1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Baza povrzana so web

Дискусија во форумот 'Microsoft SQL Server, MySQL, PostgreSQL, Oracle, S' започната од Megatron, 2 Мај 2007.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Megatron

  Megatron
  Intern

  146
  4
  18 Април 2007
  aj nekoj ako mozi da mi kazi kako da povrzam edna baza so web(aplikacija) NE MOZAM NIKAKO ME gnjavi mi bara windows sharepoint nekij serveri ova ona me mrdna, i to so serverite kako se prat kako ke je zakacam web stranata na to servero......
  ako znaj nekoj da kazi , blagodaren ke mu bidam
  pozdrav
   
 2. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  213
  444
  24 Април 2007
  Женско
  имиња колега, имиња... каква база, во што ти е правена апликацијата, на каков сервер сакаш да ја ставиш и други детали...
   
 3. Dark_Crow

  Dark_Crow
  Intern

  89
  0
  10 Април 2007
 4. Megatron

  Megatron
  Intern

  146
  4
  18 Април 2007
  pa da znev so server i kako se praj nemase da prasvam:)) vaka imas web vo frontpage i sakam da mu dodam/povrzam baza, koga ke kliknam data/insert data mi go bara to sharepoint server, bazata si e sql kod praena vo visual studio 2005... baram objasnuvanje za to serverite i kako odi, so kako se praj ... ako mozi da mi kazite :))
  pozdrav i odnapret fala :)
   
 5. gForce

  gForce
  Intern

  6
  0
  28 Мај 2007
  другар,
  не идат работите ти така како што си ги замислил (frontpage he he) прво треба да читнеш малце на нет имаш све, значи треба да одбереш база имаш еден куп на располагање mySql ти е бесплатна и најзастапена, потоа треба да научиш некој програмски јазик (java, .NET PHP), е после треба да си купиш сервер ида инсталираш база, application server, web server itn или можеш да си купиш хостинг кај што има инсталирано mysql јава или php и тоа е тоа
   
 6. dkonevski

  dkonevski
  Intern

  8
  0
  10 oктомври 2007
  Не ми се верува ееееј., Фронт Пејџ сеуште некој го користи :):) Одма да си оставил тоа и да почнеш нешто хардкор кодање у текст документ или земи научи Visual Studio или Dreamweaver :):)
  Ајде поздрав
   
 7. Megatron

  Megatron
  Intern

  146
  4
  18 Април 2007
  e sega od ko podnauciv asp.net i bazi ova ona mozi nekoj ko jas so bev pred 8 meseci slobodno da prasa za web so bazi
   
 8. secure.boy

  secure.boy
  Intern

  125
  1
  23 Јануари 2008
  ubavo

  sakas nekoja zadaca da resis samo just for fun??
   
 9. vojkan

  vojkan
  Intern

  404
  4
  19 Јуни 2007
  Shto mislish za Webdav?
   
 10. staki

  staki
  Intern

  147
  3
  26 Јуни 2007
  Jas bi sakla da te prasam nesto ako moze :tainstven:
  Dali moze na sql serverot da se vidi ER dijagramot i kako?
  sorry ako e off topic
   
 11. secure.boy

  secure.boy
  Intern

  125
  1
  23 Јануари 2008
  za koja verzija ti treba?
  ako e na 2000 ides na enterprise manager i selektiras db i tamu imas kade se tables;quires;imas tamu diagram
   
 12. staki

  staki
  Intern

  147
  3
  26 Јуни 2007
  za SQL server 2005
   
 13. secure.boy

  secure.boy
  Intern

  125
  1
  23 Јануари 2008
 14. loverboy

  loverboy
  Intern

  147
  11
  6 Февруари 2008
  :)))))

  Front Page :D
  Зар уште се користи?
  најдобро да си инсталираш Apache Server, php и MySQL.
  ова едноставно се прави со инсталација на phpdev
  И сега почни да учиш html или некој друг програмски јазик кој ќе се однесува како клиент (na пример Flash), потоа некој програмски јазик кој ќе биде сервер базиран, php и asp. Јас преферирам php затоа што не е microsoft :))
  Потоа почни си да учиш како се поврзуваат php и MySQL.
  Еве ти една одлична страна за тоа линк
  Со претходно познавање на C, основите на php се добиваат брзо.
  Со среќа со базите!
  Поздрав! :bye1:
   
 15. Megatron

  Megatron
  Intern

  146
  4
  18 Април 2007
  uzivajte decinja se snajdov, ne gledate deka postot e star 1 fodina...a vo 1 god mnogu se uci :))
   
Слични теми
 1. DEXTER

  Baza

  DEXTER, 25 Јуни 2009, Во форумот: C // C++
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  783
 2. mendi19
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  773
 3. Soldier
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  871
 4. genkisi
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  2,349
 5. petar999
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  991
Вчитување...
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...