• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Беља со таск менаџер

darecarcemb

Intern
8 април 2008
236
21
здраво на сите ми сејави мал проблем синока фатив еден вирус кој што ми го деактивира таск менаџерот. Вирусот е избришан ама таск менаџерот сеуште ми е недостапен ми пишува дека е онзевозмозен од администраторот,а и мојот акаунт ми е администратор. Дали некој знае како би мозел да го вратам во функција таск менаџерот повторно. Исто така ова вирус4е ги сплетка прстите и кога сакам да штиклирам да ми се гледат скриените папки после кликанјето ок ништо не се случува.
секоја помош ке ми биде добредојдена :)
поздрав Дарко.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Обиди се како што ти наведе Тони за таск менаџерот.

А додека пак за проблемот со скриените фолдери и фајлови разгледај ја оваа тема.

Се цитирам :

probaj prvo vaka...

otvori start --> run --> pishi regedit
potoa, tamu pronajdi go
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer\Advanced
Od koga ke go oznachish "Advanced", pronajdi go desno hidden, dvo klik na hidden i vnesi 1
odi ok, iskluchi registri, i obidi se odnovo preku folder options..
 

darecarcemb

Intern
8 април 2008
236
21
momci ova kaj mene ne pali :D :lut2: nesaka ni za task menagerot niti za skrienite papki. Koga idam vo registri editorot i postavam kako sto mi bese kazano i posle vo folder options show hiden files koga kliknam ok posle pak da se vratam pak e staeno na don't show hidden files and folders. inaku se vrati folder options de :D i toa go nemase :)), no sea pa ova nesto mati voda a za task menagerot ne saka ni da cue :ermm:
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Вака, тоа значи дека вирусот е сеуште активен (или некоја компонента од него)

Еве ја основната процедура при секое заразување:

1. Симни си асален АВ (Kaspersky, BitDefender, Avast) и Spybot S&D и SmitFraudFix
2. Скенирај со АВ и избриши се што ќе најде. Истото повтори го и со Spybot
3. Рестартирај во Safe Mode и скенирај и исчисти со SmitFraudFix.
4. Влези во Microsoft Configuration (Run -> msconfig), и од Startup табот одштиклирај се (да, се. ништо лошо нема да стане, после че ги вратиш)
5. Повроти ги постапките со регистрите за враќање на TaskMan и Hidden Folders.
6. Рестартирај и види дали се е во ред. Ако е врати ги на Startup сите програми кои ТИ ги знаеш (гледај го фолдерот од кај се)
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
И кај мене се деси нешто слично , ми фати вирус компјутерот го избришав не памтам што вирус беше, ама едноставно ми го снема како опција Folder Options .. ај HELP како да се активира пак, не можам никако да мењам опции без Folder options во My computer?
 
M

Mr.Alien

Гостин
Е, баш ќе заврши работа со System Restore. Знаеш ли дека сите сајбер гадинки имаат "незгодна навика" да се врзуваат за System Rеstore и да патуваат низ хард дискот со овој "времеплов"? :D
 

darecarcemb

Intern
8 април 2008
236
21
zdravo momzci fala vi mnogu na site vrativ kontrola nad pc to :D. ova virusce baagi me ispoti svaka cas na toj sto go napisal :LOL: pametna rabota ti g iblokira site mesta od kaj bi mozel na prv pogled da se oslobodis od nego poso se interpretira kako aplikacija koja demek ke ti pomogne da izbrises virusite na komp so gi imas i te sekne nacisto ali it's all over now :p :D uste edns fala na site za pomosta pozdrav Darko
 

PetarStruga

Intern
27 август 2008
15
0
zdravo momzci fala vi mnogu na site vrativ kontrola nad pc to :D. ova virusce baagi me ispoti svaka cas na toj sto go napisal :LOL: pametna rabota ti g iblokira site mesta od kaj bi mozel na prv pogled da se oslobodis od nego poso se interpretira kako aplikacija koja demek ke ti pomogne da izbrises virusite na komp so gi imas i te sekne nacisto ali it's all over now :p :D uste edns fala na site za pomosta pozdrav Darko
bi ja sakal aplikacijata (souce code) na ovoj virus
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
PetarStruga како му го бараш source-от кога тој едвај го избриша вирусот и врати контрола на таск менаџер и не верувам дека го има.. ама ако до толку си ја бараш бељјата твоја работа..
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
42.971
Мислења
890.087
Членови
31.719
Огласи
214
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно