• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Battlefield 2042

  • Ја почнал/а темата
  • #1

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
931
3,227
Прага

Вчера излезе трејлерот за новата Battlefield 2042. Гејмплеј премиерата е закажана за 13ти Јуни.
Според трејлеров играва делува доста добро, а на 03:13 го има и rendezook моментот. Играта искача на 22ри Октомври, а веќе е достапна и за пред-нарачка.
 

UnderMyRules

Gaining Experience
27 ноември 2008
721
221
UnderMyRules's setup  
Processor & Cooler
2.1GHz 8-core AMD Jaguar
Motherboard
CUH-7000
Storage
1TB
RAM
8GB GDDR5 + 1GB
Video card
4.2 TFLOP AMD Radeon (36CU, 911MHz)
Case
PS4 PRO
Mouse
PS4 controler v2
Keyboard
don't need one
Audio
DOLBY ATMOS
Monitor
SONY x900e 55" 4K HDR TV
OS
PS4 ORBIS
Играта нема single player така да нема ништо интересно според мене што би ме натерало да ја купам, освен за тие што обожаваат multiplayer only. Идат на реклама 128 играчи онлине на една мапа што порано со модови na pc имаше така да ништо groudbreaking, освен генерик фпс.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,117
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ау какви циркузи, се еџектираше од Ф-35ката, извади RPG и го собори МИГ-от и се врати назад, хахахахаха.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,017
4,314
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Што очекував кога прочитав 2042: Cyborgs
Што добив: 2022
 

borcep

Practice makes perfect
12 септември 2013
974
1,486
Скопје
Типичен Battlefield, не е за љубители на single player игри, има детали што се познаваат од 3ката и 4ката по мапите, Damawand Peak, Siege of Shanghai, only in Battlefield моменти како RPG во авион и слично. Очекувам да биде одлична за љубителите на добра пуцачина ко мене и да @Astro пак ќе ја играме заедно.
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,040
503
delicon.mk

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,019
2,515
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Уште едно големо разочарување,би рекол и поголемо од Ac Valhalla :(

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Molec

Unstoppable
18 мај 2011
1,391
2,150
Шифоњер
Ќе има опција синглплеер со ботови, кој нејќе да плаќа :) иначе тоа со базуката и авионот е типичен Battlefield момент.
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,760
2,428
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Singleplayer кампањи, освен Bad company 2, никогаш не биле на ниво со останати игри, посебно тие на 4 и V беа ужас, така да за мене тоа што ќе има ботови место кампања е одлична замена, мислам од 2142 наваму немало ботови. Барем ќе се изигра повеќе од еднаш, верувам на сите им се случило да не сакаат нон-стоп да играат со try hard 180 no scope играчи.

Вака делува одлично, конечно после 8 години во денешно време/блиска иднина. Единствено не ми се допаѓа моментот на Specialists, демек едно ниво над веќе постоечките класи се, но ми наликува на MW/Warzone и некако се губи Battlefield осетот дека си само еден обичен дел од мала армија. Барем во опремата да наликуваат на војници, се руши филм кога место во стандардна опрема ги гледаш во прерамки и хавајки со фенси фризура.

Исто и сезони/live service/whatever, се надевам нема да е случај ако не играш во тек на 3 месеци да не можеш потоа да ги добиеш оружјата/опремата специфични за таа сезона.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,705
4,548
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Singleplayer кампањи, освен Bad company 2, никогаш не биле на ниво со останати игри, посебно тие на 4 и V беа ужас, така да за мене тоа што ќе има ботови место кампања е одлична замена, мислам од 2142 наваму немало ботови. Барем ќе се изигра повеќе од еднаш, верувам на сите им се случило да не сакаат нон-стоп да играат со try hard 180 no scope играчи.

Вака делува одлично, конечно после 8 години во денешно време/блиска иднина. Единствено не ми се допаѓа моментот на Specialists, демек едно ниво над веќе постоечките класи се, но ми наликува на MW/Warzone и некако се губи Battlefield осетот дека си само еден обичен дел од мала армија. Барем во опремата да наликуваат на војници, се руши филм кога место во стандардна опрема ги гледаш во прерамки и хавајки со фенси фризура.

Исто и сезони/live service/whatever, се надевам нема да е случај ако не играш во тек на 3 месеци да не можеш потоа да ги добиеш оружјата/опремата специфични за таа сезона.

Се ова што наброја, точно така и ќе биде ти гарантирам.

Се започна од кога една игра наречена Global Offensive тргна кастм скинови и почна да ги наплаќа по сулуди цени, каде што да купиш нож во живо (во реалниот свет) е поевтино него ULTRA LEGENDARY едицијата во играта. Не ги обвинувам, кога ние како играчи сме глупи да им даваме пари, зашто да не...
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,760
2,428
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
View: https://www.youtube.com/watch?v=WomAGoEh-Ss


Конечно малце разновидност кај хеликоптерите, Mi-24/35, Ka-52, Apache, Osprey, доста беше кампирање со Viper и Mi-28 :D Едиствено Little bird останува.

- UI-то малце е големо, ама сигурно ќе може да се скелира
- Систем за real-time менување на attachments на оружја, нешто слично како кај Crysis
- Повикување на возила од било каде преку air-drop, примерот со тенкот
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,760
2,428
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,117
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Goddzila

Intern
15 март 2018
25
26
Стварно не гледам некоја посебна разлика или иновација во гејмплејот од останатите battlefield 2,3,4.
Гледајќи ги видеава тотално сум збунет со делот на Наци војска, роботи наместо тенкови итд. back to the future.
Мислам дека е направена (особено што е само мултиплеер) да биде во директна конкуренција на COD WarZone, ха? или грешам :)
 

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
354
173
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
Ништо бе само sandbox даваат и си правиш што сакаш. Звучи многу кул.

Само штета за Venice и слични BF проекти, ги кутнуваат со ова.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,117
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Стварно не гледам некоја посебна разлика или иновација во гејмплејот од останатите battlefield 2,3,4.
Гледајќи ги видеава тотално сум збунет со делот на Наци војска, роботи наместо тенкови итд. back to the future.
Мислам дека е направена (особено што е само мултиплеер) да биде во директна конкуренција на COD WarZone, ха? или грешам :)
И не ни треба да има некоја значајна разлика во гејмплејот од останатите, пошто тие беа прилично добри, а тоа што е добро не треба многу да се менува да не се расипе
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,260
1,710
Стварно не гледам некоја посебна разлика или иновација во гејмплејот од останатите battlefield 2,3,4.
Гледајќи ги видеава тотално сум збунет со делот на Наци војска, роботи наместо тенкови итд. back to the future.
Мислам дека е направена (особено што е само мултиплеер) да биде во директна конкуренција на COD WarZone, ха? или грешам :)
Warzone e battle royale.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,705
4,548
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
И не ни треба да има некоја значајна разлика во гејмплејот од останатите, пошто тие беа прилично добри, а тоа што е добро не треба многу да се менува да не се расипе
Вака за FIFA викаат некаде од 2006-та година.
 

Goddzila

Intern
15 март 2018
25
26
Барем FIFA вадеа подобар гејмплеј, модови и играчите изгледаа се повеќе реални итн.
 

Ron26

Intern
4 мај 2019
31
34
Играта нема single player така да нема ништо интересно според мене што би ме натерало да ја купам, освен за тие што обожаваат multiplayer only. Идат на реклама 128 играчи онлине на една мапа што порано со модови na pc имаше така да ништо groudbreaking, освен генерик фпс.
battlefield увек била за мултиплеер, само позери играат сингл затоа и не се замараат со сингл толку многу
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,355
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно