1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Рецензија beget - хостинг провајдер

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од Fatal1ty_, 4 Март 2015.

 1. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,902
  26,239
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  beget - Е хостинг провајдер со седиште во Санкт-Петербург Русија кој има создадено одлична репутација со долгогодишната стабилна работа.

  [​IMG]

  Зашто ви го презентирам овој хостинг провајдер?
  - Како презадоволен корисник веќе една година сакам да ви споделам импресии и искуства од него.

  Зашто beget?
  - Бидејѓи нуди исто што и многу други само со многу подобра цена. Поради огромниот пад на рубљата цените што ги нудат се навистина добри и прифатливи.

  Имаат сопствен панел за управување многу лесен за користење, можеби единственит проблем за многу од вас е тоа што е само на руски и е тежок за учење, но и за тоа има решение. Исто така имаат и одлична поддршка на која можете да пишувате и на англиски јазик.

  Карактеристики на хостингот:

  • Тест период: 30 дена
  • Враќање на пари: Не
  • Готови CMS: Да
  • Интерфејс: Руски
  • Години на постоење: 8+
  • Онлајн поддршка: Да
  Функции што може да се обавуваат од контролниот панел:

  • Управување со DNS
  • FTP и менаџирање со фајлови
  • CRON
  • Backup
  • Управување со email-ови
  • Инсталации на CMS
  • Избор на php 5.2/5.3/5.4
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  PHPINFO

  На следниот линк можете да видите што нуди како стандардна опрема овој хостинг провајдер.

  Uptime - e време кога нашиот сајт е достапен и посетителите можат да го отвори во нивните прелистувачи. Секој сопственик на вебсајт, сака

  неговиот сајт е секогаш на располагање и никогаш да не биде недостапен. Во овој случај Uptime би изнесувала 100%. Но, суровата реалност е

  дека речиси секој сајт периодично паќа од мрежата и практично 100% uptime и не е возможно за ниеден хостинг провајдер.

  Зошто се случува ова?

  Бидејќи серверот на кој се поставуваат нашите сајтови е „компјутер“ кој некоја виша сила може да се случи прекин на работат. Според мерења и истражувања beget нуди 99.9% uptime.

  Време на одговор мери колку брзо серверот одговара на HTTP-барањето на клиентот (корисникот, прелистувачот). Колку помала стапка на одговор, толку подобро.

  Мерењата покажаа дека beget одговара за 93ms.

  [​IMG]
  [​IMG]

  брзината на PHP хостинг 1.81s

  [​IMG]
  [​IMG]

  брзината на MySQL 0.48s

  [​IMG]
  [​IMG]


  Позитивно:

  • Неограничен трансфер кај сите пакети
  • Прифатлива цена
  • Одлича техничка поддршка вклучувајќи skype ICQ и email
  • Со секој купен хостинг добивате гратис .ru домен за една година и промо кредит од 1000p за Google AdWords кампања која можете да ја искористите во наредните 14 дена од денот на регистрација.
  • Увид на финансии.
  • Партнерска програма.
  • Мултијазичен интерфејс.
  Негативно:

  • Интерфејс само на Руски јазик
  • Отежнато креирање на под-домени

  Доколку некој се одлучи да купи хостинг и има било каков проблем со јазикот нека ме контактира ќе ви помогнам.

  Благодарам.
   
  Последна промена: 20 Март 2015
  На Oktar, Tawe, SaleSk и уште 5 други им се допаѓа ова.
 2. goranski

  goranski
  Gaining Experience

  305
  141
  20 Март 2013
  Машко
  треба да се разгледаат украински хостинзи, моментално има огромна инфлација тамо а доларот е на многу високо ниво.
   
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,902
  26,239
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Дa и укрaинa имa oдлични пoнуди
   
 4. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  622
  351
  9 Февруари 2008
  Ова што е на руски ми е проблем за да ги прочитам малите букви...
  what's the catch?

  И во најмалиот (Blog) пакет нудат .ру домен и АдВордс за 999 рупи?
   
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,902
  26,239
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Нема гратис домен за основниот пакет

   
  На Mr.Jack му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,902
  26,239
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Незнам дали мојата критикиа до нив влеаеше, ама од вчера направија и интерфејс на англиски јазик... ;)
   
  Tawe, krema и на Oktar им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. super_hacker
  Одговори:
  30
  Прегледи:
  5,937
 2. Dr.XaYC
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,065
 3. Ivica_M
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,877
 4. dimitar92
  Одговори:
  24
  Прегледи:
  2,196
 5. Nenad90
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,605
Вчитување...

Сподели

Вчитување...