1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

база на податоци за пребарување

Дискусија во форумот 'Microsoft SQL Server, MySQL, PostgreSQL, Oracle, S' започната од Software, 10 Јануари 2015.

 1. Software

  Software
  Gaining Experience

  501
  245
  15 Август 2007
  Машко
  Здраво

  до сега немам ништо работено со бази на податоци па дали ќе може да ми објаснете нешто. Мој пријател има фирма и мести интернет за дома. Има околу 250 корисници и за наплата на интернетот води евиденција во Exel табела според;
  - User name
  - pass
  - име и презиме на корисник,
  - сервер на кој е приклучен
  - од кој датум до кој датум ми важи интернетот.
  може да се додаде и мобилен телефон за секој случај.

  Дали постои некој подобар начин да се направи попрегледно евиденција за платен или не платен месец затоа што постојат корисници и по 6 месеци кои немаат платено интернет.
  Дали тоа може да се направи во Microsoft Access ? и како би одело тоа нешто оти јас никогаш го немам чепкано тој програм ниту сум имал потреба.

  Мислам дека не би требало да е многу комплицирано за изработка.
   
 2. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,306
  6,427
  27 Март 2014
  podobro e da napravi MySql baza so podatoci. ednostavna php skripta, so mysql baza e najdoboroto. :)
   
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,504
  25,566
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  mysql + php како што ти кажа DrMTR Ако сте заинтересирани за оваа варијанта пиши ми приватна порака да се договорими околу детали и цени.

  Поздрав.
   
 4. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,111
  673
  2 Мај 2011
  MySQL и PHP и NotePad++ и десетина часа на YouTube и ке си направите :)
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 5. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,306
  6,427
  27 Март 2014
  Едноставна скрипта е ова. Лесно може да се направи, и самиот во домашни услови. Ако не Фаталити ви е тука. :)
   
 6. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,085
  4 Септември 2008
  Абе какво php, sql и слично, за толку малце податоци Excel-от е повеќе од доволен. Не ја потценувајте таа апликација која е доста моќна, со малце прочитување на интернет без проблем може да се научи како да се влечат податоци и прават репорти за било што.
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  799
  708
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Се согласувам Excel може и те како да биде моќна алатка ако знае корисникот што сака и има интернет.

  Можеш да ја префрлиш базата во Access да направиш некаков добар интерфејс.
  MySQL и PHP се повеќе од непотребни.
   
  На Software му/ѝ се допаѓа ова.
 8. sasoxmkd

  sasoxmkd
  Gaining Experience

  77
  62
  16 ноември 2011
  Машко
  Access база би завршила работа за мала база на корисници, графички интерфејс и поедноставни функции од другите бази на податоци.
   
 9. Software

  Software
  Gaining Experience

  501
  245
  15 Август 2007
  Машко
  @Zippo Можеш да ја префрлиш базата во Access да направиш некаков добар интерфејс.
  MySQL и PHP се повеќе од непотребни

  ако може да ми пратиш линк за туторијал било од youtube или од друг сајт да видам да пробам дали ке успеам да направам нешто. еве сега барам материјали за бази на податоци.[/QUOTE]
   
 10. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,270
  1,718
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Нема зошто база на податоци и да кодира и слично, таа структура на податоци и таа количина е сосема ок за во ексел да се чува. Тоа што сака да е попрегледно се средува со тоа што ке си издизајнира 2-3 извештаи во ексел кои со формули ке си влечат податоци.
   
 11. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  799
  708
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Барај на торенти lynda access 2010 или lynda access 2013, таму има се објаснето.

  Ипак ако сака да вежба нека ја мигрира во Access, ама Access 2013.
   
  На Software му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...