1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Бесплатен Microsoft Office 2013 за сите студенти

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од filipvselena, 25 Февруари 2015.

 1. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,794
  75
  7 Април 2007
  Како што доле на линкот пишува сега оваа бенефиција е достапна и за македонските студенти. Јас ја внесов мојата маил адреса од УГД Штип и работи без проблем но други што пробале од Финки ми кажаа дека неможе. Така да обидете се па пишете резултат кај мене се симна и работи без проблем +1ТБ Уан Драјв. Потребно е да имате Microsoft Exchange емаил адреса.

  http://www.pcworld.com/article/2888354/microsoft-rolls-out-free-office-for-students-worldwide.html

  Линк за преземање и верификација
   
  На Noumenon, damil, omegaRED и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. viksa86

  viksa86
  On your way to fame

  838
  808
  22 Април 2011
  Машко
  Работи, благодарам што го сподели
  @filipvselena .
   
 3. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  613
  343
  9 Февруари 2008
  Штета што немам меил од факултетот..
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,518
  14 Мај 2008
  Машко
  Ај ваљда ке направат да може да се земе и со ISIC каричка. Моментално понудата со ISIC ми е 80 долари - 4 години 365 за 2 машини.
   
 5. xenon

  xenon
  Guru

  3,789
  9,499
  15 Јануари 2011
  Машко
  Кажете начин како до .edu имејл? :)
   
  На Mr.Jack му/ѝ се допаѓа ова.
 6. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Запиши се на УГД...
   
  На pepo123 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  613
  343
  9 Февруари 2008
  Упис на диспензираните факултети може да е поевтино од лиценца за Офисот :D
  Ама еве јас сум на диспензирани студии од ФИКТ и ние немаме меилови од факултетот

  Претпоставувам нив им е битно да е .еду доменот, па може на некој сајт за градинка или основно училиште од помал град, да се контактира админот и да ви направи меил ако сака. Па дури и да го платите за тоа...


  Би работело со ова, да се направи [email protected]?
   
 8. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,304
  6,427
  27 Март 2014
  verojatno da. bitno I'm e da zavrsuv na .edu mejlot. :)
   
 9. edin.ademovic

  edin.ademovic
  Gaining Experience

  499
  282
  16 Февруари 2014
  Машко
  Не работи за ФИНКИ, да потврдам.
   
  На bokiscout му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,445
  10,309
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ај ако најдете некој начин да се дојде до лиценца, јас сум заинтересиран, еве и 5 долари ке дадам (ептен ако треба) :D
   
 11. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,098
  3,446
  7 ноември 2014
  Машко
  Не функционира само со .edu мејл, пробај јас со мојот на @fbe.edu.mk.

  Ќе ги исконтактираме од Microsoft Macedonia со колегава, па ќе ви пренесам инфо.
   
  На Mr.Jack му/ѝ се допаѓа ова.
 12. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,110
  670
  2 Мај 2011
  И кај мене не работи со @students.ugd.edu.mk. А ми стигна маил од УГД дека можам бесплатно да го земам.

  Едит : Моја грешка, требало student.ugd.edu.mk. Сега работи.
   
 13. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,760
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  Кај мене нејке со од финки миел... @students.finki.ukim.mk
   
 14. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,098
  3,446
  7 ноември 2014
  Машко
  Апдејт на ситуацијата - ги контактирав Microsoft Macedonia, немаа премногу информации. Ме упатија до неколку линкови и сфатив дека (најверојатно) факултетот треба да има subscription на Office365 University и со тоа автоматски сите мејл адреси влагаат под оваа програма.

  Ние пробуваме да направиме за нашиот, бара DNS верификација, па ќе ви кажам ако успееме за да си ги контактирате факултетите.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 15. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,625
  1,287
  13 Август 2009
  Машко
  Проверено со .edu mail од УГД Штип, супер работи. Може да се инсталира на 5 машини :)
   
 16. Software

  Software
  Gaining Experience

  501
  245
  15 Август 2007
  Машко
  и јас го симнав успешно со емаил од УГД ама за секое наредно инсталирање ќе треба пак да го симнувам. не може некако за сетапот да го превземам ?
   
 17. Циркон

  Циркон
  Intern

  1
  0
  20 Јуни 2015
  Машко
  има еден ја рента .edu емаил адресата за вакви ствари може да ти набави лиценца за 5$
   
 18. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  260
  203
  15 ноември 2015
  Машко
  Супер баш ова ми требаше.
   
 19. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Која е логиката да користиш лажна .еду адреса наспроти активатор?
   
 20. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,457
  12,630
  2 Август 2012
  Машко
  чист Office даваат или она гомцено 365?

  Имам внук од брат кој студира графика/дизајн у Новом Саду и им дадоа DreamSpark со сите Windowsi (и серверите) и сите Office.
  Сега ќе им давале и Photoshop.

  Овдека нема патриоти.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,122
  1,266
  25 ноември 2014
  На финки студентите имаме дримспарк со сите виндоуси и сервери и еден тон други срања :)
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Luidgi

  Luidgi
  On your way to fame

  807
  844
  24 Февруари 2008
 23. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,457
  12,630
  2 Август 2012
  Машко
  Онака прашам..
  Што се случува со лиценците после завршувањето на факултетот?
  Знам дека ќе останат актувирани но што после чиста инсталација? Остануваш со прстот во уста?

  @Astro ти си по лиценциве
   
 24. Astro

  Astro
  Guru

  6,250
  8,649
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Се зависи од тоа што го пишува во EULA.
  Ако стои дека не е за комерцијална употреба, тогаш не важи лиценцата како легална ако ја користиш за правење пари.
  Ако е еducational purposes тогаш пред законот те вади само додека си во фаза на образование, после тоа ја имаш ама не те вади пред законот. После чиста инсталација не би смеел да ја активираш ако си завршил со образование.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 25. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,304
  6,427
  27 Март 2014
  остануваат да си важат. секако мс не ги проверува мејловите дали се важечки на секоја инсталција.

  во македонија тоа неважи. ;)
   

Сподели

Вчитување...