1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Барам веб програмер и дизајнер

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од Dimitar Vladev, 23 Август 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Dimitar Vladev

  Dimitar Vladev
  Intern

  10
  10
  23 Август 2014
  Машко
 2. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,832
  3,947
  5 Јули 2013
  Оди на Elance/Odesk или слично. Креирај проект и одбери си регион за фриленсери - Македонија. Таму ќе можеш да видиш и фидбек за нивната работа. А успут, можеш и на странец да ја дадеш, може поевтино и исто добро ќе го сработи :)
   
 3. Dimitar Vladev

  Dimitar Vladev
  Intern

  10
  10
  23 Август 2014
  Машко
  Сакав некој од дечкиве овде да ангажирам, некако ми е мака од регистрации и барање. До сега контактирав едно 5-6 души и таква неажурност неам видено до сеа. Неам ни одговор на мејл а не па нешто поконкретно. Ткд ако има некој од овде, а ма сериозен и што ќе се заангажира одма супер :)
   
 4. Dimitar Vladev

  Dimitar Vladev
  Intern

  10
  10
  23 Август 2014
  Машко
  Sepak si bil u pravo za freelance sajtovite. Dodeka nashive se dvoumat za 100 evra dali da rabotat ili ne, dechko so 4.9 rate i preku 100 proekti se zafati za 9 evra i ne zastana duri ne zavrshi se. Posle merat nevrabotenost? Treba da merat mrza po glava na zitel
   
  На Flower, tupacan, xenon и уште 5 други им се допаѓа ова.
 5. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  Pa i ne treba kako volot za slamata da se raboti, treba da se ceni trudot, ja vo momentov rabotam(3D) bajagi ispod cena ama samo na net za rating i za da si napravam tezga za nasi ovde nema sansa toa :D
   
 6. Dimitar Vladev

  Dimitar Vladev
  Intern

  10
  10
  23 Август 2014
  Машко
  trudot treba da se ceni ama svetot e pazarna ekonomija. ponudata i pobaruvachkata sami si se mestat na najisplatlivata cena/produkt. Epa, abre Makedoche
   
 7. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Предупредување, плата нема да добиете од дечково :) (искуство)

  A тоа со 9 евра е катастрофа, не е далеку од текстилнава индустрија а...
   
 8. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,126
  4,550
  4 ноември 2013
  Машко
  Епа сподели го искуството за да не се зезне и некој друг.
   
 9. Dimitar Vladev

  Dimitar Vladev
  Intern

  10
  10
  23 Август 2014
  Машко
  Јас, со потреба од веб дизајнер и програмер за некој мој потреби, си започнав потрага по човек со такви познавања. Најпрво барав на гугл. Луѓе со направени страни и портфолио, со 300 тракатанци и фалења колку и што имаат направено. Ниту еден од нив вооптшо не одговори на мејл ниту па праша за каков проект се работи, колку пари имам како буџет и сл (сите овие беа од МК). После тоа, барав на пазар 3 и реклама 5. Најдов исто, луѓе што бараат работа како фриленсери. После 4 дена, добивам одговор од една типка од штип - дечко, за 100 евра БИ се нафатила да ти ја направам страната, иако на факултет асистентите не учеа дека ние заслужуваме плата од 500 евра. После пишшав и овде. како последна станица, после зашто последна ми текна, не дека ја ставам на последно место, на прво ќе идеше. И од овде имав слаб респонс, со по 10 и повеќе саати измеѓу порака и порака. Се откажав од македонци и си пишав мал дискрипшн на фриленсер. За 3 -4 мин добив 4 бид-а од кој најнискиот беше 9 евра. Дечкото среди се, напраи и мн повеќе од тоа што првично го имав на ум, за 9 евра. Можда личи, можда и е како конфекција целава работа, ама кај се ангажирав и еднаш у живот си реков да направам нешто, да му дадам на наш човек пари, колку и да се тоа малку пари, сепак наидов на неуслуживост, на нервоза, на неажурност, на цени мноогу повисоки од остатокот од светот.

  Тоа е тоа
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 10. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Следниот пат земи некој за 11 евра :) Додека не најдеш некој да ти се потрефи. А сѐ додека има фирми што работат за странство, ќе бидат високи цените. Башка и не можеш да ги мотивираш луѓето за да работат... Со лесно.
   
 11. Dimitar Vladev

  Dimitar Vladev
  Intern

  10
  10
  23 Август 2014
  Машко
  што мислиш под тоа да ми се потрефи ?
   
 12. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  За подолгорочна соработка. Не се сите работници и работодавачи компатибилни...
   
 13. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  jas od sajtovi ne se odbiram mnogu mnogu ama za 9e e mislam, stvarno trebalo na deckoto barem bonus da mu plates do kaj 50e, na koja strana freelancer.com ?
   
 14. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Бев детенце, а беше и Димитар... Работев нешто што вреди 20 пати повеќе отколку што ме плати :) Моја беше грешката што не пишав цена на почеток :D
   
 15. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,126
  4,550
  4 ноември 2013
  Машко
  значи двајцата си бевте :p ... не е виновен човекот :D требало да си кажиш колку ти вреди трудот а ти си оставил на него ...е сеа јеб* га :D
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Roncic

  Roncic
  Гостин

  @ Димитар Владев - дечките кои работат со дизајн и кои имаат повеќе години искуство со странски пазар веќе знаат дека за Македонец "газда" да работиш е исто како да работиш за добротворни цели. Доколку си дојден тука да го потценуваш нивниот труд гадно си се за*бал. Кога како газда можеш да одделиш 200-300 евра за ручек, а за веб страна ти се многу се гледа колку го цениш трудот на работникот.
  За луѓето кои го користат моментот и сакаат само профит од туѓа пот се знае каде треба да завршат... На бесилка.
  А за тоа кај мрзата - Да ти дадам јас по 10 евра да идеш да бериш тутун секој ден.... Тоа е 10% повеќе од тоа шти си платил за дизајнот и нема потреба од претходно познавање на работата ...
   
  Luxell, stefan_v и на RagingDemon им се допаѓа ова.
 17. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,096
  1,383
  5 Септември 2008
  Машко
  Не знам за колку работа станувало збор, и што точно бараш од квалитет, ама за 9 евра искрено треба да е нешто што трае помалку од саат време сосе комуникацијата со тебе. Исто така, за таа цена, типувам на Индиец

  Гледам станато е тренд и низ Македонија, фаци нудат комплет веб сајт за 50 евра, не знаејќи притоа дека си пукаат и себеси во нога, ама идат на "боље пеефче, него ич..."
   
 18. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,443
  10,305
  23 oктомври 2012
  Машко
  Брееееј луѓе ама се напнавте, нит знаете што барал и колку барал и како барал за да знаете колку тоа вреди или колку кошта. Можеби типката што му побарала 100 евра мислела дека нема врска па сакала да го злостави (тешки зборови паднаа сега), а можеби немало заинтересирани затоа што била ситна работа па никој несакал да се замара за ситна сума. Дечкото што се нафатил за 9 евра најверојатно својата работа ја завршил за саат време и не гледам ништо лошо во тоа, поготово за некој што знае и го завршува тоа со 10 клика и 10 copy/paste операции.

  Дечкото си се побарал луѓе, единствената понуда била 100 евра, а втората пониска била 9 евра. Здравиот разум вели дека треба да ја прифатиш таа од 9 евра. Ова е исто со муабетот зашто нарачувате сите секакви глупости и ситници од дх и алиекспрес, кога некои ги има и тука кај нас помобилари/продавнички. Нели треба и тој од мобиларата да живее па макар ние да му платиме 2-3 пати поскапо одколу да си го набавиме сами. Епа скроз е исто!

  Не гледам дека некој направил тон пари (па макар и метални) од нечија туѓа пот.

  П.С. @B^nDIT кога ке ми текне јас што се сум работел и за колкави пари, треба да одам и да ги заколам тие луѓе, ама не е така, затоа што и јас кога сум бил дете нит сум имал искуство, нит сум знаел што правам а да не збориме дека некој со малце искуство можел да ме замени и за 10 пати пократко да ја заврши работата, но сепак тие луѓе ми дале шанса и јас сум стекнал и знаење и искуство, а понатака во идните проекти сум си го вреднувал тоа.
   
  На bobmkd му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,501
  25,563
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Роботата вредеш околу 60-70е. Ми беше мене понудена, ама ја одбив бидејќи не ми беше предизвик да ја работам а и си имам доста работа.
   
  sojic, stefan_v и на Oktar им се допаѓа ова.
 20. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,096
  1,383
  5 Септември 2008
  Машко
  Верувај да знаеш што се можеш да добиеш за 9 евра на оДеск од нашите пријатели Индијци... :)
   
  На stefan_v му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,443
  10,305
  23 oктомври 2012
  Машко
  Епа тогаш ОК, сега барем има некаков репер за да се коментира околу тоа кој кого злоупотребил. Мене лично ме испровоцира тоа што сите искоментираа како он бил ваков или онаков затоа што одбрал понуда од 9 евра наместо таа од 100 евра без притоа да знаеме колкав е обемот на работата, а ако ти си му кажал дека тоа кошта 60-тина евра, тогаш и он имал некаква претстава колку ќе го кошта затоа што 100 евра е 60% плус на цената од 60 евра.

  Патем, бидејки нит имам време нит сакам да се занимавам со форматирање на компјутер, ама ете како дежурен хакер кога некој ке ме праша еј абе да ми го форамтираш ПЦ-то јас им викам 1200 денари затоа што знам дека нема да му одговара цената (ама па на некој ке му биде ок, па ке си земам 20 евра за саат работа додека гледам филм). Има на пазар3 за 350 денари, ама мене ми е поскап саатот, јеби га. Е сеа за фамилија и за блиски пријатели...нема бегање :D
   
  На bobmkd и dangthe им се допаѓа ова.
 22. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,096
  1,383
  5 Септември 2008
  Машко
  А плус ако имаш бисери ко ја у фамилија што еднаш у 2 недели фаќаат по 30943094 вируси...
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Dimitar Vladev

  Dimitar Vladev
  Intern

  10
  10
  23 Август 2014
  Машко
  prosta logika. zaso da plakjam 100 koga imalo i za 9 :) makedonce si e makedonche.
   
 24. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,443
  10,305
  23 oктомври 2012
  Машко
  А ти знаеш некоја фамилија што нема такви ликови? Ако знаеш дај да се пребацам во неа! :D :D :D
   
 25. Roncic

  Roncic
  Гостин

  Јас не сум тој кој кажува мрзи биле вакви биле такви биле. Секој си има цена , а доколку тебе не ти одговара тоа е твој проблем. Идеш тука и во својот прв пост навредуваш цела категорија на форумџии. Точно така .... Македонче си е Македонче.
  Кога имаш време да потрошиш повеќе саати за да заштедиш еден ручек јас би рекол БРАВОУ !
  И сеуште имаш отворена понуда - 5саати = 10 еура.
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...