1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Бесконтактно плаќање преку телефон

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Justice for All, 19 Септември 2018.

 1. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  224
  218
  9 Јули 2018
  Машко
  Им пишав мејл на НЛБ,да ја средат нлб пеј да работи на андроид 10 бидејќи крашнува а ми треба апликацијата сеуште не добив никаков одговор
   
 2. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,925
  5,832
  21 Јануари 2009
  А е па чим си им кажал дека ти треба, ќе ја средат ондак.
   
  На spytronicmk, Futurelakimens, boro1 и уште 13 други им се допаѓа ова.
 3. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  224
  218
  9 Јули 2018
  Машко
  специјално за мене уште утре
   
 4. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,162
  6 Декември 2016
  Машко
  Хахахахахха каков трол си ти, цариште
   
  olikomerc, Oktar и на despotovikj им се допаѓа ова.
 5. spiritfly

  spiritfly
  Gaining Experience

  61
  80
  19 Август 2011
  Епа ај ако не сите да си ќутиме и да си кукаме дека не ги бива. Нормално дека ќе им пишеш за услуга која треба да работи, а не работи. Да пишуваа сите за се и сешто работите ќе беа барем за 20% подобри од што се.
   
  На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,925
  5,832
  21 Јануари 2009
  Дечко тоа е се супер, треба да се делува, треба да се досаѓа за да сфатат сериозно и да средат. Но јас сакав да кажам дека е малку излишно да се нагласи „ми треба“, освен што е излишно создава и мал ефект на „од критична важност“. Фала богу дека ти треба коа пријавуваш дека нешто не работи.
   
  На spiritfly му/ѝ се допаѓа ова.
 7. spiritfly

  spiritfly
  Gaining Experience

  61
  80
  19 Август 2011
  Така е, се разбираме. Но, не сите се родени "дебагери", така да подобро да им се даде до знаење на било каков начин отколку воопшто да не се реагира.
   
  На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
 8. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,042
  1,160
  11 Март 2011
  mPay од НЛБ колку што успеав да видам ја има само за Андроид. Дали некоj успешно поврзал Visa од НЛБ со некој eWallet за бесконтактно плаќање на iPhone? Благодарам
   
 9. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  224
  218
  9 Јули 2018
  Машко
  и јас тоа барав за Ајфон ,иначе како што видов денес додале подршка за Андроид 10
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 10. cppffs

  cppffs
  Intern

  6
  4
  7 Април 2019
  Машко
  @bxxxn, @it_boy Apple не дозволува да се користи NFC API за payment за third-party apps така да достапно е само преку нивнот сервис Apple Pay, тоа значи дека било кој не е технички во можност да направи апликација за безконтактно плаќање на iOS платформа.
   
  Последна промена: 16 oктомври 2019
  bxxxn, Oktar и на it_boy им се допаѓа ова.
 11. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  158
  170
  14 Септември 2016
  Машко
  Има апдејт со поддршка за Android 10 на NLB Pay.
   
 12. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,042
  1,160
  11 Март 2011
  Благодарам

  Знам во минатото немаше никаков софтверски пристап до NFC хардверот, потоа со некоја верзија од iOS (мислам 11), се подолабавија рестрикциите, додека со iOS 13 веќе ќе можат да се читаат и тагови.

  На App Store има софтвери за различни банки (не инсталирав ни една) и се понадевав да не има нешто конкретно за NLB.

  Како и да е не дозволува ни да ја додадам Visa картичката во Wallet, така да се откажувам :)
   
 13. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,016
  537
  12 Април 2017
  Машко
  Има начин како да го решиш проблемот - купи си андроид :oh::oh:
   
  На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...