• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најдобар одговор Батерии за UPS

Статус
Оваа тема е решена! Одете до решението…
  • Ја почнал/а темата
  • #1

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,584
4,116
Дојде време да се сменат батериите на UPS-от, купен пред 3 години.

Сегашните батерии кои дојдоа од фабрика со упсот (кој е Eaton NV2000H) се CSB 1234W со F2 конектори.

Каде и која марка да земам квалитетни заменски UPS батерии, 2 комада 12V 9AH во Скопје?

Exide? Друга некоја марка?

Им пишав на Фибернет бидејќи се увозници за CSB, уште чекам одговор.

Добив понуда за некои Врла (мислам српски) ама некако не ми се праи ќејф, сакам асални да се.
 
Оваа тема е решена! Одете до решението…
  • Ја почнал/а темата
  • #3

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,584
4,116
Oftopic :Опни му еден акомулатор 45амперски од 12волти некој нов со 2 год гарација , или половен од оглас за 1000че .
Ontopic : Овие нели се добри .
Нејќам акумулатор, сакам заменски батерии.

Gembird не ги сметам за добри, бидејќи нема асални марки на батерии од Солун ќе нарачувам CSB.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,584
4,116
На крај купив 2 батерии од Тринити системи (кои btw носат TP Link, Mikrotik, профи мрежни кабли и ред други мрежни ствари).

Моделот е Leoch DJW12-9.0 по цена од 1058 ден. /парче со вклучен ДДВ.
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,319
3,305
Скопје
www.gorast.com
Имам Socomec NET550D-PL и неам поим шо батерија му треба. Порано имав контакт од тие Praktika MS али затворија и телефонот не постои. Има некој по упатен во оваа тематика?
Ова е UPSот - Socomec NET550D-PL (Sursa nintreruptibila) - Preturi

Edit: Изглеа овие ги увезуваат кај нас - Home Page
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,435
4,893
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Имам Socomec NET550D-PL и неам поим шо батерија му треба. Порано имав контакт од тие Praktika MS али затворија и телефонот не постои. Има некој по упатен во оваа тематика?
Ова е UPSот - Socomec NET550D-PL (Sursa nintreruptibila) - Preturi

Edit: Изглеа овие ги увезуваат кај нас - Home Page
Socomec користи батерии исти како тие на скутерчињата, оди во било која продавница за авто делови и ке си завршиш работа (не е лаички кажано туку од искуство ти зборувам, кај нас на работа користиме исклучиво Socomec UPS-и).
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,584
4,116
Што марка е оваа Socomec? Ја бива? Цена? Кој ја носи кај нас?
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,435
4,893
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
712
712
Socomec користи батерии исти како тие на скутерчињата, оди во било која продавница за авто делови и ке си завршиш работа (не е лаички кажано туку од искуство ти зборувам, кај нас на работа користиме исклучиво Socomec UPS-и).
Многу внимателно анализирајте ги гаранциите што ги даваат продавачите и производителите на акумулатори (батерии по амерички) за автомобили: често акумулаторот има гаранција од 2 години (или една година) од вградување во возилото, ама со ситни букви е напишано дека таа важи во период од три години од датата на производството на акумулаторот.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,435
4,893
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Многу внимателно анализирајте ги гаранциите што ги даваат продавачите и производителите на акумулатори (батерии по амерички) за автомобили: често акумулаторот има гаранција од 2 години (или една година) од вградување во возилото, ама со ситни букви е напишано дека таа важи во период од три години од датата на производството на акумулаторот.
Ти благодарам на информацијава друже.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,708
3,057
Ајде да освежиме со исто барање како ОТ.
Дојде време да се сменат батериите на UPS-от (т.е. множина), купен пред 4-5 години.
Ми требаат 12V 9Ah x 1 и 12V 5Ah x 2 по спецификација. пошто 5Ah е малку, би ставил 7Аh или 9Ah во сите (толку е местото гледам по спецификации).

Некој скоро да зимал од некаде, па искуство, добри/лоши, цени, контакт и слично.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,382
1,469
Вака општо да пишам Ultracell, батериите кои Визард Системи ги користат за алармните системи од 12V / 18 Ah / 7 Ah / 4Ah / 1,3 Ah (не знам дали имаат од 9 Ah) се исти како за повеќето УПС. Имам земано од нив 7 Ah и траеја доста време.

Провери мислам дека и Тринити имаа батерии, веб страната не им е баш функционална со цени и лагер, најдобро да ги контактираш.

Инаку Гембирд претходно на два пати земен од Анхоч, траеја по неколку месеци, од кои едната се оштети и остави некаква флека на подот.

Во последно време престанав да користам УПС, така да не сум баш up-to date.

Wizard Sistemi цени


1627464438749.png

Trinity Systems
1627464679079.png
 

Gucci

On your way to fame
5 јули 2011
859
746
Инаку Гембирд претходно на два пати земен од Анхоч, траеја по неколку месеци, од кои едната се оштети и остави некаква флека на подот.
Пред година дена менував на упс-ите на работа, околу 20 парчиња земав од овие од Анхоч, до сега 6 откажаа.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,382
1,469
Пред година дена менував на упс-ите на работа, околу 20 парчиња земав од овие од Анхоч, до сега 6 откажаа.
Доста висок failure rate, инаку теоретски квалитетна батерија за УПС треба да трае колку акумулаторот за кола, околу 3-5 години.
 
Статус
Оваа тема е решена! Одете до решението…

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,736
Мислења
863,586
Членови
30,071
Најнов член
Aleksandar Kostovski
На врв Дно