1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

BenQ монитор проблем со опции

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од eX3v1l, 18 oктомври 2014.

 1. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,127
  693
  2 Мај 2011
  Имам BenQ GW2265 монитор и многу опции во менито на мониторот не работат. Значи неможе да се сменат, затемнети се и не постои опција да се модифицираат. Прочитав во прирачникот и пишува дека зависи
  "Available menu options may vary depending on the input sources, functions and settings. Menu
  options that are not available will become grayed out"

  Пробав со HDMI, DVI, VGA и пак исто, инсталирав и драјвери, без ефект. Некој со ваков проблем да нашол решение ?
   
 2. gokica

  gokica
  Модератор

  8,550
  10,639
  13 Јуни 2009
  Нема решение. Со еден фирмвер ги покриваат повеќе модели на монитори при што кај некои монитори се отклучени сите опции а кај некои кај кои нема хардверска поддршка истите се затемнети и не може да се употребуваат.
   
  На eX3v1l му/ѝ се допаѓа ова.
 3. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,127
  693
  2 Мај 2011
  Некој што има BenQ да каже кои модови користи за најреална боја ? Многу чудни бои има кај мене, моментално е на стандард мод
  Brightness 30
  Contrast 50
  Sharpness 5
  Gamma 3
  Color Temperature Normal

  Го расчепкав малце, многу ме болат очи и глава од гледање во него...
   
 4. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,720
  2,016
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Јас имам Benq GL 2450 и ми е подесен на:

  Brightnes: 35
  Contrast: 50
  Sharpnes: 1
  Gama: 3

  Color Temperature = User Mode (едно време седеше на Cold)
  Red: 97
  Green: 98
  Brue: 98

  Picture Mode = Standard
   
 5. gokica

  gokica
  Модератор

  8,550
  10,639
  13 Јуни 2009
  Или поопшто:

  http://forum.it.com.mk/threads/Како-софтверски-да-го-подесите-вашиот-ips-монитор.41767/
   
 6. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,127
  693
  2 Мај 2011
 7. gokica

  gokica
  Модератор

  8,550
  10,639
  13 Јуни 2009
  Ако не се лажам твојот има VA панел. Тој тест остави го за на крај. Пред се на лагом.нл помини ги тестовите за контраст, шарпнес, гама, црна и бела. За гамата помага и QuickGamma софтверот. Доколку го ускладиш мониторот да ги поминува овие тестови успешно ќе имаш далеку подобра слика. Прво пробувај со хардверското мени што се може а потоа докорегирај ако треба преку контролниот панел од графичката картичка.
   
 8. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Како може со брајтнест со 30 да го гледате? Мојов Benq е веќе 5-6 години и мислам дека тоа брајтнестот од коа е купен не е чепнат, како е дојден на 80-ка така си седи цело време.
   
 9. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,127
  693
  2 Мај 2011
  Многу е јако и многу заморува, со тек на време се навикнав
   
 10. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Јас без добро осветлена слика како да гледам у бунар. Толку време и филмови се гледаат и се игра и се работи и немам мака со толкав брајтнест, сега го намалив на 30 првпат за проба и мислам дека како некој ламба да ми исклучил.
   
 11. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,720
  2,016
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Пробај поседи ден-два ке видиш разлика, вака одеднаш и од 40 на 30 да намалиш brightnes ке ти биде темно.


  Што се однесува до сетинзите тоа варира од монитор до монитор. Мојов benq ја осветлува сликата ако го гледаш одозгора а ја затемнува ако го гледаш одоздола. Пошто додека работам го гледам одозгора ми е таман, сликата затемнета али поради аголот осветлена до некаде се поништува ефектот и боите стануваат побледи, ама за филм т.е. кога го глеам одздола (од кревет) ми е поприлично темен и ставам брајтнес на 60.


  Конкретно мене ме замара кога нешто силно ми свети во око, а уште повеке ако се наоѓам во темна просторија па затоа преферирам ладни и бледи бои на малку осветлен монитор и во многу осветлена просторија. Само така можам да издржам со саати пред PC без главоболки.
   

Сподели

Вчитување...