1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Бесплатен хостинг и домен

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од everest, 29 Август 2016.

 1. everest

  everest
  Intern

  277
  27
  24 Март 2009
  Ми треба листа за сајтови што нудат бесплатен хостинг и домен. Го имам користено hostinger и ок е но сакам да пробам и други и да видам кои нудат подобри услови. Приходи засега не остварувам така да затоа и ми треба за беспари.
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 2. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  621
  1,266
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
 3. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  381
  298
  4 oктомври 2011
  Машко
  000webhost ти е супер го имам користено и интерфејсот е многу прегледен и лесно е за работа


  Sent from my iPhone 6 using Tapatalk
   
  На Source441 и everest им се допаѓа ова.
 4. Luidgi

  Luidgi
  On your way to fame

  861
  885
  24 Февруари 2008
  Бесплатен домен само со некоја глупа екстензија, за 70 денари годишно имаш .com/.info домен со вклучен whois privacy на 1and1.com. Промотивно, само еден домен на една корисничка сметка.
   
  На Source441 и everest им се допаѓа ова.
 5. ViktorGrebenaroski

  ViktorGrebenaroski
  Intern

  14
  3
  29 Август 2016
  Машко
  1and1.com ти нудат промотивно домен за 70 ден. да, ама следниот месец ќе ти стаса порака дека имаш долг од 850 денари да си го платиш доменот. Од искуство знам
   
 6. Luidgi

  Luidgi
  On your way to fame

  861
  885
  24 Февруари 2008
  Јас имам неколку домени така регистрирано, на различни кориснички сметки и платено со различни картички, досега нити еднаш тоа ми се нема случено. Ништо чудно да имаш додадено некои платени сервиси па заради тоа те избричиле.

  Имам искуство со многу регистрари, на 1and1 некако најтешко се снаоѓам, контрол панелот им е хаотичен, но за 70 ден. годишно - вреди и те како.

  Нормално следен чекор пред истек на доменот, трансфер и една година обнова на Namecheap за $9.84. :)
   
 7. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  621
  1,266
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  Од искуство си утнал нешто. Само $1 ти земаат првата година.
   
 8. ViktorGrebenaroski

  ViktorGrebenaroski
  Intern

  14
  3
  29 Август 2016
  Машко
  Не сум утнал ништо препрочитав се по незнам кој пат и пак ми стаса порака дека треба да платам 850 денари иначе ќе ми суспендираат. Изгуглај ќе видиш дека многу души се жалат од 1and1.com, а исто така имам земено од Goddady домен за 1$ и еве сеуште си стојат на зборот и ми нема ништо стасано дека треба да платам.
   
  На Source441 и stevo15 им се допаѓа ова.
 9. stevo15

  stevo15
  Gaining Experience

  259
  226
  17 Септември 2012
  Машко
  +1 за GoDaddy, имам земено .xyz за 1$
   
 10. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,389
  25,021
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Кога станува збор за домени само Namecheap...
  Мојата листа од искуство иде вака:

  1. Namecheap
  2.
  3.
  4.
  5.
  6. Сите остали
   
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Luidgi

  Luidgi
  On your way to fame

  861
  885
  24 Февруари 2008
  Така е, се сложувам, после една година сите мои домени завршуваат таму. :)

  Не дека се нешто посебни, не ги ни користам нивните DNS услуги, но контролниот панел им е среден и едноставен. Можда и навика е.

  Незнам дали се средија GoDaddy со нивниот хаотичен контролен панел, едно време беше микс од модерен и праисториски, па ела снајди се.
   
 12. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,176
  745
  8 Мај 2010
  Машко
  И internet.bs е добар.

  онтопик: на времето уште средно кога правевме страни овој хост го користев: https://x10hosting.com/ немаше никакви проблеми. Мора почесто да се најавуваш на нивниот хост инаку суспендираат (мислам беше 1 месец)..

  Искрено мој совет најди некој купон и купи си хост има евтини сега...
   
  На Source441 и JensenInterceptor им се допаѓа ова.
 13. andreevski1983

  andreevski1983
  Intern

  33
  6
  15 Август 2013
  Машко
  Sofer
  Neznam dali mu e mestoto ama sepak ke prasam :) Zemav host od namecheap zaedno so domein,sakam uste eden domein da vrzam na istiot host(imam moznost do 10 strani) ama nesto ne biva,vo control panel mi e instalirano mislam kako sto treba,posle mu instaliram wordpress arno ama koga ke otvoram vo wordpress kako admin nemozam da smenam tema,a od tolku probuvanje sega i stranata koga ke ja otvoram pisuva error,kako da ne e vrzana so hostot...Dali treba da cekam nekoe vreme da se vrze samo i ne razbiram so mejlovite so e fintata,treba li poseben mail za sekoja strana ili? Neznam kolku ke me razberete se nadevam ima nekoe resenie
   
  На Source441 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  568
  218
  28 ноември 2015
  Машко
  Го користам

  http://www.openshift.com

  Си ставаш сам да ги речам алатки(запчаници) за да ти работи апликацијата. Пример, Nodejs или Вордпрес или Друпал или моеш чист ПХП со Апачи и MySQL. Глупоста е што ако никој не ти ја користи апликацијата во рок од 2 дена, тогаш се префрла на idle и ти дава Error 503 Service Unavailable. Си има свој HAProxy сервер ставено ама до сеа не сум забележал да работи ко шо треба, да ја врати во живот апликациичката. Или можеби не знам да го наместам ко шо треба.
  Треба да се логираш на Опеншифт и да си ја рестартираш апликациичката.
  Kористи Git/(Rhc ruby gem) и код качуваш со терминал и со SSH сесија на твојот компјутер.

  Иначе ако ти треба само за апликација што не пристапува на сервер моеш и Github Pages
   
  Последна промена: 4 Јануари 2017
 15. Nikola000

  Nikola000
  Intern

  3
  1
  6 Август 2016
  Машко
  јас сум го користел Godady и сум немал никаков проблем....
  инаку од Yahoo имав земено домен по 1 $ првата година а ако сакаш да го обновиш наредната година беше двојно поскап
   
  На Source441 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. krema

  krema
  Professor

  9,276
  9,008
  24 Јуни 2009
  Машко
  Некоја понова и подобра алтернатива на ваков фри сервис да не има?

  На овој нема дозвола за креирање на нови јузери од МК, а баш сакав да го пробам. :(

  Дали има некој друг фри сервис што не можам да го најдам јас? :)
  Што планирам? Изработка на мој home page за приватни цели.
  tnx :)
   
 17. mkd

  mkd
  Gaining Experience

  248
  94
  5 Јуни 2007
  Машко
  Во денешно време не гледам потреба да барате бесплатен хостинг, кога имате локални фирми кои го нудат тоа за од околу 2000 денари годишно. Поинаку беше пред 15-20 години кога и условите за купување на домен и хостинг во Македонија беа поригорозни.
   
  DonFrozex, krema и на Маша им се допаѓа ова.
 18. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  308
  279
  10 Јуни 2011
  Машко
  @everest прилично сум сигурен дека нема да си баш нешто среќен со бесплатен хост (ако ништо друго, не долго време...)
  000webhost е ок но кога ке станеш „популарен“ почнуваат да ти ставаат нивни реклами на твојот сајт :) (бар така беше едно време)

  мој предлог, терај уште некој краток месец на фрее и собери МАЛКУ пари, на Black Friday hostgator dava do 80-90% discount, Namecheap лани даваше до 96% попуст! се зависи што ти е целта понатака... ако ти е за онака, Namecheap е ок, ако ти е за бизнис почетнички hostgator не е лош, ако сакаш брз хост и безпроблеми и чуда, а сеуште не цел сервер, тогаш јас топло го препорачувам a2hosting кој што ми е фаворит од "Shared hosting"-варијантите

  во моментов ги користам 2та, и a2hosting и hostgator...
  двата се добри, gator можда е подобар за американски посетители, другиов е многу подобар за европските.. но имам избрано европски сервер кај нив
   
  На PandaBomber му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  83
  131
  6 Мај 2019
  Женско
  byethost16.com за бесплатен хостинг и freenom.world за бесплатен domain но со мал број на дозволени бесплатни екстензии ти се ОК комбинација ако ти треба нешто како лично портфолио или да креираш тест сајтови за да се вежбаш.
  Лично најефтината опција која ја сретнав беше пред некои 4 години на ipage.com, вклучен хостинг за неограничен број на сајтови со неограничен bandwidth, плус еден free domain со закуп на 3 години минимум за 0,99$ месечно, некоја акција имаа, и си ја начекав. Не се нешто незнам што, ама да ги пофалам имаат одличен customer support. Како што кажа @BEST , ако ти е за монетизирање подобро почекај Black Friday, сите нудат акции, а и ноември не е далеку. Дотогаш ќе имаш време да си направиш research и да си одбереш без брзање.
   
  Последна промена: 19 Август 2019
  На BEST и krema им се допаѓа ова.
 20. Faktorium

  Faktorium
  Intern

  32
  29
  19 Јули 2013
  Машко
  Имам користено еден хостинг, не е бесплатен , $1 месечно и немаше никакви проблеми додека го користев, dollarhost.club. Плус можеш да плаќаш месечно.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 21. tonidn

  tonidn
  Intern

  28
  19
  13 Март 2016
  Машко
  Убаво кажаа некои членови погоре, нема логика у денешно време да се замараш барајќи бесплатен хостинг, тоа “бесплатно“ може многу да те кошта баш најмногу кога ќе ти треба. Таа логика дека моментално не праам пари па не ми се трошат пари е факинг нонсенс. Месечени трошкови за некој најобичен хостинг коштаат ко 2 кафиња у град. Да седнеш да почастиш некоја девојка ќе те кошта поише од хостингот и тој ебан домејн.

  Еве ви линк со ефтини хостинзи што не условуваат со договори:
  18 Cheap "Month-to-Month" Web Hosting Plans (2019): Pay Monthly
   
  На wolverine му/ѝ се допаѓа ова.
 22. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  779
  664
  27 Јуни 2012
  BUYSHARED | AFFORDABLE SSD POWERED MANAGED CPANEL HOSTING

  Еве ти за 8 долари годишно, ги имам користено супер се. mail() функцијата во PHP е оневозможена(ако имаш форми ќе ти треба) ако ти треба отвори тикет ќе ти ја овозможат.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 23. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  621
  1,266
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  Оддамна не сум го чепнал free секторот, така да неможам нешто друго од лично искуство да понудам.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  911
  453
  5 Јуни 2007
  Машко
  Ако ти се замара доволно, земи еден ec2 free tier впс од Амазон, дај ми роот логин и ке ти средам серверче за домашна употреба. Толку можам да ти помогнам :)
   
  На BEST и krema им се допаѓа ова.
 25. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  990
  527
  12 Април 2017
  Машко
  Нешто помоќно: Ако ти е само за 1 страна, можеш директно на Cloudflare да ја хостираш. Оди на Cloudflare, додај си го доменот и инсталирај си "Quick" со одење во "Apps" табот. Може да туриш HTML фајл. Е сега ако имаш слики, ќе мораш да ги хостираш на надворешен хостинг, али можеш со imgur или слични сервиси.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...