• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Бавен компјутер!?

Статус
Затворена за нови мислења.

elite hacker

Intern
20 јуни 2008
71
0
Sakam da ve prasam sto da pravam za da gi ubrzam kompjuterot p[remnogu e baven,,po 5 minute se uklucuva ami dodeka da se pojavat ikonite ima da pomine cela den,,Dali moze da se ubrza bez forman,inaku imam 222mb ramamam pomagajte ne se trpe veke vaka
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
1.
22 mb ram ????? bidi pojasen!

2. Насловот е : Bavcen kompjuter.
Ме збуна насловот.. Прво мислев дека се работи за некоја си шега.. Едитирај го насловот.

ON TOPIC:

Вака..
1. Uninstal на сите непотребни програми - Пренатрупување на компјутер е прв фактор за негова забавеност..

2. Лично би ти препорачал три програми со кои што делумно ќе го решиш проблемот:

- ccleaner - Добар е за чистење на „junk files and invalid Registry„. Download тука.


- TuneUp - Најмногу го користам за дефрегментација - Download тука.

- system mechanic - Речиси се` потребно за делумно забрзување на еден компјутер. Download тука.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.176
637
Ако има 22 mb рам нормално е дека е бавен, таму нема шанси да се забрза многу, можеби малце.
И кажи што конфигурација имаш.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Не е компјутерот бавен туку оперативниот систем на него е бавен
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.176
637
Оперативниот систем на него ќе биде бавен ако компјутерот има слаба конфигурација. Сепак нека каже повеќе информации за компјутерот. Ако е од постарите Пентиум нека си инсталира Windows ME и не би требало да има проблеми.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Оперативниот систем на него ќе биде бавен ако компјутерот има слаба конфигурација. Сепак нека каже повеќе информации за компјутерот. Ако е од постарите Пентиум нека си инсталира Windows ME и не би требало да има проблеми.

Зависи од оперативниот систем. На пример, колку што знам, Линуксот има помали хардверски побарувања од WIndows.
А за ваква стара машина и Windows ME е многу. 98/98 SE исто така ке се гњават, макар што малку помалку. 95 е таман, евентуално со оној сервис пак што имаше за него.......

@elite_hacker
Елитен хакеру, ако си во можност, земи нова машина, согласна на твоите потреби.
Ако не си, надгради ја меморијата. Во продажба има RAM модули од 128 и 256 МB (цени од 700 - 1300 ден).
Во секој случај, ОБАВЕЗНО:
- избриши ги сите Temporary фајлови;
- деинсталирај се што не ти треба;
- со некој од програмите кои ти ги наведоа дечките погоре (на пример, со Registry Cleaner) исчисти ги регистрите од сите заостанати фајлови од претходните деинсталации, како и оваа која сега ќе ја направиш;
- ДЕФРАГМЕНТИРАЈ!!!
 

elite hacker

Intern
20 јуни 2008
71
0
E pa vaka nemam 22 mb ram toa bese moja greska imam 222 mb inaku za zabrzuvanje gi koristam tune up,cc cleaner,ps speeder,ashampoo power up,i ponekogas i super antispywere,ama problemot e sto posle 3-5 nedeli kompjuterot bavno se uklucuva i moram da pravam forman sakav da ve prasam dali imate nekoe resenie za toa inaku jas bi smenil ram ama pod garancija e???Ne smeam!!!
 

Revan

Gaining Experience
25 мај 2008
660
310
Значи 256mb рам имаш, интегрираната графичка ти одзема 32mb рам, сеедно пробај го DSL или Windows Xp Lite.
 
M

Mr.Alien

Гостин
За деинсталација користи Your Uninstaller! 2008. Кога деинсталира, ги чисти и регистрите од остатоците на програмот.
А ти дали ги бришеш и temporary фајловите?
И...да не си закачил некој вирус?
Уште една опција која ми падна на ум...има антивирус/антиспајвер/антиадвер и слични програми, кои имаат опција за скенирање на boot сектори, startup фајлови на сам почеток, при иницијализација и кревање на оперативен систем. Да не имаш таков некој програм, со таква опција на ENABLED?
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
328
брате.... upgrade RAM memory and format! :D само тоа може да ти помогне, прво сочувај ги сите битни податоци па удри формат.. во зависност од твојата конфигурација, ако имаш минимално 256 RAM ти препорачувам Windows XP. Во никој случај не ставај Виста на 256 или 512, туку на еден гигабајт. инаку виста зима многу повеќе ресурси од ХР и е нешто како маскиран ХР... затоа икс-пе задолжително! :)

поздрав
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
a prvo iskluчи ги сите програми од start up
наедна моја машина имам 256 рам супер си работи дури и photoshop leti (само 7ка :))
провери хардверски дел да не ти е оштетен на пример hard disk ако има оштетени сектори поспоро ке чита наведи ги другире спецификации на компјутерчето
ако не успее ни тоа формат му удри :ermm:
 

Revan

Gaining Experience
25 мај 2008
660
310
Хе и ја имав на стариот компјутер 128 рам, па супер си тераше Xp-то, нешто или расипано ти е или немаш среќа па одма фаќаш спајвери.

Башка може анти-вирусот све да ти кочи, пробај извади ги сите програми што ги имаш на машината, ако тогаш не кочи, почнувај да бараш програми кои не зафаќаат многу ресурси.
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
pojaacaj go sibni mu +128 i ke nemas gajle kaj mene e taka

256+128
otvora photoshop 9 pogere gledav neshto i za photoshop imase nekoi komentari

a procesor kolku imash ?
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.176
637
Јас на стариот компјутер со 128 рам користам XP али не го препорачувам, за такви машини најдобар е ME. Кажуваш дека компјутерот ти е уште под гаранција??? Па кај си нашол компјутер под гаранција со 256 рам??? Прв пат глеам нешто такво али нема везе. Треба да кажиш каква конфигурација имаш, не може само врз основа на рам-от да знаеш што Windows да користиш. А Виста нема логика да се стави на таков комјутер, не знам од кај ви текна тоа. Инаку и поновите верзии на Linux не може добро да работат на постари компјутери, ако најдеш негде Red Hat пробај со него. Или со YOPER. :D Али кај нас во Македонија и не се користи баш толку многу Linux. :D
 

elite hacker

Intern
20 јуни 2008
71
0
E pa vaka imam kompjuter id max adsl neznam koj gavol me terase da go kupam ama se izlazav internet de!inaku neznam kakva konfiguracija nitu procesor ne sum go skeniral a inaku imav sp3 a na auto run imav samo drajver za zvuk i za gravikata, i kaspersky 8 nisto drugo,sega mu napraviv format i ode ama posle 2 nedeli ke treba pak?!?Inaku bi probal linuks ama kom. go koristat i majka mi i brat mi a majkami a se smene nesto treba i po 5 pati da go povtoram a brat mi ako ne mu igrae nekoja igra eve ti karanica taka da nemozam mnogu so drug oprativen sistem sega e super ama samo 2 nedeli posle ke pocne pak:plachko2:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
goodboy и јас сум работел на 256 рам photoshopCS3ка но не е тоа тоа треба повеќе да се чека :) додека 7ка лети

братче сето тоа ти е од некои вируси или нешто такво

бидејки работат и мајка ти и брат ти дознај кои сајтови ги отвараат да нема некој заразен

можеби вирусот е во д е ф... бриши одма касперску и он дополнително ти го кочи
Нод е малку побрз и не троши многу ресурси
 

elite hacker

Intern
20 јуни 2008
71
0
Sory ama nod mislam deka nema da go stavam imav nod najnov ama posle 5 dena za da ja testiram napraviv mal virus za da ja proveram i nisto ne mozese da go otkrie za toa kako se pravi virusot ima na linkov
I dosega sum imal kaspersky i ne mi kocel?!?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.421
Мислења
900.662
Членови
32.137
Огласи
511
Најнов член
Valentina M
На врв Дно