• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

batch edit на текстуални фајлови

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,651
8,959
Скопје
Hello
Имам 2300 обични текстуални фајлови.
Во нив има нешто вака
Код:
blablablalba
<start vazen del </start>
blablablablaba
Е сеа. Според blablabla би требало да сфатите шо сакам да се деси.
Сакам да се избрише се што е пред <start и се што е после </start>
Значи во докуменот да остане само
Код:
<start vazen del </start>
Мојт некој да помогне?
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,077
3,560
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Со регекс можам да ти помогнам за ова
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
787
935
Само регекс му е мајката, пробај со ова.
Код:
^(?!<start.*</start>).*
Мислам ќе успееш во vscode, со replace+regex, ќе ти ги селектира сите освен тие во заградите. Избриши ги и после само досреди празните редови.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,651
8,959
Скопје
Thanks двајцата, да, знаев дека треба со regex ама не успеав да се снајдам (пошо го хејтам регексот, различен е во различни програми и никогаш не се решив барем на едно место да го научам целосно) и го „решив“ на покомплициран начин.
Сите фајлови ги споив во едно преку cmd со type 1.txt 2.txt... > full.txt
Па го отворив во Ексел, па таму владеам left/mid/find што уствари е ко regex и релативно брзо доов до тоа што ми треба.
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,289
1,556
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
GTX 970 WindForce 3X OC
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Thanks двајцата, да, знаев дека треба со regex ама не успеав да се снајдам (пошо го хејтам регексот, различен е во различни програми и никогаш не се решив барем на едно место да го научам целосно) и го „решив“ на покомплициран начин.
Сите фајлови ги споив во едно преку cmd со type 1.txt 2.txt... > full.txt
Па го отворив во Ексел, па таму владеам left/mid/find што уствари е ко regex и релативно брзо доов до тоа што ми треба.
Имаш и полесна варијанта за спојување на повеќе текст фајлови доколку ти се во ист фолдер преку CMD:

cd локацијата на папката
copy *.txt combined.txt

Уствари сите текст документи во фолдерот ќе ти ги спои во еден наречен combined.txt. Животот ми го спасува ова на работа.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,077
3,560
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
само треба да се има на ум дека, ако се многу фајлови, и се над 50-100МВ комбинирани, дека дел од текстуалните едитори не си играат убаво со толкави фајлови. кога имам потреба од вакво нешто, си пишувам РНР скрипта, користам генератор, и севкупно меморијата шо ја користи е околу 1-2МВ а ќе обработи многу фајлови (читај над 100МВ па и поголеми).
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,651
8,959
Скопје
Имаш и полесна варијанта за спојување на повеќе текст фајлови доколку ти се во ист фолдер преку CMD:

cd локацијата на папката
copy *.txt combined.txt

Уствари сите текст документи во фолдерот ќе ти ги спои во еден наречен combined.txt. Животот ми го спасува ова на работа.
ова немаше да ми заврши работа оти фајловите имаа имиња со бројки
2000.txt
4000.txt
...
и не спојува од најмал до најголем
1615983153824.png
а ми требаше по редослед
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,289
1,556
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
GTX 970 WindForce 3X OC
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
ова немаше да ми заврши работа оти фајловите имаа имиња со бројки
2000.txt
4000.txt
...
и не спојува од најмал до најголем
Погледнете го атачментот 98669
а ми требаше по редослед
Ако имаш некој параметар во текст фајлот што е ист со името на фајлот, во Excel со Sort A to Z > Expand Current Selection одма се средува ова. Е доколку немаш е проблемот, во тој случај паѓа во вода техникава.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,804
Мислења
850,818
Членови
29,489
Најнов член
cadi1
На врв Дно