1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Барам веб програмер и дизајнер

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од Dimitar Vladev, 23 Август 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
  1. Dimitar Vladev

Dimitar Vladev
    Intern

10
    10
    23 Август 2014
    Машко
  2. Costigan_Jr

Costigan_Jr
    Unstoppable

2,832
    3,947
    5 Јули 2013
    Оди на Elance/Odesk или слично. Креирај проект и одбери си регион за фриленсери - Македонија. Таму ќе можеш да видиш и фидбек за нивната работа. А успут, можеш и на странец да ја дадеш, може поевтино и исто добро ќе го сработи :)

3. Dimitar Vladev

Dimitar Vladev
    Intern

10
    10
    23 Август 2014
    Машко
    Сакав некој од дечкиве овде да ангажирам, некако ми е мака од регистрации и барање. До сега контактирав едно 5-6 души и таква неажурност неам видено до сеа. Неам ни одговор на мејл а не па нешто поконкретно. Ткд ако има некој од овде, а ма сериозен и што ќе се заангажира одма супер :)

4. Dimitar Vladev

Dimitar Vladev
    Intern

10
    10
    23 Август 2014
    Машко
    Sepak si bil u pravo za freelance sajtovite. Dodeka nashive se dvoumat za 100 evra dali da rabotat ili ne, dechko so 4.9 rate i preku 100 proekti se zafati za 9 evra i ne zastana duri ne zavrshi se. Posle merat nevrabotenost? Treba da merat mrza po glava na zitel

На Flower, tupacan, xenon и уште 5 други им се допаѓа ова.
  5. ileste

ileste
    Gaining Experience

1,241
    303
    26 Јануари 2012
    Pa i ne treba kako volot za slamata da se raboti, treba da se ceni trudot, ja vo momentov rabotam(3D) bajagi ispod cena ama samo na net za rating i za da si napravam tezga za nasi ovde nema sansa toa :D

6. Dimitar Vladev

Dimitar Vladev
    Intern

10
    10
    23 Август 2014
    Машко
    trudot treba da se ceni ama svetot e pazarna ekonomija. ponudata i pobaruvachkata sami si se mestat na najisplatlivata cena/produkt. Epa, abre Makedoche

7. B^nDIT

B^nDIT
    Gaining Experience

1,124
    311
    6 Февруари 2010
    Машко
    Предупредување, плата нема да добиете од дечково :) (искуство)

A тоа со 9 евра е катастрофа, не е далеку од текстилнава индустрија а...

8. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,126
    4,550
    4 ноември 2013
    Машко
    Епа сподели го искуството за да не се зезне и некој друг.

9. Dimitar Vladev

Dimitar Vladev
    Intern

10
    10
    23 Август 2014
    Машко
    Јас, со потреба од веб дизајнер и програмер за некој мој потреби, си започнав потрага по човек со такви познавања. Најпрво барав на гугл. Луѓе со направени страни и портфолио, со 300 тракатанци и фалења колку и што имаат направено. Ниту еден од нив вооптшо не одговори на мејл ниту па праша за каков проект се работи, колку пари имам како буџет и сл (сите овие беа од МК). После тоа, барав на пазар 3 и реклама 5. Најдов исто, луѓе што бараат работа како фриленсери. После 4 дена, добивам одговор од една типка од штип - дечко, за 100 евра БИ се нафатила да ти ја направам страната, иако на факултет асистентите не учеа дека ние заслужуваме плата од 500 евра. После пишшав и овде. како последна станица, после зашто последна ми текна, не дека ја ставам на последно место, на прво ќе идеше. И од овде имав слаб респонс, со по 10 и повеќе саати измеѓу порака и порака. Се откажав од македонци и си пишав мал дискрипшн на фриленсер. За 3 -4 мин добив 4 бид-а од кој најнискиот беше 9 евра. Дечкото среди се, напраи и мн повеќе од тоа што првично го имав на ум, за 9 евра. Можда личи, можда и е како конфекција целава работа, ама кај се ангажирав и еднаш у живот си реков да направам нешто, да му дадам на наш човек пари, колку и да се тоа малку пари, сепак наидов на неуслуживост, на нервоза, на неажурност, на цени мноогу повисоки од остатокот од светот.

Тоа е тоа

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kirev

kirev
    Unstoppable

5,295
    3,704
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Следниот пат земи некој за 11 евра :) Додека не најдеш некој да ти се потрефи. А сѐ додека има фирми што работат за странство, ќе бидат високи цените. Башка и не можеш да ги мотивираш луѓето за да работат... Со лесно.

11. Dimitar Vladev

Dimitar Vladev
    Intern

10
    10
    23 Август 2014
    Машко
    што мислиш под тоа да ми се потрефи ?

12. kirev

kirev
    Unstoppable

5,295
    3,704
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    За подолгорочна соработка. Не се сите работници и работодавачи компатибилни...

13. ileste

ileste
    Gaining Experience

1,241
    303
    26 Јануари 2012
    jas od sajtovi ne se odbiram mnogu mnogu ama za 9e e mislam, stvarno trebalo na deckoto barem bonus da mu plates do kaj 50e, na koja strana freelancer.com ?

14. B^nDIT

B^nDIT
    Gaining Experience

1,124
    311
    6 Февруари 2010
    Машко
    Бев детенце, а беше и Димитар... Работев нешто што вреди 20 пати повеќе отколку што ме плати :) Моја беше грешката што не пишав цена на почеток :D

15. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,126
    4,550
    4 ноември 2013
    Машко
    значи двајцата си бевте :p ... не е виновен човекот :D требало да си кажиш колку ти вреди трудот а ти си оставил на него ...е сеа јеб* га :D

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Roncic

Roncic
    Гостин

@ Димитар Владев - дечките кои работат со дизајн и кои имаат повеќе години искуство со странски пазар веќе знаат дека за Македонец "газда" да работиш е исто како да работиш за добротворни цели. Доколку си дојден тука да го потценуваш нивниот труд гадно си се за*бал. Кога како газда можеш да одделиш 200-300 евра за ручек, а за веб страна ти се многу се гледа колку го цениш трудот на работникот.
    За луѓето кои го користат моментот и сакаат само профит од туѓа пот се знае каде треба да завршат... На бесилка.
    А за тоа кај мрзата - Да ти дадам јас по 10 евра да идеш да бериш тутун секој ден.... Тоа е 10% повеќе од тоа шти си платил за дизајнот и нема потреба од претходно познавање на работата ...

Luxell, stefan_v и на RagingDemon им се допаѓа ова.
  17. dangthe

dangthe
    Practice makes perfect

1,096
    1,383
    5 Септември 2008
    Машко
    Не знам за колку работа станувало збор, и што точно бараш од квалитет, ама за 9 евра искрено треба да е нешто што трае помалку од саат време сосе комуникацијата со тебе. Исто така, за таа цена, типувам на Индиец

Гледам станато е тренд и низ Македонија, фаци нудат комплет веб сајт за 50 евра, не знаејќи притоа дека си пукаат и себеси во нога, ама идат на "боље пеефче, него ич..."

18. Oktar

Oktar
    Epic

3,443
    10,305
    23 oктомври 2012
    Машко
    Брееееј луѓе ама се напнавте, нит знаете што барал и колку барал и како барал за да знаете колку тоа вреди или колку кошта. Можеби типката што му побарала 100 евра мислела дека нема врска па сакала да го злостави (тешки зборови паднаа сега), а можеби немало заинтересирани затоа што била ситна работа па никој несакал да се замара за ситна сума. Дечкото што се нафатил за 9 евра најверојатно својата работа ја завршил за саат време и не гледам ништо лошо во тоа, поготово за некој што знае и го завршува тоа со 10 клика и 10 copy/paste операции.

Дечкото си се побарал луѓе, единствената понуда била 100 евра, а втората пониска била 9 евра. Здравиот разум вели дека треба да ја прифатиш таа од 9 евра. Ова е исто со муабетот зашто нарачувате сите секакви глупости и ситници од дх и алиекспрес, кога некои ги има и тука кај нас помобилари/продавнички. Нели треба и тој од мобиларата да живее па макар ние да му платиме 2-3 пати поскапо одколу да си го набавиме сами. Епа скроз е исто!

Не гледам дека некој направил тон пари (па макар и метални) од нечија туѓа пот.

П.С. @B^nDIT кога ке ми текне јас што се сум работел и за колкави пари, треба да одам и да ги заколам тие луѓе, ама не е така, затоа што и јас кога сум бил дете нит сум имал искуство, нит сум знаел што правам а да не збориме дека некој со малце искуство можел да ме замени и за 10 пати пократко да ја заврши работата, но сепак тие луѓе ми дале шанса и јас сум стекнал и знаење и искуство, а понатака во идните проекти сум си го вреднувал тоа.

На bobmkd му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,501
    25,563
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Роботата вредеш околу 60-70е. Ми беше мене понудена, ама ја одбив бидејќи не ми беше предизвик да ја работам а и си имам доста работа.

sojic, stefan_v и на Oktar им се допаѓа ова.
  20. dangthe

dangthe
    Practice makes perfect

1,096
    1,383
    5 Септември 2008
    Машко
    Верувај да знаеш што се можеш да добиеш за 9 евра на оДеск од нашите пријатели Индијци... :)

На stefan_v му/ѝ се допаѓа ова.
  21. Oktar

Oktar
    Epic

3,443
    10,305
    23 oктомври 2012
    Машко
    Епа тогаш ОК, сега барем има некаков репер за да се коментира околу тоа кој кого злоупотребил. Мене лично ме испровоцира тоа што сите искоментираа како он бил ваков или онаков затоа што одбрал понуда од 9 евра наместо таа од 100 евра без притоа да знаеме колкав е обемот на работата, а ако ти си му кажал дека тоа кошта 60-тина евра, тогаш и он имал некаква претстава колку ќе го кошта затоа што 100 евра е 60% плус на цената од 60 евра.

Патем, бидејки нит имам време нит сакам да се занимавам со форматирање на компјутер, ама ете како дежурен хакер кога некој ке ме праша еј абе да ми го форамтираш ПЦ-то јас им викам 1200 денари затоа што знам дека нема да му одговара цената (ама па на некој ке му биде ок, па ке си земам 20 евра за саат работа додека гледам филм). Има на пазар3 за 350 денари, ама мене ми е поскап саатот, јеби га. Е сеа за фамилија и за блиски пријатели...нема бегање :D

На bobmkd и dangthe им се допаѓа ова.
  22. dangthe

dangthe
    Practice makes perfect

1,096
    1,383
    5 Септември 2008
    Машко
    А плус ако имаш бисери ко ја у фамилија што еднаш у 2 недели фаќаат по 30943094 вируси...

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  23. Dimitar Vladev

Dimitar Vladev
    Intern

10
    10
    23 Август 2014
    Машко
    prosta logika. zaso da plakjam 100 koga imalo i za 9 :) makedonce si e makedonche.

24. Oktar

Oktar
    Epic

3,443
    10,305
    23 oктомври 2012
    Машко
    А ти знаеш некоја фамилија што нема такви ликови? Ако знаеш дај да се пребацам во неа! :D :D :D

25. Roncic

Roncic
    Гостин

Јас не сум тој кој кажува мрзи биле вакви биле такви биле. Секој си има цена , а доколку тебе не ти одговара тоа е твој проблем. Идеш тука и во својот прв пост навредуваш цела категорија на форумџии. Точно така .... Македонче си е Македонче.
    Кога имаш време да потрошиш повеќе саати за да заштедиш еден ручек јас би рекол БРАВОУ !
    И сеуште имаш отворена понуда - 5саати = 10 еура.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...