• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Барам софтверско решение

• Ја почнал/а темата

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
626
51
Велес - Скопје
Вака имам кабелски интернет со модем кабелски уклучен преку USB, од ланот на тој компјутер кај што е ставен модемот имам кабел до switch, останатите 3 компјутери земаат интернет преку главниот односно преку тој што е врзан модемот.
And now the question?
Сакам да можам да ги ограничам останатите корисници да неможе да ја фаќаат цела брзина, бидејќи ако некој од 4 компјутери пушти торент клиент тој ја зема целата брзина и другите неможе да сурфаат. А ако е исто така можно да може и да се прилагодува делењето според тоа колку компјутери се уклучени. Пример имам 4 уклучени и конекција 4 мб значи на секој му следи макс 1мб, ако се уклучени 2 да имаат по 2мб. Проблемот е што незнам која програма да ја искористам за да го средам ова. Чекам решение.

• Ја почнал/а темата

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
626
51
Велес - Скопје
OK, во ред NetLimiter а како да го конфигурирам за да ми работи така како што сакам. Мислам дека ќе ми треба и NetLimiter Pro, нека потврди некој дали сум во право.

1 октомври 2008
278
9
па да ќе ти треба про верзијата али има сериски еден куп за неа , после ке наместиш главен извор на интернет и ке ги селектираш ип адресите на која клку да дава брзина и даунлоад и толку

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,591
Мислења
824,138
Членови
28,086
Најнов член
martinivs
На врв Дно