Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Бељата наречена Netplan

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.259
12.092
Скопје
androgaming.com
WTF?

Зошто им требаше yaml на убунту за мрежно конфигурирање? Дали се нормални. Аман ifc беше стопати подобар.

Како верификувате синтакса?

Стварно не ми е јасно ова:

Код:
network:
 version: 2
 ethernets:
  enp2s0:
   dhcp4: true
   routes:
    - to: default
     via: 192.168.0.1
   nameservers:
    search: [host.com]
    addresses: [8.8.8.8,8.8.4.4]
  enx000ec630f3c8:
   addresses: [10.10.0.40/24]

Ако го едитирам со nano да речеме, и го избришам dhcp4: true и пак го напишам, кодот веќе не е валиден.

Код:
root@localhost:~# netplan apply
/etc/netplan/00-installer-config.yaml:5:7: Error in network definition: unknown key 'dhcp'
   dhcp: true
   ^

a еве и слика дека исто изгледа исти празни места, исти редослед.

1662597981734.pngИ како преку SSH/CLI да генерирам/валидирам точен yaml фајл? Жими се идам на дебиан редардирани едни.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.578
2.551
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
И како преку SSH/CLI да генерирам/валидирам точен yaml фајл? Жими се идам на дебиан редардирани едни.
со vim :)

јас лично користам systemd-networkd на debian/ubuntu сервери и го тргам и netplan а и ifupdown

ps.
nano очигледно не се снаоѓа со спејсови vs tab-ови
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.716
3.569
Или наместо да бришеш направи ја линијата коментар со #.
Инаку за валидација yamllint.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.259
12.092
Скопје
androgaming.com
A da smenis True so False dokolku sakas da isklucis DHCP ?

А ако имаш 5 мрежни картици и треба да допишеш?

Ова се живи глупости нешто што работи перфектно со сила да го расипеш колку да се каже - еве новости воведуваме.

со vim :)

јас лично користам systemd-networkd на debian/ubuntu сервери и го тргам и netplan а и ifupdown

ps.
nano очигледно не се снаоѓа со спејсови vs tab-ови

Мораше да биде vim....
Ни MC не ги едитира како што треба.


А ако земам од нет yaml конфигурација и направам copy/paste во nano/MC - хех работи.

Би ги пурџнал и јас ама римоут сум, големи се шансите да се самозаклучам.
 
Последна промена:

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.578
2.551
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Би ги пурџнал и јас ама римоут сум, големи се шансите да се самозаклучам.
е да.

ја прво тестирав у локална виртуелка. ама ако немаш out-of-band recovery некое, боље следен пат на нова инсталација
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.259
12.092
Скопје
androgaming.com
е да.

ја прво тестирав у локална виртуелка. ама ако немаш out-of-band recovery некое, боље следен пат на нова инсталација

Ќе направам свежа инсталацаија во виртуелка да пробам по се изгледа ќе мора да го научам ова. А тој yaml одсекогаш сум го мрзел.

BTW ни VIM не ми помогна, после Nano се оправи, па пак се расипа. Сумњам нешто во мојот клиент да не е згрешено, ама во Notepad++ ќе го напишам цел конфиг и со shift+insert не крши синтакса.

Работев на PuttY со xterm и UTF-8. Баш ќе пробам некој ISO или друг клиент.
 

Woofer

Gaining Experience
19 јуни 2008
181
213
Woofer's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 7950x3D & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X670E-PLUS WiFi
Storage
Samsung 970 Evo Plus 1TB, Intel 660p 1TB, 2xToshiba 3TB
PSU
be quiet! Straight Power 11 850W Platinum
RAM
32GB DDR5 Kingston Fury Beast 6000 MHz
Video card
Asus ROG Strix RTX 3090
Case
NZXT H510 Elite
Mouse
Logitech G Pro X Superlight
Keyboard
Keychron Q3 Pro
Audio
Sennheiser HD 598 & Creative SoundBlaster X3
Monitor
Alienware AW3423DW QD OLED & LG CX 65 OLED
OS
Windows 11 Pro x64
Само јас ли гледам typo?
Не треба да ти е dhcp4 наместо dhcp?
 

coki

:(){ :|:& };:
26 ноември 2021
343
475
/home/coki
Вчитај си nano-highlight/yaml.nanorc at master · serialhex/nano-highlight и терај, веќе кога мораш/сакаш да користиш nano. Инаку прво пробај со netplan try па после apply ако е се во ред :)
Мислењето е автоматски споено:

ps.
nano очигледно не се снаоѓа со спејсови vs tab-ови
Се снаоѓа, само треба да се подеси
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.259
12.092
Скопје
androgaming.com
Единствена предност е декларативно назначување, слично како cisco/juniper.

Само кога веќе решиле да го воведат, нели биваше една алатка да му турат во пакет за конфигурација да нема вакви заебанции?

Златен systemd-networkd стави нешто во /etc/network/interfaces он ќе прочита што може.

Нешто лево, нешто во средина, нешто дури и justify to the right и он пак чисташе :)

Па некој таму едитрал ставил комент помеѓу двата нејм сервери, некој друг таму додал дупли адаптер, а ова работи.

Гледам се жалат ради скриптхукс е ова као стандардизирано, ама canonical често знае да згреши со форсирање на вакви работи.


Вчитај си nano-highlight/yaml.nanorc at master · serialhex/nano-highlight и терај, веќе кога мораш/сакаш да користиш nano. Инаку прво пробај со netplan try па после apply ако е се во ред :)
Мислењето е автоматски споено:


Се снаоѓа, само треба да се подеси

Ова ќе ме спаси. Не морам ама стално сум го користел, а vi сум го избегавал и сега инстинктот ми е на други шорткати.
 

coki

:(){ :|:& };:
26 ноември 2021
343
475
/home/coki
Таман си е, предноста му е очигледна кога треба да се подесат стотици/илјадници сервери, а не еден.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.259
12.092
Скопје
androgaming.com
Таман си е, предноста му е очигледна кога треба да се подесат стотици/илјадници сервери, а не еден.

Можда ама тоа не значи дека сите други треба да попијат среден прст од каноникал.

Особено ради yaml. Cisco со години користи декларации во ios и не се обврзани од глупи синтакси на празни места или системот сам го средува конфиг фајлот и го прикажува готов.

#sh run conf и комотно можеш копи пејст како текст да го снимиш.

Ова е направено, недоправено, форсирано. Водечка дистрибуција треба да има поголема одговорност.
 

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
989
1.273
Пробуваат изгледа за некоја стандардизација од други технологии што користат. Во ИТ масивно почна јамл да се користи, ми оди дека пробуваат да унифицираат со форматите да немаш за 10 различни тулови, 10 формати.

Само вим и со сетап за јамл, пример Simon Krenger
Дека ова ти е ко пајтон исто, утнеш еден спејс и отиде... Индентацијата води, еден спејс плус и нема да ти прифати конфиг.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.578
2.551
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Таман си е, предноста му е очигледна кога треба да се подесат стотици/илјадници сервери, а не еден.
explain?

не знаев дека netplan има оркестрација на флит од сервери
 

coki

:(){ :|:& };:
26 ноември 2021
343
475
/home/coki
explain?

не знаев дека netplan има оркестрација на флит од сервери
Нема. Може требаше поопширно да се изразам. Добро се вклопува во системи за автоматизација и корисно е што со една синтакса можеш разни машини да опфатиш, без да му ја мислиш на спецификите (дали е тој или оној бекенд). Конкретно кај мене на работа се е на Ubuntu, од сервери до десктопи/лаптопи и е доста практично. Да, има недостатоци, како и сите други работи..
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.578
2.551
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Нема. Може требаше поопширно да се изразам. Добро се вклопува во системи за автоматизација и корисно е што со една синтакса можеш разни машини да опфатиш, без да му ја мислиш на спецификите (дали е тој или оној бекенд). Конкретно кај мене на работа се е на Ubuntu, од сервери до десктопи/лаптопи и е доста практично. Да, има недостатоци, како и сите други работи..
да можда има некој таков use-case, али реално тнко. обично и различни тимови менаџираат серверски fleet наспроти лаптопски fleet.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: coki

coki

:(){ :|:& };:
26 ноември 2021
343
475
/home/coki
да можда има некој таков use-case, али реално тнко. обично и различни тимови менаџираат серверски fleet наспроти лаптопски fleet.
Тнко, али ете нас ни се наоѓа. Штеди на време. Само заради тоа и се користи, иначе што ќе ти е врапер на врапер :)

@ARMac заборавив претходно да ти ги пишам овие, може ќе ти се најдат:


Види па избери. Имам доста работи во yaml што се па се наоѓаат ептен :)
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.578
2.551
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.259
12.092
Скопје
androgaming.com
Ете, она за што се бунев, се деси. Некој друг од тимот додавал мрежна карта, гејтвеј на друг сабнет и yaml фајлот не е веќе валиден. И сега јас треба да видам што додал, да го извадам бекапот што вчера го направив и јас да го додадам тој адаптер. Значи и туѓа работа да правам.

Баба ми да имаше тркала, точак ќе беше .

И ова така некако, да сакав да учам да кодирам ќе бев програмер.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.578
2.551
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
976
872
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
I have some news for you … bad news :)

well, не стварно, кул е да програмираш инфраструктура
Кул е, но ги нема тие работни саботи кога со екипата купувате пиво и пица и седнувате на рака да ја правите или конфигурирате инфраструктурата.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.259
12.092
Скопје
androgaming.com
Кул е, но ги нема тие работни саботи кога со екипата купувате пиво и пица и седнувате на рака да ја правите или конфигурирате инфраструктурата.
I'm a Barbie girl, in the Barbie world
Life in plastic, it's fantastic

Реалноста, јас во Вторник инсталирам нов R350 сервер. Конфигурирам osshd, основни мрежни параметри и го оставам.

Во среда доаѓа колегата што го работи websense, додава два мрежни адаптери, еден виртуелен еден физички, пробува да инсталира нов нетплан конфиг, фејла. Ми врти во 9 вечер да ме информира. Враќам бекап, конфигурирам.

Во четврток доаѓа колега за бази, инсталира mariaDB пошто mysql бил премногу mainstream. Си прави таму он bind-address на тие што него му требаат, не прашува која IP треба да слуша.

Покасно истиот ден дошол и тој за php/apache, правел што правел незнам ни јас.

Вчера дошол пак тој со websense и како што го разбрав му требало цел triton USC кој пошто не работел на линукс, да штеди на ресурси ќе го инсталирал во виртуелка на тој R350 сервер. За таа намена му требало bridge, па ќе додадел br0 во конфиг фајлот и плус уште еден адаптер DMZ span.


Незнам што правел, само знам дека неможам да го пингнам серверот од синоќа.

Понеделник е нова работна недела, сега си пресадувам цвеќиња и слушам motorhead.

P.S. пошто ни на IDRAC не одговара, претпоставувам е изгасен хаха
 

kebe

Gaining Experience
29 март 2012
253
225
Абе сето хакери, еден јамл не знеете да го уредите. До сега брату 4 пати ќе ја научеше цела спецификација на јамл.
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
976
872
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Абе сето хакери, еден јамл не знеете да го уредите. До сега брату 4 пати ќе ја научеше цела спецификација на јамл.
Имаш ли некој курс под рака да ни помогнеш?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.095
Мислења
974.448
Членови
35.402
Најнов член
Jun
На врв Дно