• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Батерија од лимон

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

nozo

Intern
9 април 2007
85
4
www.feitfun.com.mk
Ова веќе можеби сте го виделе на интернет, ама еве јас го испробав за да се уверам дали стварно функционира.Се работи за батерија направена со помош на лимон, штравче и паричка.Се добива батерија од еден волт (јас добив 0,945 V).Еве погледнете го клипчето што го снимив за да видите како се прави.
http://www.youtube.com/watch?v=TEI8_UqytkE
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Пред околу 15 години читав во Галаксија за старите Египќани и нивното производство на батерии пред повеќе од 2000 години.
Го пробав методот, знам дека се користеше сок од грозје наместо киселина. Функционираше беспрекорно, ама не вреди во нормални услови да се произведува :LOL:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Клипчето од YouTube неможам да го видам зошто сум на dialup (and I need my internets for something else)

Edit: Приметив дека е кратко клипчето, го гледам во моментов :)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Интересна идеја :D А имаш ли информации колкава моќност има лимунот и колку време би траело напојувањето кога некој потрошувач би ја користел енергијата?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

nozo

Intern
9 април 2007
85
4
www.feitfun.com.mk
Немам информации колку би издржил лимонот,ама мислам дека напонот скоро си го постигнува како и батерија, ама слаба струја има .Не сум сигурен за ова
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,057
Мислења
861,175
Членови
29,914
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно