• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Бељата наречена Netplan

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.092
689
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Барам работа... Сјебувам ствари поише од други, ама знам и да корегирам поише од други... Све зависи од плата...

Sent from my Mi06 using Tapatalk
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.168
1.970
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
I'm a Barbie girl, in the Barbie world
Life in plastic, it's fantastic

Реалноста, јас во Вторник инсталирам нов R350 сервер. Конфигурирам osshd, основни мрежни параметри и го оставам.

Во среда доаѓа колегата што го работи websense, додава два мрежни адаптери, еден виртуелен еден физички, пробува да инсталира нов нетплан конфиг, фејла. Ми врти во 9 вечер да ме информира. Враќам бекап, конфигурирам.

Во четврток доаѓа колега за бази, инсталира mariaDB пошто mysql бил премногу mainstream. Си прави таму он bind-address на тие што него му требаат, не прашува која IP треба да слуша.

Покасно истиот ден дошол и тој за php/apache, правел што правел незнам ни јас.

Вчера дошол пак тој со websense и како што го разбрав му требало цел triton USC кој пошто не работел на линукс, да штеди на ресурси ќе го инсталирал во виртуелка на тој R350 сервер. За таа намена му требало bridge, па ќе додадел br0 во конфиг фајлот и плус уште еден адаптер DMZ span.


Незнам што правел, само знам дека неможам да го пингнам серверот од синоќа.

Понеделник е нова работна недела, сега си пресадувам цвеќиња и слушам motorhead.

P.S. пошто ни на IDRAC не одговара, претпоставувам е изгасен хаха
треба малку да поработите на процесите :)
како шо би рекле: too many roots, spoil the … сервер

али тоа е друг муабет.

пс. еднаш консултантска фирма ни го имаа здувано цел /etc и ни викаат, абе нешо не работи серверов
колегиве направија recovery и брзо беше јасно што се десило - али шта чеш. кренавме друга виртуелка од infrastructure as code, и им дадовме пак да расипуваат :)
 

kebe

Gaining Experience
29 март 2012
235
212
Еве ти скалпер заковај шајка.
Не брату, туку ти даваат нож да да пресечеш чеб, а ти се сечиш самиот себе.
Мислењето е автоматски споено:

Реалноста, јас во Вторник инсталирам нов R350 сервер. Конфигурирам osshd, основни мрежни параметри и го оставам.
Вакви "мајстори" ко тебе и колегите треба да сте оддалечени минимум 100 метри од кој било опслужувач.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.172
11.924
Скопје
androgaming.com
Не брату, туку ти даваат нож да да пресечеш чеб, а ти се сечиш самиот себе.
Мислењето е автоматски споено:


Вакви "мајстори" ко тебе и колегите треба да сте оддалечени минимум 100 метри од кој било опслужувач.

Абе за солење памет форумов ко измислен за тебе.

У реалност мочко.

Место да докажеш како преку SSH на тазе сервер да валидираш yaml ти тресеш зелени коментари. Ајт у блок.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.888
Мислења
912.254
Членови
32.609
Огласи
837
Најнов член
chapeth14
На врв Дно