1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Батерии 18650, каде има кај нас?

Дискусија во форумот 'Купувам' започната од olikomerc, 13 Април 2017.

 1. VerifiedUsers Overlay
  olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,585
  3,529
  11 Декември 2008
  Машко
  Има ли некаде кај нас да се продаваат батерии 18650?

  s142409534611428692_p47_i1_w622_52dae3c8-fd57-4ce2-9582-a300b62c124b.jpg
   
 2. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,663
  2,515
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
 3. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,019
  4,284
  28 oктомври 2008
 4. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  839
  329
  28 oктомври 2007
  Gajche-X, olikomerc и на Oktar им се допаѓа ова.
 5. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,663
  2,515
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Тоа е првото нешто кое го предлагам, ама во неговиот случај мислам дека се фрли акцент на "кај нас".
  Најдобри цени и квалитет само во NKON, ако ти се чека 2-3 недели. :)
   
  Gajche-X, olikomerc и на Oktar им се допаѓа ова.
 6. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,413
  11,642
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Во вејп шоповите се ептен поскапи од нормалното, а зависи за што е намената (можеби не ќе требаат толку ампери).

  Од НКОН на многу не им стигнаа кај нас и во Србија (веројатно поштарот ги лапнал, а се зборува и дека батката не ги ни пратил), има само или (релативно евтин) шипинг без тракинг или 30 долари шипинг преку Федекс или слична брза пошта.

  LiFePO4 е друга волтажа и друг начин на полнење (треба друг полнач), внимателно со неа.
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,663
  2,515
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Мислам дека му се за лаптоп, а најевтино и најквалитетно за таа намена ќе си помине со LG MJ1 или Panasonic NCR. (3500mAh)
   
 8. VerifiedUsers Overlay
  olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,585
  3,529
  11 Декември 2008
  Машко
  За батерија за светење ми треба од оние обичните XML-T6, имам неколку комада по дома ама на сите им отидоа батериите, едвај држат 5 минути и после нагло ослабуваат.
  Иначе нарачавував 2 пати од странство и не ми стигаа, затоа мислев дали има некаде кај нас во продавница по пристојни цени. Ама како што гледам во логинг цената ми е ептен висока, ќе биде пак пробување од странство изгледа.
  Од оваа холандскава имаш ли нарачувано @Audiofil ?
   
 9. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,663
  2,515
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Имаме многу луѓе од тука нарачувано.
  Мене од две пратки досега, и двете ми стигнаа за максимум 15 дена. Ако не ти треба многу ампеража, до кај 10А, двете погоре што ги спомнав ќе ти бркаат работа. Ако ти треба повеќе од 10, топло ти ги препорачувам Samsung 30Q.
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,413
  11,642
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Не му требаат повеќе од 3 А. Моја препорака (од најдобро кон најлошо (а Панасоникот воопшто не е лоша, легенда, а значително е поевтина)):

  NKON | Sanyo NCR18650GA 3500mAh - 10A - 18650 size - Rechargeable batteries
  NKON | LG INR18650-MJ1 3500mAh - 10A - 18650 size - Rechargeable batteries
  NKON | Panasonic NCR18650B 3350mAh - 6.7A - 18650 size - Rechargeable batteries

  (и Санио е Панасоник, едната фирма ја купи другата)

  Другите над 3000 mAh не ги знам во поглед на типот на хемијата. А нема поента да се зема под 3000 поради мала разлика во цена.

  Имам 4 нарачки од таму и сите ми стигнаа, но тоа беше до пред една година и повеќе.
   
  Gajche-X, Astraion и на olikomerc им се допаѓа ова.
 11. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  Се согласувам со "колегата" за Panasonic NCR18650B
  Евентуално верзија NCR18650PF ако се најдат за поефтино од првите.

  Како и да е, Panasonic/Sanyo за флешлајт се одлични имаат топ капацитет, доволен амп лимит, нема потреба од ептен high amp/high drain за "аматерски" флешлајт.

  nkon е најефтина варијанта за нарачка.
  Кај нас се наоѓаат 18650 у Umbrella и слични , али се доста скапи за жал.

  Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  839
  329
  28 oктомври 2007
  Да пред некои 2 години полнач за батерии и две пакувања Sanyo Eneloop и пратката стигна за некои 2 недели отприлика.
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 13. VerifiedUsers Overlay
  olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,585
  3,529
  11 Декември 2008
  Машко
  - апдејт:

  Порачав 3 од овие и стигнаа за 15-16 дена: NKON | Panasonic NCR18650B 3350mAh - 6.7A - 18650 size - Rechargeable batteries

  Засега се одлични, ги испробав еве веќе преку 10 дена и 2-3 полнења и траат долго и батерискиве светилки сега се покажаа во полн сјај, светат многу појако и држат со саати на интензитет, а не како порано со нонејм кинески батерии за неколку минути драстично намалување на светлината.

  Пратката беше многу добро спакувана и заштитена.
  Само глупо ми е што платив €4.50 за достава а немаше можност за tracking на истата.

  Фала на сите за предлозите, може кључ.
   
  На Astraion и Metuzalem им се допаѓа ова.
 14. stranger777

  stranger777
  Gaining Experience

  336
  115
  27 oктомври 2013
  Машко
  Цената на таја батерија е крената на $5.22 на gearbest и плус не испраќат за мк,а и да испраќат имат кренато шипинг,така да моментално најпоке се исплати да се зема од NKON, последен пат ко земав стигна за 7 дена.
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...