1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Бесконтактно плаќање преку телефон

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Justice for All, 19 Септември 2018.

 1. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  3,911
  3,489
  5 Декември 2009
  Машко
  Нљ нлб е така. Мора да ја уклучиш апликацијата, да одиш плати и така да поминеш со телефонот.

  Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 2. lumibi

  lumibi
  Intern

  100
  20
  5 Јуни 2008
  И во Комерцијална Банка е исто, најпрви отвараш апликација, внесеш пин и плакаш. Ако имаш интернет токените автоматски се реобновуваат. Иначе можеш без интернет (ако си надвор од државава) можеш да извршуваш до 10 плакања без проблем (без интернет).

  Тоа што отвараш апликација ти е посигурна работа.
   
 3. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  681
  715
  9 Декември 2015
  Машко
  Значи поентата е да не ја носиш картицата иначе за побрзо и не е до толку побрзо.
   
 4. Andrejrulz

  Andrejrulz
  Gaining Experience

  54
  58
  14 oктомври 2014
  Машко
  JavaScript Developer
  Јас никогаш не ја отворам апликацијата.
  На телефонот nlb pay ми е ставена како default NFC Payment app, а платежната картичка како default картичка од повеќето што ми се додадени во апликацијата.
  И кога плаќам, доволно е само да го отклучам телефонот со некој од поставените biometric поставки (fingerprint или face, pin мислам не работи), и додека си е така на „desktop“ да го доближам до POS терминалот.

  Единствено отворам апликација кога сакам да платам со картичка што не ми е default, во тој случај морам рачно да ја одберам и да го иницирам плаќањето.
   
  На boriseto, Cika, Psycore и уште 5 други им се допаѓа ова.
 5. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  681
  715
  9 Декември 2015
  Машко
  ^
  Е ова е веќе друго.
   
 6. lumibi

  lumibi
  Intern

  100
  20
  5 Јуни 2008
  Се согласувам. Инаку ова ти е како да ја имас директно картичката т.е. телефонот.
   
 7. Sephiroth

  Sephiroth
  Unstoppable

  3,501
  2,505
  14 Мај 2008
  Машко
  + 1 и кај мене вака функционира на тутунска. Полесно и побрзо - здравје
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 8. aleksandardespotovikj

  aleksandardespotovikj
  Gaining Experience

  950
  430
  7 Март 2014
  Машко
 9. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  145
  154
  14 Септември 2016
  Машко

  Подобра работа - здравје, совршено си фунционира.
   
 10. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  231
  203
  7 Јули 2013
  Машко
  Едно надополнување.
  Апликацијата на NLB зачувува 10 offline плаќања на овој начин. У стилот, и да си без нет до 10 пати можеш да платиш вака, сѐ додека не вклучиш пак нивната апликација и не се логираш, за да направи refresh на токените.
   
  На Andrejrulz му/ѝ се допаѓа ова.
 11. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,844
  1,370
  10 Август 2010
  Машко
  Дојде живот! Плаќав со телефон (Samsung Pay) уште пред да биде меинстрим во мк, и секогаш требаше да објаснувам како сакам да платам. После 4-5 пати се откажав од ова.

  Нареден пат кога ќе се вратам, конечно нема да имам ваков проблем....

  [​IMG]

  не, за мк картички Samsung Pay не работи
   
 12. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,241
  992
  2 Јануари 2012
  Машко
  Ужас е што апликацијава бара некако да ми е заклучен телефонот, треба доволно да е на нивната аплиакција да има пин/отпечаток. Вака само ме спречува да ја користам.
   
 13. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  231
  203
  7 Јули 2013
  Машко
  Мора за офлајн плаќањата да бидат енкриптирани.
   
 14. Andrejrulz

  Andrejrulz
  Gaining Experience

  54
  58
  14 oктомври 2014
  Машко
  JavaScript Developer
  Скоро ќе патувам за странство, за прв пат откако почнав со плаќањево преку мобилен, па баш се прашував во себе за оваа работа... Претпоставувам дека моментот со офлајн плаќање исто ќе функционира на било кој ПОС терминал што поддржува paypass, било каде во свет?
   
  На boriseto му/ѝ се допаѓа ова.
 15. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,241
  992
  2 Јануари 2012
  Машко
  Нека ми дадат опција да не можам да плаќам офлајн, или нека ја направат апликацијата да го зачувува енкриптирано. Не мора користењето на телефонот да си го успорувам само за да можам да плаќам со телефон.
   
  Последна промена: 26 Август 2019
 16. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,844
  1,370
  10 Август 2010
  Машко
  Исто е и со Google Pay, возможно не е ради реда тоа направено.
   
  На DarthJe5us му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Sephiroth

  Sephiroth
  Unstoppable

  3,501
  2,505
  14 Мај 2008
  Машко
  Во Грчка и Дојчландија ми работеше, од Тутунска.
   
  На Andrejrulz му/ѝ се допаѓа ова.
 18. lumibi

  lumibi
  Intern

  100
  20
  5 Јуни 2008
  И од Комерцијална работи во странство, само ПОС терминалот мора да има поддршка за безконтактно плакање без разлика од која банка е.
   
 19. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  887
  584
  1 Јуни 2016
  До сеа во 5 продавници во македонијава влегов и платив со телефон.
  Ме гледаа ко од марс да сум паднал.
  Чудно ми е бидејќи рекламата за бесконтактно плаќање ја има месеци веќе, некни продавачка ми вика првпат глеам вакво нешто.
   
  На aleksandardespotovikj и Melisandre им се допаѓа ова.
 20. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  3,911
  3,489
  5 Декември 2009
  Машко
  Јас пред неколку дена пробував во ДМ да платам, не минеше неколку пати. Мислам дека беше со терминал на Комерцијална/Шпаркасе... На истите терминали сум имал неколку пати проблем со плаќање. На НЛБ/Стопанска без проблем мине.
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  681
  715
  9 Декември 2015
  Машко
  ^
  Можеби најдовме заеднички именител. И мене два-три пати кога пробуваше продавачката на Шпаркасе да помине, не сакаше.
   
 22. Sephiroth

  Sephiroth
  Unstoppable

  3,501
  2,505
  14 Мај 2008
  Машко
  Јас кога плаќам со телефон, особено во места кај што се служи храна, ме учат вработените и ме памтат, па нареден пат ми даваат попуст како за стален муштерија. Едноставно оставам впечаток повеќе од другите заради "новиот" начин на плаќање.
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,051
  1,108
  6 Декември 2016
  Машко
  Во Тинекс кај Тифани ме гледаа како Миле Паника во скечот кога Цацко го ограбуваше со хулахопка на главатa и кога Тошо му кажа дека ќе го носи во станица.
   
  Krkac, Глупав, Aowek и на уште 1 им се допаѓа ова.
 24. aleksandardespotovikj

  aleksandardespotovikj
  Gaining Experience

  950
  430
  7 Март 2014
  Машко
  И мене многу пати ми се има случено да ме гледаат како да сум паднат од марс.Залудна е рекламата на тв кога самите газди/одговорни не ги едуцираат својте вработени.Мене дури ми се случи во жито во буњаковец да ме вратат, односно несакаа да ми наплатат бидејќи им беше страв.
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 25. aleksandardespotovikj

  aleksandardespotovikj
  Gaining Experience

  950
  430
  7 Март 2014
  Машко

  Чисто за информација, ова не фунцкионира на kompay, го пробав денес, повторно те носи во апликацата да внесеш пин па после пак плати.
   

Сподели

Вчитување...