• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Бекап решение

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Моментално го користам Acronis True Image Home 11 за бекап на податоци.

Сакам да ми кажете софтвер за бекап кој можам да го користам при бекап на Linux партиции(ext3).
При тоа да биде бесплатен,
да има GUI front-end,
да подржува full,incremental и differential backups
и да можам да го сетирам со cron да работе т.е. да направам распоред на бекапите у теко на неделата, автоматски да се извршуват.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,231
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,366
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно