• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

beryl za ubuntu 8.04 -t,e. neso povrzano so toa

  • Ја почнал/а темата
  • #1

boki-smoki

Intern
26 септември 2008
14
0
Momci, kako do gi "prorabotam" toa efektite na beryl.
Gi imam kako opcija u preferances , Advanced desktop effects settings.
Ama gi stikliram i niso.
Ni eden efekt nemam primeteno i sl.
moze li da e povrzano so ne mozam da najdam nisto ni za grafickata la laptopot. Kolku da mi cica od ram na primer i takvi raboti
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Momci, kako do gi "prorabotam" toa efektite na beryl.
Gi imam kako opcija u preferances , Advanced desktop effects settings.
Ama gi stikliram i niso.
Ni eden efekt nemam primeteno i sl.
moze li da e povrzano so ne mozam da najdam nisto ni za grafickata la laptopot. Kolku da mi cica od ram na primer i takvi raboti

Што графичка имаш ? :chudenje:
 
1 октомври 2008
278
9
Провери ги драјверите од графичката ,види дали е компатибилна со берил и дали има драјвери понови за неа
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

boki-smoki

Intern
26 септември 2008
14
0
pa ne znam so graficka imam, a ne znam ni kako da proveram. Na toa laptopot imav recovery cd i mi gi instalirase site drajveri so mu se potrebni. Sea goa cd ne bi rabotelo tuka.
 
17 февруари 2008
193
2
Пробај откако ке ги стиклираш да го рестартираш ubuntu. И кај мене така нешо ми се случуваше порано ама со kubuntu .Го рестартирав и успеав.
 

Ajkula

Intern
22 септември 2008
81
7
Боки-смоки ако можам да те разберам ти имаш наместено на Extra Effects, ама немаш Cube effect, 3d Windows... wobbly windows... ако е тоа проблемот тогаш пробај го следново.

alt+F2 и напиши ccsm, и поиграј се малку со ефектите, за секој ефект имаш enable за штиклирање, а повеќето имаат и shortcut key.

Се надевам дека ти помогнав.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Прво инсталирај го менаџерот


sudo apt-get install compizconfig-settings-manager

После ALT+F2 > ccsm и подесувај:)
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Да не отворам нова тема... и јас го имам истиов проблем, го инсталирав sudo apt-get install compizconfig-settings-manager. Потоа го направив тоа desktop size = 4 во ccsm но од коцката ни трага ни глас.

графичка radeon hd3450 (за notebook се работи)

help?!?
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Да не отворам нова тема... и јас го имам истиов проблем, го инсталирав sudo apt-get install compizconfig-settings-manager. Потоа го направив тоа desktop size = 4 во ccsm но од коцката ни трага ни глас.

графичка radeon hd3450 (за notebook се работи)

help?!?
compizconfig-settings-manager/desktop + desktop cube(enable) +rotate desktop(enable)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,676
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно