1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Batch File Скрипта

Дискусија во форумот 'Останати' започната од BorisSapphire, 6 Август 2018.

 1. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  902
  617
  11 ноември 2015
  Машко
  Имам веке направено скрипта која што прави Disable-Enable на ком-порти, но проблемот е што со администраторски јузер немам никаков проблем, но кога ке се логирам со обичен јузер кој нема администраторски права ми бара пасворд. Е сега како можам во самата скрипта да додадам јузер и пасворд за да се изврши скриптата, поточно има команда и испробана ми е и работи, но јузерот и пасвордот се гледааат во самиот Batch фаел. Како би можел да го скријам пасвордот да не се гледа во самиот Batch фаелот? и дали постои некакво решение?
   
 2. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  576
  220
  28 ноември 2015
  Машко
  Хмм, многу не сум искусен во Виндоус програмирање. Но ми дојдоа некои идеи како.
  Да го заклучаш фајлот со посебна лозинка која само ти ќе можеш да ја отвориш.
  Да провериш во скриптата кој корисник ја извршува и соодветно да примениш дејства.
  Ако си ти, да се изврши, ако е друг, да прескокне логиката, и да даде порака дека тековниот корисник нема право да ја извршува.
  Некако така, или можда трескам??

  Хмм, мислам и во самиот систем за безбедност на Виндоус можеш да забраниш кој да го чита, извршува или уредува фајлот, ако си админ.
   
  Последна промена: 6 Август 2018
 3. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  902
  617
  11 ноември 2015
  Машко
  Не не не сакам да го ограничам корисникот мене ми е за корисникот да може да го користи но ако оди едит на фаелот да не го види пасвордот на администраторот.
   
 4. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  576
  220
  28 ноември 2015
  Машко
  Епа веројатно на самиот фајл, само „изврши“(execute) дозвола. Write/Delete, Read, Full Control да бидат исклучени.
   
 5. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  902
  617
  11 ноември 2015
  Машко
 6. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,219
  1,270
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  спушти visual studio и напрај го .ехе.
  Лесно ќе се снајдеш со туторијали.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 7. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,076
  2,326
  19 Јули 2013
  После ехе-то ќе треба да се стартува со администраторски привилегии и пак е на почеток.
   
 8. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  548
  516
  20 ноември 2013
  Машко
  Кога веќе имаш солуција да работи сега може да направиш едно ехе кое ќе го подига бач фајлот со админ јузер и пасворд ?

  Код:
  var psi = new ProcessStartInfo
  {
    FileName = "..command.bat",
    UserName = "admin",
    Domain = "",
    Password = "pass",
    UseShellExecute = false,
    RedirectStandardOutput = true,
    RedirectStandardError = true
  };
  Process.Start(psi);
  
  
  Знај дека се може да оди риверс, до тебе зависи колку си спремен да го закомплицираш пронаоѓањето на админ пасвордот.
   

Сподели

Вчитување...