1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Besplaten VOIP

Дискусија во форумот 'VoIP' започната од Ismet, 9 Април 2007.

 1. Ismet

  Ismet
  Intern

  250
  4
  7 Април 2007
  Vo ovaa tema ke bidat site kompanii koi nudat besplaten voip kon nekoi drzavi.
  Jas ke navedam nekoi dokolku vie znaete nekoi drugi slobodno dopolnete:) .
  VoipBuster.
  Link:
  http://www.voipbuster.com/en/index.html
  Drzavi kon koi moze da se zboruva besplatno:
  Andorra
  Australia
  Austria
  Belgium
  Canada
  Chile
  Cyprus
  Czech Republic
  Denmark
  Estonia
  Finland
  France
  Guam
  Hong Kong (+mobile)
  Hungary
  Iceland
  Ireland
  Israel
  Italy
  Japan
  Liechtenstein
  Luxembourg
  Malaysia
  Monaco
  Netherlands
  New Zealand
  Norway
  Panama
  Portugal
  Puerto Rico (+mobile)
  Singapore
  South Korea
  Spain
  Switzerland
  Taiwan
  United States (+mobile)

  Edinstveno sto treba da napravite e da go simnete besplatniot klient i da otvorite nov acount.
  Ovaa lista ke se updatira sekoi nekolku dena.:D .
  Pozdrav.
   
 2. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,794
  75
  7 Април 2007
  Super a vazi li i za Makedonija osto ja nema na spisokot?
   
 3. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,794
  75
  7 Април 2007
  Fala mnogu stvarno raboti da znaes vrtev vo Amerika i Danska i konekcijata e super.
   
 4. Ismet

  Ismet
  Intern

  250
  4
  7 Април 2007
  Za zal za Makedonija ne vazi ova.
  Super sto si go isprobal softwerot i gledam deka si zadovolen toa me raduva :D .
  Pozdrav i ke ima uste mnogu iznenaduvanja a mozebi i free VOIP i za MK ;) .
   
 5. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,794
  75
  7 Април 2007
  Edvaj cekam.Ako izleze odma da mi kazes.Pozdrav
   
 6. Ismet

  Ismet
  Intern

  250
  4
  7 Април 2007
  Nema problem ti prv ke doznaes ako ima takvo nesto ;)
   
 7. Password

  Password
  Intern

  393
  8
  10 Април 2007
  Најдов уште еден ваков програм и ги има истите држави во кои можеш да зборуваш. Се работи за "FreeCall". Го порбав, задоволен сум. Само има една мана што разговорот е ограничен на 5 минути. После 5 минути треба одново да се јавиш. А недостаток е и тоа што во седмицата имаш само 300 минути бесплатен разговор :(
   
 8. strucnjak

  strucnjak
  Intern

  32
  0
  11 Април 2007
  strucnjak

  zakon rabota e VOIP nacinot na komunikacija, no ima luge koi sakaat da pecalat so ovoj biznis, taka da free voip vo makedonija e seuste apstraktna imenka.
  ne se sekirajte, za se si treba vreme :)
   
 9. Ismet

  Ismet
  Intern

  250
  4
  7 Април 2007
  Мало освежување на листата :D
  Gizmo project многу популарен Voip клиент кој овозможува бесплатни разговори кон некои држави.
  На овој линк се државите кон кои може да се зборува бесплатно.
  А тука можете да го симнете ;)
  Тоа што вреди да се спомене е тоа што подржува Windows, Linux и Mac платформа :cool:
  Enjoy...
   
 10. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,794
  75
  7 Април 2007
  Bas sega ke go simnam i ke go probam.Se nadevam deka e dobar
   
 11. makedonce

  makedonce
  Intern

  609
  11
  12 Април 2007
  вака е листата
  CALL FREE TO THESE COUNTRIES
  LANDLINES AND MOBILES

  Canada
  China
  Cyprus
  Guam
  Hong Kong
  Malawi
  Malaysia
  Puerto Rico
  Russia
  Saipan
  San Marino
  Singapore
  South Korea
  Thailand
  United States
  US Virgin Islands
  Vatican City

  LANDLINES ONLY

  Argentina
  Australia
  Austria
  Belgium
  Brazil
  Bulgaria
  Chile
  Czech Republic
  Denmark
  Estonia
  Finland
  France
  French Antilles
  Germany
  Gibraltar
  Greece
  Guadeloupe
  Hungary
  Iceland
  Ireland
  Israel
  Italy
  Japan
  Liechtenstein
  Luxembourg
  Monaco
  Netherlands
  New Zealand
  Norway
  Panama
  Peru
  Poland
  Portugal
  Slovenia
  Spain
  Sweden
  Switzerland
  Taiwan
  Turkey
  United Kingdom
  Venezuela
  Zambia

  за voipbuster безплатно е само на домашен
   
 12. sarak

  sarak
  Intern

  1
  0
  19 Април 2007
  pa daj kazi kaj go najde programot i kako se vika toj so prekinuva na 5 min
   
 13. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,794
  75
  7 Април 2007
 14. Ismet

  Ismet
  Intern

  250
  4
  7 Април 2007
  Free Call VOIP клиентот можете да го симнете од следниов линк ;)
   
 15. makedonce

  makedonce
  Intern

  609
  11
  12 Април 2007

  Е Дај кажи кај ѓи виде тие 5 минути кај си вртел на мобилен или домашен
   
 16. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,794
  75
  7 Април 2007
  Jas go imam probano i sum zborel vo USA i DENMARK
   
 17. Ata

  Ata
  Intern

  403
  1
  21 Април 2007
  Абе не знам дали сте чуле за Астериск, тоа е IP Телефонија, се работи за софтвер кој го инсталирате на Pc-то и фактички имате PBX, open source е и работи под Линукс, може многу евтино да си направите своја мрежа со изнајмување на неколки линии од мт.нет со постаување на сервери низ македонија и да нудите меѓуградски телефонски разговор по локални цени, пошто вие толку че му плаќате на мт.нет.
  Ако ве интересира тоа моѓам да ви пишам повеќе, кај да го симнете, кои протоколи ги користи, како се инсталира и подесува, иначе проектот е нов, има досега една официјална книга Asterisk - The Future of Telephony , бесплатна е и може да ја симнете, само отидете на google И пишете го насловот.
   
 18. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,794
  75
  7 Април 2007
 19. TonInter

  TonInter
  Intern

  20
  1
  13 Април 2007
  Закон работа =). Се надевам дека набрзо ќе се додаде и Македонија на листата... едноставно нели, имам премногу другари кои ќе треба да ги реметам. :))
   
 20. NENO

  NENO
  Intern

  17
  0
  18 Април 2007
  не верувам дека ќе има и за македонија во брзо време.
   
 21. staki

  staki
  Intern

  147
  3
  26 Јуни 2007
  Може да го дадес линкот за програмчето.
   
 22. jpetrov

  jpetrov
  Intern

  136
  0
  19 Мај 2007
  Ата,

  за да нудиш меѓуградски разговори мора:

  1) да имаш фирма регистрирана за ел. комуникации и нотифицирана во АЕК
  2) да имаш изнајмени линкови (мтнет или било кој друг) а не обични АДСЛ-и (освен ако не сакаш да бидеш изненаден еден ден)
  3) да потпишеш договор со телеком за интерконекција

  а каква платформа ќе користиш тоа е твоја работа, но имај во предвид дека ќе ти треба quality of service освен ако не сакаш да ти отидат муштериите. Во моментов меѓуградски освен телеком нуди само ОнНет. А меѓународни (повеќето преку кабини и обични линии) мал милион фирми.

  Телекомуникацискиот пазар во МК е опасен, многу потежок од ИСП пазарот. Има тука и тешки конкуренти, и политика, и недостаток на пристап до муштериите итн итн... И многу пари кои мора да се инвестираат. Воедно цените на разговор не се нешто премногу профитабилни па ситуацијата е таа што е - имаме само 2 оператори МТ и ОнНет (избор/предизбор).

  Астериск е супер софтвер за изградба на компаниска телефонска мрежа, дистрибутивни центри, интегрирање на додатни услуги итн. Но тоа што софтверот е беспари не значи дека консултантот е исто така беспари.
   
 23. INSTALATOR

  INSTALATOR
  Intern

  28
  0
  20 ноември 2007
  Ova besplatnoto e samo minuta do pet, a posle? Ili nov account ili kupisi kredit. Znaci ne e besplatno, ili barem kaj mene e taka zosto sakam da zvonam Germanija.
   
 24. MARTIN_MKD

  MARTIN_MKD
  Intern

  419
  2
  27 ноември 2007
  Јас го користам JustVOIP, ги нуди истите бесплатни разговори кон многу земји во светот(само на фиксен). Ти даваат 5 минути колку да го пробаш, а после тоа си купуваш кредит од препродавачи (10 евра=800денари), имаш 90 дена да го искористиши. Го користиш или на мобилен или на фиксни броеви во земји кои не се на листата за бесплатни разговори, а кон земјите кои се на листата за бесплатни разговри имаш 300 минути секоја недел (за тие 90 дена).Обично кон земјите кои ги нема на листата минута разговор е 0,08 евра. (и фиксен и мобилен). Исто толку е ако звониш кон Македонија од надвор а на мобилен е 0,20 евра минута. Се на се добра ствар е иако многу често знае конекцијата да не баш како што треба да биде. Јас најчесто го користам кон Бугарија и Грција и се отепав од џабе муабети.
   
 25. GargamelX

  GargamelX
  Intern

  51
  1
  19 Јануари 2008
  Многу убави и интересни програмчиња.Само штета што нема некое програмче за јавување на моб. во италија. Бидејќи и девојката и таткоми се наоѓаат таму а немаат фиксен телефон :plachko2:.
  Ако некој знае некое прогамче за бесплатен разговор во италија на моб. нека ми помогне.
  Однапред ви благодарам...:rolleyes:
   
Слични теми
 1. kapkavino
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  2,036
 2. vojkan
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,433
 3. ivanov_nikola85
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  935
 4. daniel111
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  2,310
 5. baramdom.com
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  2,227
Вчитување...

Сподели

Вчитување...