1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Бесконтактно плаќање преку телефон

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Justice for All, 19 Септември 2018.

 1. Justice for All

  Justice for All
  Gaining Experience

  214
  133
  10 Септември 2010
  Машко
  На Altair и Psycore им се допаѓа ова.
 2. smole

  smole
  Unstoppable

  3,014
  3,416
  18 Април 2007
  Има и КБ, ок функционира.

  Состојбата со безконтактно плаќање во Македонија е стабилна.
   
  На Oktar и Justice for All им се допаѓа ова.
 3. Justice for All

  Justice for All
  Gaining Experience

  214
  133
  10 Септември 2010
  Машко
  Како функционира ова? Преку андроид пеј? НФЦ користи?
   
 4. Steff_92

  Steff_92
  Gaining Experience

  116
  53
  28 Јули 2017
  Машко
  Не знам ова колку луѓето го користат т.е. колку од продавниците имаат спремни уреди за вакво плаќање ?
   
 5. Andrejrulz

  Andrejrulz
  Gaining Experience

  55
  59
  14 oктомври 2014
  Машко
  JavaScript Developer
  Повеќето имаат. Скоро секаде може да се плати со paypass дебитна картичка. Нека ме поправи некој ако грешам, ама ова што го воведуваат преку телефон, е потполно исто во однос на POS терминалот како да поминала paypass картичка, со тоа што ти како корисник не треба да носиш картичка со тебе, туку само телефон кој ти е поврзна со картичката.
   
  ace106, goran_oh и на Psycore им се допаѓа ова.
 6. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  482
  429
  12 ноември 2013
  Дали може некој да потврди дали работи на ист принцип MasterCard PayPass и плаќање со NFC на телефон?
   
 7. despotovikj

  despotovikj
  Gaining Experience

  1,022
  499
  7 Март 2014
  Машко
  Да, Јас ја користам оваа функционалност веќе еден месец на Комерцијална банка, симнуваш дополнителна апликација во случајов се вика Kompay, мора уредот да подржува NFC и да биде вклучено, секој терминал што подржува paypass го подржува и ова бесконтактно плаќање.
   
  ТАТА_МАТА, Psycore и на Napoli им се допаѓа ова.
 8. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  913
  1,392
  6 ноември 2007
  Прекрасна технологија. :)  Штета само што е ограничено на 600-700ден. крад.... плаќање де..
   
  Costigan_Jr, Lokvan, TylerMkD и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. despotovikj

  despotovikj
  Gaining Experience

  1,022
  499
  7 Март 2014
  Машко
  За оваа услуга нема ограничувања во плаќањето.. може и над 700 :D
   
 10. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,354
  9,839
  23 oктомври 2012
  Машко
  Да, ама за оваа услуга мора да ја вклучиш апликацијата да се автентицираш и акцијата е активна одредено време итн итн итн. Така да не е баш исто како со безконтактна картица.
   
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 11. despotovikj

  despotovikj
  Gaining Experience

  1,022
  499
  7 Март 2014
  Машко
  Како мислиш активна одредено време ? Ја симнуваш апликацијата ја внесуваш твојата кредитна / дебитна картичка, ја активираш и можеш веќе да ја користиш.Е сега незнам дали мислиш за ова, можеш да плаќаш само 10 пати без интернет конекција, ама во денешно време секој е со 4г и чим уредот се поврзе на интернет без разлика дали е вифи или 4г веднаш му се доделуваат уште 10 пати.
   
  Последна промена: 19 Септември 2018
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 12. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,111
  4,389
  4 ноември 2013
  Машко
  Чекаш на каса, ти доаѓа редот за да си платиш, ја активираш картичката, плаќаш и заминуваш... ама си заборавил да е исклучиш апликацијата, таа автоматски сама се гаси.
  Нешто во стилот како Токенот на Стопанска Банка... генерира код, ако не го искористиш тој код после кратко време станува неактивен (иако го внесуваш).
  (Највероватно на тоа мислеше @Oktar )
   
  На despotovikj и Oktar им се допаѓа ова.
 13. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,354
  9,839
  23 oктомври 2012
  Машко
  Конкретно ке кажам за апликацијата на КБ. За да направиш плаќање треба да ја старташ апликацијата и да се најавиш со ПИН. Неможе со отисок, мора да е ПИН. Одкако ке го направиш тоа, треба да одбереш картичка со која сакаш да извршиш плаќање и плаќањето можеш да го извршии во рок од 30 секунди, после тоа процесот запира. Бројот на трансакции е лимитиран на 10 такви трансакции дневно. Така да не е баш дека можеш да шеташ по пос терминал и да го удираш од џебови на случајни минувачи... ама можеш да го правиш тоа на нивните задници ако они имаат безконтактни картички.
   
  Boldozer, DrMTR и на despotovikj им се допаѓа ова.
 14. despotovikj

  despotovikj
  Gaining Experience

  1,022
  499
  7 Март 2014
  Машко
  Само да те исправам, не е лимитирано на 10 трансакции дневно, туку 10 транскакции без интернет конекција.. иначе дневно можеш да имаш колку сакаш трансакции само да си со интернет конекција.
   
  На Boldozer и Oktar им се допаѓа ова.
 15. Napoli

  Napoli
  Intern

  16
  9
  31 Јули 2018
  Машко
  Јас користам KomPay од кога искочи апликацијата, до сега сум немал проблеми. Имаш 10 плаќања без интернет конекција, со 4ГБ имаш плаќања колку што имаш кеш на картицата :). За да направиш плаќање мора да внесеш сосптвен пин, кој го креираш при регистрирање на картицата во KomPay. Може на сите пост-терминали кои што примаат paypass.
   
  На Tomislav96 и despotovikj им се допаѓа ова.
 16. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,007
  715
  1 Јуни 2016
  е шит ја иам виза картичка :(
   
 17. smole

  smole
  Unstoppable

  3,014
  3,416
  18 Април 2007
  NLB Pay се отвара со отисок.
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  731
  781
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  Користам Kompay. Место банкиве идиоти, да прават компај, нлб пеј, треба да пуштат соработка подршка со гугл пеј, самсунг пеј и епл пеј.

  ПС Топ си работи компеј.
   
  На kristijan_m75 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  571
  281
  5 ноември 2013
  Машко
  Nlb Pay , Некој да ја користи? Да каже дали е се окај, пошто кај мене пишува серверот е привремено недостапен
   
 20. D-eviL

  D-eviL
  Intern

  2
  1
  3 ноември 2017
  Зошто не би можело да се поврзе со Виза картичка? Ако немаш доволно средства, трансакцијата нема да биде успешна.
   
 21. Викса

  Викса
  On your way to fame

  505
  637
  12 Март 2011
  Машко
  Дали работат овие апликации на рутирани телефони?
   
  На Boldozer му/ѝ се допаѓа ова.
 22. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,279
  6,393
  27 Март 2014
  не
   
  На Викса и Oktar им се допаѓа ова.
 23. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,354
  9,839
  23 oктомври 2012
  Машко
  KomPay несака ни адб да е овозможено.
   
  На Викса му/ѝ се допаѓа ова.
 24. smole

  smole
  Unstoppable

  3,014
  3,416
  18 Април 2007
  Бидејќи работи само со Мастеркард кој има Paypass.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,319
  968
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
   

Сподели

Вчитување...