1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Бесплатен Хостинг со Cpanel

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од sumi, 29 Март 2009.

 1. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,126
  754
  8 Април 2007
  Машко
  Код:
  http://www.urnebes.com.mk/order/cart.php?gid=0000000007
  Значи не се занесуваме со ГОЛЕМИ бројки на простор и трафик па за месец дена да пропадне идејава. За почеток е доволно за тестирање и обични хтмл страни. Собира и јоомла и некој помали форум и блог скрипти. Во иднина се надеваме на повеќе простор и сообраќај да понудеме. Се зависи од заинтересираност.

  Главни карактеристики:
  - БЕЗ БАНЕРИ
  - CPanel Контролен панел
  - Сервер во UK
  - e-mail техничка поддршка.

  Наскоро и интересен бесплатен поддомен, vaseime.??.?? :) ДОМЕНОТ НАСКОРО!
   
  1 person likes this.
 2. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Друже...
  Многу слабо за безпари. Језда е нов проектот, не верувам дека некој ќе сака да го земе сега за сега...
  Само колку за споредба, бесплатен хост кој го користам сега:

   
 3. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,126
  754
  8 Април 2007
  Машко
  Друже, квалитетно а бесплатно толку, како што кажав не се занесуваме со големи бројки па преку ноќ да ја прекинеме услугата.
  јасно ми е дека има "Огромни" пакети бесплатно ама помаѓу таквите и нашето бесплатно има ГОЛЕМА разлика.
  Колку за илустрација clustered servers што ги наведуваш чинат МНОГУ пари, значи некој да плаќа големи суми а да нема никаков профит или повраток на пари е нелогично и невозможно.
   
 4. sdarko

  sdarko
  Gaining Experience

  1,051
  64
  28 Септември 2008
  25MB простор???:zbunet3:

  Мислам дека ова *** нема да собере џумла со 4-5 додатоци Подобро дајте 50-70 и се ке е розово
   
 5. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,995
  505
  14 Април 2007
  Машко
  и јас мислам дека е добро 50тина мега да има
  сосема доволно за персонални страни па и со CMS
  25 се ептен малку
  само инсталација на joomla е повеќе од 15 тина мега

  иначе позз за ова, верувајте ставете добро и лесно домаинче да се користи за поддомаин и ке имате доста мак корисници

  скоро сите кои користеа од mkdnet :bravo:
   
 6. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,126
  754
  8 Април 2007
  Машко
  Под 1 далеку е ова од с***е освен ако квалитетот така го нареуваш ти :)
  Под 2 собира јоомла со 4-5 основни додатоци пробано е и за тоа се 25мб
  Под 3 има и промотивен период на бесплатниов хостинг кој се надеваме дека ќе остане и во иднина:

  Оние кој ќе напишат позитивна референца ( коментар за УрнебесХост) ќе добијат + 10мб на веб простор и + 200мб на месечен трансфер со што ќе добијат:
  35мб веб простор
  1000 мб на месечен трансфер
  БЕСПЛАТНО!

  Побрзајте, количините се ограничени.
   
 7. sdarko

  sdarko
  Gaining Experience

  1,051
  64
  28 Септември 2008
  Искрено со 4-5 основни додатоци ништо нема да направиш но како што рече ти само за тестирање може да служи..... и тоа не за секој вид
   
 8. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Дечки препуцавање у Боречки клуб... Ако имате нешто да кажете додадете слободно додадете. И без лоши зборови ве молам.
   
  1 person likes this.
 9. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,995
  505
  14 Април 2007
  Машко
  @sumi еве ти еден предлог
  направите нешто слично како trap17
  да постираат на ваш форум со цел да собираат поени
  со кои после може да си "купат" некој пакет од кај вас
  или истиот да го купат со пари наравно,

  само не правете забавен портал :)
   
 10. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,126
  754
  8 Април 2007
  Машко
  Размислив и за таа варијаанта, ама проблемот е што ссе работи за Македонија, немаме толку голема публика да пишуваат на форум за да привлечам спонзори кој би се рекламирале за да може да се покрие трошокот за серверот. Пошто пред се напо0менав неколку пати ова е на професионлно ниво. Само лиценцата за CPanel коштаа пари а сите останати работи натаму ....

  Како што кажав хостингов може да послужи за тестирање, учење, презентирање на демо проект на заинтересиран клиент без притоа да откупуваш хостинг пакет па ако не прифатат да бидеш во минус и слично.

  Сега за сега 25 мега простор ( 35 ако напишеш позитивна референца за УрнебесХост ) според нас се доволни но пред се се сигурни за потполна стабилност на серверот.
   
 11. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,995
  505
  14 Април 2007
  Машко
  еве ти малку модифициран пример
  склопиш партнерство со некои наши форуми
  членови таму пишуваат квалитетни статии, теми,...
  ги поднесат на ревизија кога аплицираат за хост, а ти од истиот форум земеш провизија за постовите.
  да имаш 25мега пакет бесплатно за повеке да може да се купува или да се постира на форуми/портали.
  ем ке си добиеш реклама на тие портали/форуми + паричен надоместок за статиите, ем порталите ке си добијат квалитетни статии, ем членот ке си добие повеќе хост.

  има доста членови кои имаат слободно време за вакви работи
   
 12. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,126
  754
  8 Април 2007
  Машко
  Е ова е интересна идеја, на почеток иззглда комплицирана малку ама ќе размислам детално и ќе видеме како може да се оствари истата. Дали има заинтересирани форуми да плаќаат :) ?!
   
 13. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  @sumi
  Кад је гага и киселина је блага. Тоа е принципот на кој работи македонче, ако треба ќе напише 100000000... постови само да добие нешто плус и бесплатно :)
   
 14. sdarko

  sdarko
  Gaining Experience

  1,051
  64
  28 Септември 2008
  COMANDER е во право со овој наш менталитет се ке работат само за да добијат нешто бесплатно можеш да смислиш нешто од кое и ти ке имаш корист и ке биднеш слушнат низ македонија па можеби и пошироко
   
 15. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
  @sumi,
  Јас имам идеја околу ова.
  Прати ми ПП, па ќе се договориме околу форум и слично. Ќе средиме тие работи. ;)
  П.С. можеш и со други форуми да склучиш некои вакви договори. :p
   
 16. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,126
  754
  8 Април 2007
  Машко
  Збуцај ми ПП ти мене, у момеентот пишам од еден покрив :)
   
 17. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
  Okay, само да ми се подобри нетов. :ua:
   
 18. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,126
  754
  8 Април 2007
  Машко
  Од сега имате можност за користење на бесплатен домен ws.mk
  ws наставката официјално е наставка за нацоналните домени на Western Samoa но широко познати и протолкувани се web site .ws домените интернационално се многу атрактивни домени.

  Значи од сега комплетно бесплатно решение
  Хостинг + интересен домен!


  ДОПОЛНИТЕЛНО!

  Од сега не мора да пишувате референца за додадни 10МБ бесплатен простор и 200мб трафик. Од сега стандардниот пакет е:
  35мб простор
  1000 МБ трафик!
   
 19. sdarko

  sdarko
  Gaining Experience

  1,051
  64
  28 Септември 2008
  Е браво за доменот ова е супер работа..
   
 20. B@N@N@M@N

  [email protected]@[email protected]@N
  Gaining Experience

  523
  70
  28 Септември 2008
  Навистина големо браво за ова. Си зедов едно за мене. Едно прашање само. WordPress дозволено е? :))
   
 21. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,126
  754
  8 Април 2007
  Машко
  да дозволено е :)
   
 22. Mc_ArsA

  Mc_ArsA
  Intern

  51
  0
  27 Септември 2008
  А ке може уште 1 sql да се додаде во тој бесплатен пакет,само 1 sql е многу малку...Барем за некој мал портал и форум :S
   
 23. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,126
  754
  8 Април 2007
  Машко
  Тешко дека ќе собере на 35мб и двете работи одделно. Можеш Јоомла со компонента форум да ставеш во една база така би требало да имаш доволно место иако не сум пробал. Инаку еве на барање може уште 1 база ама незнам колку ќе може да ја искористиш
   
 24. TheDarkHacker

  TheDarkHacker
  Баниран/a

  285
  17
  16 Мај 2009
  Ај кажи што хост е тоа?Дај и јас да се регистрирам
   
 25. B@N@N@M@N

  [email protected]@[email protected]@N
  Gaining Experience

  523
  70
  28 Септември 2008
  Мислам дека е ATBHost, но не сум сигурен
   
  1 person likes this.

Сподели

Вчитување...