1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Batch File Скрипта

Дискусија во форумот 'Останати' започната од BorisSapphire, 6 Август 2018.

1. BorisSapphire

BorisSapphire
    Gaining Experience

581
    363
    11 ноември 2015
    Машко
    Имам веке направено скрипта која што прави Disable-Enable на ком-порти, но проблемот е што со администраторски јузер немам никаков проблем, но кога ке се логирам со обичен јузер кој нема администраторски права ми бара пасворд. Е сега како можам во самата скрипта да додадам јузер и пасворд за да се изврши скриптата, поточно има команда и испробана ми е и работи, но јузерот и пасвордот се гледааат во самиот Batch фаел. Како би можел да го скријам пасвордот да не се гледа во самиот Batch фаелот? и дали постои некакво решение?

2. JensenInterceptor

JensenInterceptor
    Gaining Experience

561
    215
    28 ноември 2015
    Машко
    Хмм, многу не сум искусен во Виндоус програмирање. Но ми дојдоа некои идеи како.
    Да го заклучаш фајлот со посебна лозинка која само ти ќе можеш да ја отвориш.
    Да провериш во скриптата кој корисник ја извршува и соодветно да примениш дејства.
    Ако си ти, да се изврши, ако е друг, да прескокне логиката, и да даде порака дека тековниот корисник нема право да ја извршува.
    Некако така, или можда трескам??

Хмм, мислам и во самиот систем за безбедност на Виндоус можеш да забраниш кој да го чита, извршува или уредува фајлот, ако си админ.

Последна промена: 6 Август 2018
  3. BorisSapphire

BorisSapphire
    Gaining Experience

581
    363
    11 ноември 2015
    Машко
    Не не не сакам да го ограничам корисникот мене ми е за корисникот да може да го користи но ако оди едит на фаелот да не го види пасвордот на администраторот.

4. JensenInterceptor

JensenInterceptor
    Gaining Experience

561
    215
    28 ноември 2015
    Машко
    Епа веројатно на самиот фајл, само „изврши“(execute) дозвола. Write/Delete, Read, Full Control да бидат исклучени.

5. BorisSapphire

BorisSapphire
    Gaining Experience

581
    363
    11 ноември 2015
    Машко
  6. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,246
    1,260
    26 oктомври 2014
    Машко
    Full Stack Web Developer
    спушти visual studio и напрај го .ехе.
    Лесно ќе се снајдеш со туторијали.

На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
  7. moongose

moongose
    Unstoppable

1,808
    2,040
    19 Јули 2013
    После ехе-то ќе треба да се стартува со администраторски привилегии и пак е на почеток.

8. null_ptr

null_ptr
    Gaining Experience

509
    407
    20 ноември 2013
    Машко
    Кога веќе имаш солуција да работи сега може да направиш едно ехе кое ќе го подига бач фајлот со админ јузер и пасворд ?

Код:

var psi = new ProcessStartInfo
    {
        FileName = "..command.bat",
        UserName = "admin",
        Domain = "",
        Password = "pass",
        UseShellExecute = false,
        RedirectStandardOutput = true,
        RedirectStandardError = true
    };
    Process.Start(psi);

Знај дека се може да оди риверс, до тебе зависи колку си спремен да го закомплицираш пронаоѓањето на админ пасвордот.

Сподели

Вчитување...