1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Бесконтактно плаќање преку телефон

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Justice for All, 19 Септември 2018.

 1. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,592
  4,501
  23 Јуни 2015
  Машко
  Искрено побрзо се плаќа ако ја извадам картицата од новчаник и ја поминам на PayPass...Ја пробав KomPay и трошам повеќе време да извадам телефонот, укуцам пин, па тетката го фаќа и го пипа и сл. За исто време вадам картицата и плаќам, така да сега за сега не е брзо воопшто.
  Можеби понатака би го средиле да биде побрзо. Пример нонстоп да е активно NFC-то и само кога ќе ја поминеш да ти излезе конфирмациски прозорец (од 5 секунди) со износот на сумата. На овој начин би било побрзо 10 пати, а шансата за злоупотреба е мала, ако не и иста.
   
 2. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,334
  9,749
  23 oктомври 2012
  Машко
  Не е поентата во брзината, поентата е во достапноста. Телефонот е секогаш со тебе, кога одиш во маалското дуќанче немораш да земаш клуч од одма, телефон и паричник, можеш само со првите две. Апликацијата можеш да ја инсталираш и на телефон на сопругата, незнам колку е тоа паметно, ама ете, имаш опција. Во секој случај добро е да се има како опција, дали колку ке го користиш зависи од тебе.
   
  На despotovikj и SiPy` им се допаѓа ова.
 3. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,592
  4,501
  23 Јуни 2015
  Машко
  Јас секогаш излагам со мала торбичка, т.н. педерка од дома. Усбиња, пенкало, новчаник, клучеви и слично...се ми е во неа. Па можеби затоа не сум видел доволно предности кај KomPay.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 4. AleksandarT

  AleksandarT
  Gaining Experience

  107
  116
  24 Февруари 2011
  Го пробав денеска во Веро NLB Pay, работи прекрасно :)
   
 5. Majestic

  Majestic
  Gaining Experience

  126
  121
  25 Јули 2008
  Машко
  Зависи со каков алатка имаш направено рут.

  Прочитај повеќе околу Magisk, кој овозможува рут и притоа создава околина со која го “крие“ тој рут од останатите апликации (како што се баш овие банкарски апликации) за да притоа им овозможи да функционираат, иако уредот е рут-иран.
   
  На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Викса

  Викса
  On your way to fame

  499
  635
  12 Март 2011
  Машко
  Да , Магиск имам меѓутоа Samsung Pay и слични апликации неможе да се скрие рут поради тоа што апликацијата го проверува Knoxx дали е скршена заштитата а не дали има инсталирано рут т.е. и да немаш рут во моментот а предходно си имал апликацијата нема да работи.

  Најверојатно ќе работат овие банкарскиве апликации со Магиск рут.
   
 7. Phillip

  Phillip
  Intern

  10
  1
  25 ноември 2015
  Машко
  Како што гледам од презентациското видео, дигитализација на картичката може да се изврши само на мобилниот телефон на сопственикот на картичката бидејќи мора да пристигне код за активација преку SMS порака на неговиот телефонски број. Зошто да не може некој друг член од семејството да ја дигитализира картичката на својот мобилен телефон само затоа што телефонскиот број е различен од оној на кого гласи картичката? Или па постои некој начин да се реши ова?
   
 8. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,079
  1,360
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не сум пробал но може ако е за таа намена, например член на семејство, дете, жена (опасно), да примиш СМС на телефонот на носителот и тој СМС КОД да го внесеш во апликацијата инсталирана на другиот телефон.
  Треба да се проба.
   
  На Phillip и SiPy` им се допаѓа ова.
 9. Napoli

  Napoli
  Intern

  16
  9
  31 Јули 2018
  Машко
  Неможе, поради заштита, да не ти го клонира некој мобилениот. Јас пред некое време пробав на вториот мобилен да ја префрлам (преку Samsung smart swtich), се блокираш апликацијата. Која се јавив во техничка поддршка ми рекоа дека можам само на еден моб., да ја имам дигитализирано.

  п.с. Моето е искуство е со KomPay.
   
 10. despotovikj

  despotovikj
  Gaining Experience

  1,015
  489
  7 Март 2014
  Машко
  Ве гледаат и вас чудно кога извршувате плаќање со телефон ? во DM маркет продавачката ме праша како функционира ова...

  Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
   
 11. Boco1987

  Boco1987
  Gaining Experience

  111
  74
  25 Март 2017
  Машко
  Не
   
 12. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,592
  4,501
  23 Јуни 2015
  Машко
  1. Да му се извинам на @Oktar, се навикнав на KomPay. Супер си е
  2. Имав еднаш инцидент во Тинекс, со постари лица позади мене со коментар „Свашта, ова младиве само глупости измислуваат“...
   
  На bLaCk AnArChY, despotovikj, CBB_6 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. krema

  krema
  Professor

  9,276
  9,008
  24 Јуни 2009
  Машко
  Се наплаќа ли дополнително за оваа услуга.

  Имам пејпас од халк банка.
   
 14. Frozen.

  Frozen.
  Gaining Experience

  92
  82
  4 oктомври 2015
  Машко
  Ова со NLB Pay функционира само на Android? Не гледам на страната никаков линк кон AppStore.

  Едит: Само што го прочитав линкот на првиот пост. "кои поседуваат мобилен уред со „andorid“ оперативен систем"
   
 15. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,334
  9,749
  23 oктомври 2012
  Машко
  Работи на принцип на НФЦ. ајФон нема НФЦ.
   
  На Frozen. му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Frozen.

  Frozen.
  Gaining Experience

  92
  82
  4 oктомври 2015
  Машко
  Тогаш на кој принцип работи Аpple Pay?
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 17. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,079
  1,360
  5 oктомври 2007
  Машко
  Од 6ка наваму имаат.
  Баш на НФЦ.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,334
  9,749
  23 oктомври 2012
  Машко
  Поточно, нфц на епл е ограничено само на епл пеј, не е достапен за други апликации. Имаше муабет пред некое време дека ке го отворат апито за 3рд парти апликации ама искрено незнам дали тоа се деси.
   
  На Justice for All му/ѝ се допаѓа ова.
 19. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,301
  1,077
  26 Април 2013
  Машко
  Тек ко ке почни во МК да се плаќа и со часовник преку Samsung pay тек тогаш ке биди интересно,колку само сме далеку од светот страшно нешто.

  Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
   
 20. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,159
  6 Декември 2016
  Машко
  Истиот начин е, саатот има NFC, не е научна фантастика.
  Треба некој тука да проба ако може апликациите што ги користат банкиве кај нас да ги инсталира на smartwatch со NFC и да проба во продавница.
   
 21. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,301
  1,077
  26 Април 2013
  Машко
  Мене се ми е јасно тоа,нема да работи пошто работи само со Samsung pay и Apple pay,тоа уште го нема во мк.

  Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
   
 22. gego

  gego
  Gaining Experience

  254
  264
  6 Декември 2009
  Машко
  Телекомуникациски Техничар
  Треба да работи, ама нема апликација во ГуглеПлеј за да го симнеш Самсунг Пеј. Имам смартвоч Самсунг С3, ама немам тф со нфц. И на С3-ката нема инсталирно самсунг пеј, бидејќи прво треба да се инсталира во тф. да се подесат параметри од платежната картичка и све да се инсталира/префрли во саатот. Ќе пробам коа ќе бидам во странство да го симнам СамсунгПеј на тф.
   
 23. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,301
  1,077
  26 Април 2013
  Машко
  Абе друже јас веќе подолго време го користам се тоа што кажуваш ти на исти смартвоч во странство,во МК ти кажувам не работи не се мачи залудно нема поддршка сеуште.

  Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
   
  despotovikj, gego и на Oktar им се допаѓа ова.
 24. despotovikj

  despotovikj
  Gaining Experience

  1,015
  489
  7 Март 2014
  Машко
 25. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,079
  1,360
  5 oктомври 2007
  Машко
  NlbPay работеше пред 10тина дена. Би требало и Компеј да работи, иста работа се. Само немаат баш многу безконтактни терминали.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...