1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Бесконтактно плаќање преку телефон

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Justice for All, 19 Септември 2018.

1. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,592
    4,501
    23 Јуни 2015
    Машко
    Искрено побрзо се плаќа ако ја извадам картицата од новчаник и ја поминам на PayPass...Ја пробав KomPay и трошам повеќе време да извадам телефонот, укуцам пин, па тетката го фаќа и го пипа и сл. За исто време вадам картицата и плаќам, така да сега за сега не е брзо воопшто.
    Можеби понатака би го средиле да биде побрзо. Пример нонстоп да е активно NFC-то и само кога ќе ја поминеш да ти излезе конфирмациски прозорец (од 5 секунди) со износот на сумата. На овој начин би било побрзо 10 пати, а шансата за злоупотреба е мала, ако не и иста.

2. Oktar

Oktar
    Guru

3,334
    9,749
    23 oктомври 2012
    Машко
    Не е поентата во брзината, поентата е во достапноста. Телефонот е секогаш со тебе, кога одиш во маалското дуќанче немораш да земаш клуч од одма, телефон и паричник, можеш само со првите две. Апликацијата можеш да ја инсталираш и на телефон на сопругата, незнам колку е тоа паметно, ама ете, имаш опција. Во секој случај добро е да се има како опција, дали колку ке го користиш зависи од тебе.

На despotovikj и SiPy` им се допаѓа ова.
  3. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,592
    4,501
    23 Јуни 2015
    Машко
    Јас секогаш излагам со мала торбичка, т.н. педерка од дома. Усбиња, пенкало, новчаник, клучеви и слично...се ми е во неа. Па можеби затоа не сум видел доволно предности кај KomPay.

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  4. AleksandarT

AleksandarT
    Gaining Experience

107
    116
    24 Февруари 2011
    Го пробав денеска во Веро NLB Pay, работи прекрасно :)

5. Majestic

Majestic
    Gaining Experience

126
    121
    25 Јули 2008
    Машко
    Зависи со каков алатка имаш направено рут.

Прочитај повеќе околу Magisk, кој овозможува рут и притоа создава околина со која го “крие“ тој рут од останатите апликации (како што се баш овие банкарски апликации) за да притоа им овозможи да функционираат, иако уредот е рут-иран.

На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Викса

Викса
    On your way to fame

499
    635
    12 Март 2011
    Машко
    Да , Магиск имам меѓутоа Samsung Pay и слични апликации неможе да се скрие рут поради тоа што апликацијата го проверува Knoxx дали е скршена заштитата а не дали има инсталирано рут т.е. и да немаш рут во моментот а предходно си имал апликацијата нема да работи.

Најверојатно ќе работат овие банкарскиве апликации со Магиск рут.

7. Phillip

Phillip
    Intern

10
    1
    25 ноември 2015
    Машко
    Како што гледам од презентациското видео, дигитализација на картичката може да се изврши само на мобилниот телефон на сопственикот на картичката бидејќи мора да пристигне код за активација преку SMS порака на неговиот телефонски број. Зошто да не може некој друг член од семејството да ја дигитализира картичката на својот мобилен телефон само затоа што телефонскиот број е различен од оној на кого гласи картичката? Или па постои некој начин да се реши ова?

8. marv

marv
    Practice makes perfect

2,079
    1,360
    5 oктомври 2007
    Машко
    Не сум пробал но може ако е за таа намена, например член на семејство, дете, жена (опасно), да примиш СМС на телефонот на носителот и тој СМС КОД да го внесеш во апликацијата инсталирана на другиот телефон.
    Треба да се проба.

На Phillip и SiPy` им се допаѓа ова.
  9. Napoli

Napoli
    Intern

16
    9
    31 Јули 2018
    Машко
    Неможе, поради заштита, да не ти го клонира некој мобилениот. Јас пред некое време пробав на вториот мобилен да ја префрлам (преку Samsung smart swtich), се блокираш апликацијата. Која се јавив во техничка поддршка ми рекоа дека можам само на еден моб., да ја имам дигитализирано.

п.с. Моето е искуство е со KomPay.

10. despotovikj

despotovikj
    Gaining Experience

1,015
    489
    7 Март 2014
    Машко
    Ве гледаат и вас чудно кога извршувате плаќање со телефон ? во DM маркет продавачката ме праша како функционира ова...

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација

11. Boco1987

Boco1987
    Gaining Experience

111
    74
    25 Март 2017
    Машко
    Не

12. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,592
    4,501
    23 Јуни 2015
    Машко
    1. Да му се извинам на @Oktar, се навикнав на KomPay. Супер си е
    2. Имав еднаш инцидент во Тинекс, со постари лица позади мене со коментар „Свашта, ова младиве само глупости измислуваат“...

На bLaCk AnArChY, despotovikj, CBB_6 и уште 2 други им се допаѓа ова.
  13. krema

krema
    Professor

9,276
    9,008
    24 Јуни 2009
    Машко
    Се наплаќа ли дополнително за оваа услуга.

Имам пејпас од халк банка.

14. Frozen.

Frozen.
    Gaining Experience

92
    82
    4 oктомври 2015
    Машко
    Ова со NLB Pay функционира само на Android? Не гледам на страната никаков линк кон AppStore.

Едит: Само што го прочитав линкот на првиот пост. "кои поседуваат мобилен уред со „andorid“ оперативен систем"

15. Oktar

Oktar
    Guru

3,334
    9,749
    23 oктомври 2012
    Машко
    Работи на принцип на НФЦ. ајФон нема НФЦ.

На Frozen. му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Frozen.

Frozen.
    Gaining Experience

92
    82
    4 oктомври 2015
    Машко
    Тогаш на кој принцип работи Аpple Pay?

17. marv

marv
    Practice makes perfect

2,079
    1,360
    5 oктомври 2007
    Машко
    Од 6ка наваму имаат.
    Баш на НФЦ.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

18. Oktar

Oktar
    Guru

3,334
    9,749
    23 oктомври 2012
    Машко
    Поточно, нфц на епл е ограничено само на епл пеј, не е достапен за други апликации. Имаше муабет пред некое време дека ке го отворат апито за 3рд парти апликации ама искрено незнам дали тоа се деси.

На Justice for All му/ѝ се допаѓа ова.
  19. goran_oh

goran_oh
    Practice makes perfect

1,301
    1,077
    26 Април 2013
    Машко
    Тек ко ке почни во МК да се плаќа и со часовник преку Samsung pay тек тогаш ке биди интересно,колку само сме далеку од светот страшно нешто.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

20. Balanar

Balanar
    Баниран/a

1,066
    1,159
    6 Декември 2016
    Машко
    Истиот начин е, саатот има NFC, не е научна фантастика.
    Треба некој тука да проба ако може апликациите што ги користат банкиве кај нас да ги инсталира на smartwatch со NFC и да проба во продавница.

21. goran_oh

goran_oh
    Practice makes perfect

1,301
    1,077
    26 Април 2013
    Машко
    Мене се ми е јасно тоа,нема да работи пошто работи само со Samsung pay и Apple pay,тоа уште го нема во мк.

22. gego

gego
    Gaining Experience

254
    264
    6 Декември 2009
    Машко
    Телекомуникациски Техничар
    Треба да работи, ама нема апликација во ГуглеПлеј за да го симнеш Самсунг Пеј. Имам смартвоч Самсунг С3, ама немам тф со нфц. И на С3-ката нема инсталирно самсунг пеј, бидејќи прво треба да се инсталира во тф. да се подесат параметри од платежната картичка и све да се инсталира/префрли во саатот. Ќе пробам коа ќе бидам во странство да го симнам СамсунгПеј на тф.

23. goran_oh

goran_oh
    Practice makes perfect

1,301
    1,077
    26 Април 2013
    Машко
    Абе друже јас веќе подолго време го користам се тоа што кажуваш ти на исти смартвоч во странство,во МК ти кажувам не работи не се мачи залудно нема поддршка сеуште.

despotovikj, gego и на Oktar им се допаѓа ова.
  24. despotovikj

despotovikj
    Gaining Experience

1,015
    489
    7 Март 2014
    Машко
  25. marv

marv
    Practice makes perfect

2,079
    1,360
    5 oктомври 2007
    Машко
    NlbPay работеше пред 10тина дена. Би требало и Компеј да работи, иста работа се. Само немаат баш многу безконтактни терминали.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...