• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

vladealfagv

Gaining Experience
31 јануари 2016
104
91
Гостивар
www.zagreota.com
vladealfagv's setup  
Processor & Cooler
2,5 GHz Intel Core i5
Storage
Integral P Series 3 Media 480 GB Solid State SATA Drive + APPLE HDD TOSHIBA MK5065GSXF Media 500 GB SATA Disk
RAM
16 GB 1333 MHz DDR3
Video card
Intel HD Graphics 4000 1536 MB
Audio
Intel High Definition Audio
OS
Mac OS
Дечки не сакам да бидам погрешно сфатен, ова не го правам како реклама!
Но би сакал да Ви дадам една информација која ќе Ви биде од корист, особено за оние кои користите iPhone 6S.

Apple на 21.11.2016 објави нов програм за бесплатна замена на батерија на iPhone 6S моделите произведени во периодот Септември-Октомври 2015-та година. iPhone 6S Plus моделите не се опфатени со оваа програма!

Повеќе информации можете да дознаете на следниот линк:
https://www.apple.com/…/support/iphone6s-unexpectedshutdown/

Се работи за одредени модели кои во Серискиот Број на уредот, 5-тиот и 6-тиот по ред карактер се следните ознаки: Q4, Q5, Q6, Q7, Q8, Q9, QC, QD, QF, QG, QH.

Доколку имате потешкотии да го лоцирате серискиот број, повеќе информации ќе најдете на следниот линк:
https://support.apple.com/en-us/HT204308

Траењето на програмата е 3 години од купувањето на уредот и ги опфаќа сите модели на iPhone 6S со горенаведените сериски броеви без разлика каде се купени.

iSTYLE Macedonia како единствен овластен Apple сервисен провајдер ја нуди замената бесплатно.

Уредите не мора да ги носите физички во нашиот сервис, единствено што треба да направите е да испратите mail на [email protected] со наслов "Battery Replacement iPhone 6S" со Вашите податоци:

1. Сериски Број на Вашиот уред
2. Име и презиме
3. Адреса и место на живеење
4. Телефонски Број
5. E-mail адреса

Откако ќе ги испратите овие податоци, ќе Ви испратиме повратен mail дека Вашата порачка е процесирана.
Рок на испорака на батериите е 10-15 дена. Откако ќе пристигне ќе треба да дојдете во нашиот Сервисен Центар во iStyle во Скопје Сити Мол на приземје за бесплатно да ја смениме Вашата батерија.

За сите дополнителни информации ќе Ве замолиме да ни испратите mail на [email protected].
 
Последна промена:

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4,082
4,353
Скопје
Дечки не сакам да бидам погрешно сватен, ова не го правам како реклама!
Но би сакал да Ви дадам една информација која ќе Ви биде од корист, особено за оние кои користите iPhone 6S.

Apple на 21.11.2016 објави нов програм за бесплатна замена на батерија на iPhone 6S моделите произведени во периодот Септември-Октомври 2015-та година. iPhone 6S Plus моделите не се опфатени со оваа програма!

Повеќе информации можете да дознаете на следниот линк:
https://www.apple.com/…/support/iphone6s-unexpectedshutdown/

Се работи за одредени модели кои во Серискиот Број на уредот, 5-тиот и 6-тиот по ред карактер се следните ознаки: Q4, Q5, Q6, Q7, Q8, Q9, QC, QD, QF, QG, QH.

Доколку имате потешкотии да го лоцирате серискиот број, повеќе информации ќе најдете на следниот линк:
https://support.apple.com/en-us/HT204308

Траењето на програмата е 3 години од купувањето на уредот и ги опфаќа сите модели на iPhone 6S со горенаведените сериски броеви без разлика каде се купени.

iSTYLE Macedonia како единствен овластен Apple сервисен провајдер ја нуди замената бесплатно.

Уредите не мора да ги носите физички во нашиот сервис, единствено што треба да направите е да испратите mail на [email protected] со наслов "Battery Replacement iPhone 6S" со Вашите податоци:

1. Сериски Број на Вашиот уред
2. Име и презиме
3. Адреса и место на живеење
4. Телефонски Број
5. E-mail адреса

Откако ќе ги испратите овие податоци, ќе Ви испратиме повратен mail дека Вашата порачка е процесирана.
Рок на испорака на батериите е 10-15 дена. Откако ќе пристигне ќе треба да дојдете во нашиот Сервисен Центар во iStyle во Скопје Сити Мол на приземје за бесплатно да ја смениме Вашата батерија.

За сите дополнителни информации ќе Ве замолиме да ни испратите mail на [email protected].
Здраво сакав да те прашам бидејќи имам Iphone 6s,најдов еден сериски број на телефонот па веројатно е тој дали се работи за овој сериски број?

Untitled.jpg
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

vladealfagv

Gaining Experience
31 јануари 2016
104
91
Гостивар
www.zagreota.com
vladealfagv's setup  
Processor & Cooler
2,5 GHz Intel Core i5
Storage
Integral P Series 3 Media 480 GB Solid State SATA Drive + APPLE HDD TOSHIBA MK5065GSXF Media 500 GB SATA Disk
RAM
16 GB 1333 MHz DDR3
Video card
Intel HD Graphics 4000 1536 MB
Audio
Intel High Definition Audio
OS
Mac OS
Здраво сакав да те прашам бидејќи имам Iphone 6s,најдов еден сериски број на телефонот па веројатно е тој дали се работи за овој сериски број?

Погледнете го атачментот 50126
Повели во прилог слика со точни карактери на кои треба да се концентрирате!

 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

vladealfagv

Gaining Experience
31 јануари 2016
104
91
Гостивар
www.zagreota.com
vladealfagv's setup  
Processor & Cooler
2,5 GHz Intel Core i5
Storage
Integral P Series 3 Media 480 GB Solid State SATA Drive + APPLE HDD TOSHIBA MK5065GSXF Media 500 GB SATA Disk
RAM
16 GB 1333 MHz DDR3
Video card
Intel HD Graphics 4000 1536 MB
Audio
Intel High Definition Audio
OS
Mac OS

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4,082
4,353
Скопје
После некој ќе каже сите имале иста подршка... Хаха, еве што прави Епл, сам ти ја продолжува гаранцијата на батеријата на 3 години, пошто увиделе тука слабост.
За жал друже, твојот модел на iPhone не влегува во оваа програма.
Ке може ли малце повеќе да ми објасните зашто ги менуваат батеритее,затоа што искрено не сватив за што се работи.Само видов дека ги менуваат батериите за одредени сериски броеви на телефони.
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
За жал друже, твојот модел на iPhone не влегува во оваа програма.
Не е за жал тоа значи добра му е.

Ке може ли малце повеќе да ми објасните зашто ги менуваат батеритее,затоа што искрено не сватив за што се работи.Само видов дека ги менуваат батериите за одредени сериски броеви на телефони.
Инаку проблемот е со батериите што на некој процент се гасат телефоните иако имаат доволно проценти. Ова обично се случува таму пред крај на гаранцијата, досега политиката им беше замена на цел телефон за овој проблем.
 

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4,082
4,353
Скопје
Не е за жал тоа значи добра му е.Инаку проблемот е со батериите што на некој процент се гасат телефоните иако имаат доволно проценти. Ова обично се случува таму пред крај на гаранцијата, досега политиката им беше замена на цел телефон за овој проблем.
Па и мене тоа ме зачуди зашто рече за жал,си викам зашто сеа за жал кога батеријата ми е добра.

Фала многу на објаснувањето :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

vladealfagv

Gaining Experience
31 јануари 2016
104
91
Гостивар
www.zagreota.com
vladealfagv's setup  
Processor & Cooler
2,5 GHz Intel Core i5
Storage
Integral P Series 3 Media 480 GB Solid State SATA Drive + APPLE HDD TOSHIBA MK5065GSXF Media 500 GB SATA Disk
RAM
16 GB 1333 MHz DDR3
Video card
Intel HD Graphics 4000 1536 MB
Audio
Intel High Definition Audio
OS
Mac OS
Ке може ли малце повеќе да ми објасните зашто ги менуваат батеритее,затоа што искрено не сватив за што се работи.Само видов дека ги менуваат батериите за одредени сериски броеви на телефони.
Ги менуваат батериите затоа што не се покажале со добар квалитет т.е. векот брзо им се намалува и наидува до несакани (restart) прекини на работа на повисок процент на батеријата.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

vladealfagv

Gaining Experience
31 јануари 2016
104
91
Гостивар
www.zagreota.com
vladealfagv's setup  
Processor & Cooler
2,5 GHz Intel Core i5
Storage
Integral P Series 3 Media 480 GB Solid State SATA Drive + APPLE HDD TOSHIBA MK5065GSXF Media 500 GB SATA Disk
RAM
16 GB 1333 MHz DDR3
Video card
Intel HD Graphics 4000 1536 MB
Audio
Intel High Definition Audio
OS
Mac OS
Па и мене тоа ме зачуди зашто рече за жал,си викам зашто сеа за жал кога батеријата ми е добра.

Фала многу на објаснувањето :)
хахахах јас мислев за жал, дека го имаш проблем со гасење а не си во програмата...
немав друга намера...
 

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4,082
4,353
Скопје
хахахах јас мислев за жал, дека го имаш проблем со гасење а не си во програмата...
немав друга намера...
Хахах недај боже тоа,телефонот ми е нов така се надевам дека нема да го имам проблемот со батеријата :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

vladealfagv

Gaining Experience
31 јануари 2016
104
91
Гостивар
www.zagreota.com
vladealfagv's setup  
Processor & Cooler
2,5 GHz Intel Core i5
Storage
Integral P Series 3 Media 480 GB Solid State SATA Drive + APPLE HDD TOSHIBA MK5065GSXF Media 500 GB SATA Disk
RAM
16 GB 1333 MHz DDR3
Video card
Intel HD Graphics 4000 1536 MB
Audio
Intel High Definition Audio
OS
Mac OS
Морам да се поправам, станува збор за 4тиот и 5иот карактер од серискиот број.
(видете добро слика)

 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

vladealfagv

Gaining Experience
31 јануари 2016
104
91
Гостивар
www.zagreota.com
vladealfagv's setup  
Processor & Cooler
2,5 GHz Intel Core i5
Storage
Integral P Series 3 Media 480 GB Solid State SATA Drive + APPLE HDD TOSHIBA MK5065GSXF Media 500 GB SATA Disk
RAM
16 GB 1333 MHz DDR3
Video card
Intel HD Graphics 4000 1536 MB
Audio
Intel High Definition Audio
OS
Mac OS
хахахах јас мислев за жал, дека го имаш проблем со гасење а не си во програмата...
немав друга намера...
И не дај боже да имаш, нашиот професионален тим ќе најде решение!!! :);)
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
135
Секоја чест за тимот на истајл мк, веднаш ми вратија.
Ќе треба да се менува батеријата на мојот телефон :)

За понатаму ви предлагам да направите мејлинг листа или rss на блог, facebook не е соодветно место за примарно објавување на известувања од ваков тип.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

vladealfagv

Gaining Experience
31 јануари 2016
104
91
Гостивар
www.zagreota.com
vladealfagv's setup  
Processor & Cooler
2,5 GHz Intel Core i5
Storage
Integral P Series 3 Media 480 GB Solid State SATA Drive + APPLE HDD TOSHIBA MK5065GSXF Media 500 GB SATA Disk
RAM
16 GB 1333 MHz DDR3
Video card
Intel HD Graphics 4000 1536 MB
Audio
Intel High Definition Audio
OS
Mac OS
Секоја чест за тимот на истајл мк, веднаш ми вратија.
Ќе треба да се менува батеријата на мојот телефон :)

За понатаму ви предлагам да направите мејлинг листа или rss на блог, facebook не е соодветно место за примарно објавување на известувања од ваков тип.
Ако веруваш и ние не ја очекувавме програмава, како гром од ведро небо ни дојде!
Можно е да направиме некое известување наскоро по Mail или сл...

П.С. Благодариме за убавите пофалби! :geek:
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
Секоја чест за iStyle што ја вршаат оваа услуга и на ваков професионален начин.

Во последните неколку месеци имаше премногу поплаки за гасење и брзо празнење посебно на тие што веќе гаранциите им беа при крај (9-11м на користење), така да одлично и за Епл што брзо го лоцира и корегира овој проблем!
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Е од вакви постапки на ЕПЛ, Самсунгџииве/андроидџиите, имаат кошмари ноќно време.
Експресно брзо лоцирање, признавање на не толку голем проблем, види и да имам најдено на патот ваков телефон со проблем ќе ми биде бесплатно заменета батеријата, ни фискална ни гаранција, ниту кутија. И се порачува чекаш, у меѓувреме го имаш уредот во тебе, ти стасува батеријата и за 5 мин завршуваш работа.
Да погледнеме од страна на Самсунг, ваков проблем самсунг уште 1000000000000 години нема да признае, Самсунг никогаш ако немаш, кутија, фискална, гаранција, никогаш нема да го погледне телефонот. Самсунг осакати луѓе, живеалишта, возила, и се правеше мутав дека е изолиран случај, требаше да настане национална криза, и забрана на внесување во авион, забрана за користење на телефон при масовни собири за да Самсунг реши дека ајде ќе пробаме да го ажурираме проблемот за да конечно го повлечат.
Ме интересира дечките што биле на ворк енд травел во УСА, Германија, и купиле од Ибеј самсунг ноте 7, и го донеле тука у МКД, и после целата фрка на кого да го вратат тие дечки телефонот, без гаранција, кутија? Уствари Самсунг им го нач**а на нив онака добро длабоко.
Значи имаш 900 еур заробени у уред кој е опасен по живот, не можеш да го продадеш а поради алчноста и негрижата на Самсунг за своите корисници не можеш ни да го вратиш.
Замисли како после целово ова, ние Епл корисниците сме биле слепци, фанбојс, а мал проблем со гасење ЕПЛ ми го средува додека да трепнам, ама Самсунг корисници не се слепци, и фанбојс, ама експлозии и животозагрозувачка состојба од телефонот, и Самсунг ти се прават долго време на Тошо.
Makes you wonder huh?


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

imperial

V.I.P
12 август 2009
1,411
2,038
Скопје
www.rop.mk
И не само на потврден проблем, мене ми пратија маил дека дискот во ајмекот е можно да се расипе после неколку години, да одам да си го сменам без пари иако гаранцијата беше истечена. Дуна тогаш исто брзо си ја завршија работата.. не постоеше iStyle сеуште.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,500
3,248
На роднина мој MacBook Pro од 2011 лани му откажа графичката, sтандардниот проблем со ATI графичка и прегревање. Бидејќи Apple знаеле за тој проблем имаа програма за замена до крајот на 2015 за сите со тој проблем и таа генерација на лаптопи. Лаптопот е купен во Америка, ги контактираше официјално и го известија дека мора да го однесе во Apple Store за да го тестираат. Бидејќи немаме тука официјален стор, а тој период патуваше за Германија закажа термин таму. Откако го однесе по 3-4 дена дијагноза му потврдија дека проблемот е тој и дека има право на сервис под таа програма. Матичната му беше заменета со нова иако гаранцијата му беше истечена веќе 3 години.

П.С. Му ставија и нови штрафчиња оти имаше изгубено неколку при чистење и замена на HDD со SSD.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,575
4,275
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Ако веруваш и ние не ја очекувавме програмава, како гром од ведро небо ни дојде!
Можно е да направиме некое известување наскоро по Mail или сл...

П.С. Благодариме за убавите пофалби! :geek:
Немој да ме сфатиш и ти погрешно...ама, не знам што е тука за пофалба?
Ова е политика на Apple и акција на Apple, вие само ја спроведувате. Не знам како ве фаќа како гром од ведро небо, кога не е првпат да има вакви акции. Лани имаше за камерата на iPhone 6 Plus, беа ставени Duna како овластен сервис, ама не одговаа воопшто на мејлови.

Може да ме информираш дали уште важи понудата за iPhone 6 Plus со камера која може да пројави wobly ефект?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,707
11,030
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Е од вакви постапки на ЕПЛ, Самсунгџииве/андроидџиите, имаат кошмари ноќно време.
Самсунгџиите и андроидџиите не би можело помалку да ги боли петлето за ваквите постапки на Епл. Кој си ја има мувата на капата треба да се извини. Нема никаква заслуга тука за ЕПЛ, усрале, ред е да си средат, нема што да ги глорифицираме. Леново секој втор месец прави вакви акции, ХП исто, сигурно и други прават, за овие знам од прва рака пошто им ги процесирам царинските документи, па сум запознаен од прва рака.

Кошмари.... требе ЕПЛ да ви организира лечење комплекси без пари.

едитирано од модератор.
 
Изменето од модератор:

AleksandarCaki

Practice makes perfect
19 јуни 2015
601
1,313
Скопје
AleksandarCaki's setup  
Processor & Cooler
I7 8700k 5.0ghz 1.37v(manual mode) *Delided, CM Nepton 240m (4x Corsair ML120Pro RGB)
Motherboard
Asus z370-e Strix
Storage
Samsung 960 Evo 250gb, Samsung 850 pro 256gb, Samsung 850 pro 512gb, WD Black FZEX 1tb, WD Blue EZEX 1tb
PSU
Cooler Master V850 - Fully Modular 850W 80 PLUS Gold
RAM
HyperX Fury RGB DDR4 32GB 3200MHZ CL16
Video card
MSI Duke 1080ti OC, 2025core, 12000 mem + Kraken X41 + Kraken G12 bracket + 1x Corsair ML140 Pro LED RGB
Case
Corsair Air 540 (3x Corsair ML 120 Pro LED RGB)
Mouse
Logitech g502 Proteus Spectrum, Logitech g700s
Keyboard
Coolermaster Masterkeys PRO L RGB, cherry mx red
Audio
Creative Sound BlasterX Katana
Monitor
LG 34GK950G 34" 120hz G-Sync 3440x1440
OS
Windows 10
Самсунгџиите и андроидџиите не би можело помалку да ги боли петлето за ваквите постапки на Епл. Кој си ја има мувата на капата треба да се извини. Нема никаква заслуга тука за ЕПЛ, усрале, ред е да си средат, нема што да ги глорифицираме. Леново секој втор месец прави вакви акции, ХП исто, сигурно и други прават, за овие знам од прва рака пошто им ги процесирам царинските документи, па сум запознаен од прва рака.

Кошмари.... Абе болни сте вие, требе ЕПЛ да ви организира лечење комплекси без пари.
Мене ме интересира пример од ХП еве нека е, што му рикнала батерија, или ХП сфатиле дека е тапа батеријата, па после рокот му ја замениле, или најшит серијата на Pavilion што ја направија со првата генерација на и7 процесори, што гореше све живо и диво, дали обештетија некој? Пошто мене 3 пати ми рикна батеријата на HP Pavilion Dv7qte, еднаш во гаранција, и 2 пати вон, 8.900 денари по парче платена. После ми умре хардот, и на крај графичката. Ова беа и тогашни симптоми на тој модел, јас не добив никаков надоместок па ниту тапшање по рамо. Баш ме интересира...

Се извинувам за оф топик.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,612
2,853
Gaston's setup  
Audio
AR
Самсунгџиите и андроидџиите не би можело помалку да ги боли петлето за ваквите постапки на Епл. Кој си ја има мувата на капата треба да се извини. Нема никаква заслуга тука за ЕПЛ, усрале, ред е да си средат, нема што да ги глорифицираме. Леново секој втор месец прави вакви акции, ХП исто, сигурно и други прават, за овие знам од прва рака пошто им ги процесирам царинските документи, па сум запознаен од прва рака.

Кошмари.... Абе болни сте вие, требе ЕПЛ да ви организира лечење комплекси без пари.
Ама мораш да признаеш дека Епл е неверојатно кадарен да им причини таква јака колективна оргазмична онанија со екстремен халуциноген финиш ефект што мислат дека се једни и једини на светот што праат recall.
Јас добив recall повик за Dell десктоп компјутер од Макпетрол пред 17-18 години, и тоа тогаш - на домашен телефон ме најдоа. Ми сменија матична плоча иако компјутерот перфектно си работеше. Ама никој не се пувал со тоа.
Само Епл се способни и кога ќе усерат да направат реклама од тоа.

Секоја им чест на Епл, сериозно капа им симнувам како може од своите корисници да направи куклен театар. Навистина секоја им чест. Master puppeteer.

*се извинувам за фонтот, морав овака пошто епл куклите селективно читаат само она што им одговара.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,982
Мислења
854,179
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно