• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Барање: банерчиња за Лугола

Статус
Затворена за нови мислења.

gemidjy

Intern
14 април 2007
50
0
Здраво, на Лугола и е потребен човек кој има познавање од растерска графика за правење на банерчиња, гифови и статички сликички, кои ќе бидат искористени за промоција на страните на Лугола.

Прво потребно е банерче за Лугола кое треа да е врска до http://www.lugola.net, на кое ќе пишува нешто од ова:

Твојот пат до слободата
Биди активист! Ела!
Неофицијален волонтеризам (волунтаризам?)
Дој во Лугола
Лугола, знајш?

Од ова банерче може да има 2-3 верзии, може 2 гифови и една статичка сликичка.

Потоа потребно е банерче за Вики за слободен софтвер, нешто од стилот:

Базата ви припаѓа вам!
Знаењето е моќ! Повелете!
Вики ве повикува
Вики е жешка и ве чека во постела (се зезам!)

Исто и од ова 2-3 гифови и едно статичко.

Прво значи, мора да најдеме некој што знае да прави гифови во Гимп/Фотошоп, а идејата е постара, само сега ја иницирам официјално бидејќи тие што се разбираат од графички ствари во Лугола се зафатени (не!) :) Банерчето исто така е потребно поради една соработка што Лугола ќе ја има со IT Sec, првото електронско списание за IT безбедност во кое треба да има банерче од Лугола, а каде редовно од месец Мај, благодарение на Виктор (Лугола) и Дамјан (IT Sec) ќе пишуваме статии за Линукс и поврзаноста на слободниот софтвер со компјутерската безбедност.

Еве врска до логото на Лугола: http://www.lugola.net/content/view/14/49/#logo

Благодарам за храбрите момци ;)
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Mora li striktno da se koristi toa logo, ili moze i drugo nekoe na linux, ili pak kombinacija pengvinot so stap i kapa ama poinaku nacrtano
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.676
Мислења
889.458
Членови
31.515
Огласи
40
Најнов член
sw1pe
На врв Дно