• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Бавно стартување на ком

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Тони

Gaining Experience
11 април 2008
511
168
Битола
откако го ставив новиот хард диск Hitachi 250 GB Ide комјутерот многу бавно стартува. И додека работам со него многу кочи.Пробав да го форматирам хард дискот но кога ке излези она Setup is ispecting your computers configuration застанува тука и се појавува црна слика и не продолжува понатаму.Има некакво решение или да го носам ком на сервис ? Ве молам за помош
и преместетеја темата не видов дека овде ја ставив :zasramen2:
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,269
28,568
kalco.ru
Највероватно е дека останатите делови(процесор,меморија) ти се преслаби за хардот и ти го цеди системот.
Чаре: да си ставиш уште малце меморија
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Тони

Gaining Experience
11 април 2008
511
168
Битола
Највероватно е дека останатите делови(процесор,меморија) ти се преслаби за хардот и ти го цеди системот.
Чаре: да си ставиш уште малце меморија
1.5 GB имам рам меморија
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,269
28,568
kalco.ru
хммм....Епа не е до тоа дефинитивно:))
Ај пробај стај друг хард види како ќе се понаша.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Провери РАМ меморијата дали е исправна... Гишшшшшш

И 40040304240234 ГБ рам имај ако е неисправна кој к00р пак ќе коче.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Тони

Gaining Experience
11 април 2008
511
168
Битола
@Aleks како да ја проверам рам меморијата дали е исправна ?:zbunet3:
а со претходниот хард диск тој 40 ГБ беше леташе комјутерот а сега...:plachko2:
 

Gdsgn

Intern
23 септември 2007
97
21
Епа и ти би летал со 40 кила товар на тебе....ама со 250 кила би те прашал :)
Провери си го рамот дали е исправен, извади плочките стави други, имаш мал број на комбинации.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,269
28,568
kalco.ru
Не вади плочки не се заебавај симни си некој memory test и истестирај си ја меморијата.Ако ти јави некоја грешка ондак до меморијата е ако не јави ќе видиме до што е
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
откако го ставив новиот хард диск Hitachi 250 GB Ide комјутерот многу бавно стартува. И додека работам со него многу кочи.Пробав да го форматирам хард дискот но кога ке излези она Setup is ispecting your computers configuration застанува тука и се појавува црна слика и не продолжува понатаму.Има некакво решение или да го носам ком на сервис ?
Ти лично го инсталира? Скроз нов е дискот или употребуван? Пробај до го дијагностицираш со некој софтвер - или преку SMART - speedfan или слично.

 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

Тони

Gaining Experience
11 април 2008
511
168
Битола
скроз е нов хардискот и јас го местев. Ај после ке го дијагностицирам ко ке се вратам од училиште
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,762
Мислења
850,109
Членови
29,465
Најнов член
Sim93
На врв Дно