти штo требa дa се земaт вo предвид зa рaнгирaње.

Испратено од LG-D855 преку IT.mk форум апликација
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,301
5,761
Мелмак
Јас гласав за леново, ама ќе потенцирам дека базирам само врз основа на thinkpad серијата.

Сите, освен Епл на листава прават и некои многу чкарт евтини лаптопи, и многу се суди според тоа.

Валјда сите ќе гласаат според некој од подобрите модели од секој производител, и сите производители имаат по некој импресивен модел.

Сепак, thinkpad секогаш ќе се мој избор дур работам со trackpoint. Субјективно е али тоа е тоа шо ми користи најмногу и шо ми олеснува работа.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,272
29,293
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Аpple ~ Dell > Asus > се друго.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,644
2,909
Gaston's setup  
Audio
AR
Интересно што се деси со Тошиба, поготово што на времето за лаптопи беше Тошиба, па празни места едно 10-15 и после таму на 16-то доаѓаше некој.
Ништо не е вечно.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,272
29,293
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
509
644
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
+1 за Dell.
Кој се сеќава на Sony Vaio ?
На времето беа со врвен квалитет.
Имам лаптоп од 2008, му додадов ССД и уште работи супер.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,837
6,855
www.mikrotikmacedonia.net
+1 за Dell.
Кој се сеќава на Sony Vaio ?
На времето беа со врвен квалитет.
Имам лаптоп од 2008, му додадов ССД и уште работи супер.
имав Sony VAIO. Прекрасна изработка, стилски.. Штета што не успеаа да се пробијат на пазарот како што треба.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,865
9,304
Скопје
Топ се Леново, да, еве сега инсталирам VGA драјвер симнат од нивната страна и Интел вика, дечко, чекај, стој, полека, мануфакчурерот има модифицирано нешто што може да ти го сјебе лаптопот, не те пуштам да го инсталираш драјверов XD
 

Tajson

On your way to fame
25 февруари 2016
653
859
Користам Дел, Асус, Јаболче, ХП, за жал после 6 години Тошибата се расипа(воедно беше и најслаба хардверски).
Па по некојси редослед:

Дел-от е нов релативно па неможам нешто многу да кажам мада вака све изгледа одлично и по речиси 6 месеци дрнкање од еден 5 гдишник + 11 годишник, играат и сурфаат (не знам дали се гаси воопшто).

Асусот е топ се играше на него долги години, замерка слаба шасија останатото топ.

Јаболчето е супер изработка, ама тоа оперативниот ''не го можам ич'' и така стои(сестра ми игра слотоманиа на фејсбук на него :p), хардверски доволно силен, прескапо платен, за мене без примена освен кога би инсталирал виндовс на него.

ХП - то се користи во погон во ненормални услови во варијации од -15 до +50 степена, прашина огромна. го удри гром не работи мрежната, паднат е незнам клолку пати , шасијата е лепена двапати со супер лепак. Моделот е ефтин купен пред 3 години. Едноставно неуништлив.;):)

Тошибата нежна но користена за сурфање и лајт гејминг (додека можеше), истера доволно долго ама најмалиот член во фамилијата ја среди одма :(.

Во една канцеларија имам нов Леново ефтина кинезарија за која парите потрошени се фрлени во ветар, ама човекот што ја купи игра шах на него и повремено сурфа така да за него брка работа :D.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
948
890
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Ме чуди високото котирање на Леново. Лично сум немал Леново лаптоп, но и покрај одличната цена во соодност на цена и перформанси, ретко кој од моите пријатели кажал добар збор затоа што подолго време им виселе на сервис него дома.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,613
14,608
Топ се Леново, да, еве сега инсталирам VGA драјвер симнат од нивната страна и Интел вика, дечко, чекај, стој, полека, мануфакчурерот има модифицирано нешто што може да ти го сјебе лаптопот, не те пуштам да го инсталираш драјверов XD
Имаше дигитален потпис драјверот кој го симна?
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1,022
620
Незнам зошто го нема на листава Fujitsu, јас би ги ставил на второ или трето место Fujitsu.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,613
14,608
@Avid
Овие repack си имаат направено и туриле свој потпис.
Баш ме интересира кој им го има издадено потписот. (ова го има на details)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,523
Мислења
858,561
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно