• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Барам шема за ФМ предавател

• Ја почнал/а темата

daceee90

Intern
2 март 2008
234
9
Вака барам некоја шема ми треба колку за почеток регистрирав CH домаин за интернет радио станица имам ја користам но сакам сеа и на фрекфенција колку за почеток ми треба некоја проста шема со мал домет колку да пробам па понатака ако има работа сакам да пријавам фрекфенција доколку има некоја шема ваква како што барам постирајте.Фала однапред ПОЗЗ

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Tie od emiter shto se se so mokj pomala od 1W. Oti neznam kako e po novo ama mislam deka ako imash 700mW predavatel na 3metra band mora da imash dozvola t.e. da idesh k'j AEC i da si platish za radio :)

Hakerstain

Intern
11 декември 2008
33
0
По ново со дозвола од може да се користи и легално некои смешни 1mW
МАКСИМУМ замисли мојот предавател е 0,03mW едвај се фаќа на 10м

Јас од ФМ идам на SW предавател....
сака некој шема?
Daj prati mi na mene sema ..... [email protected]

go4o

Intern
7 март 2010
15
0
Барам мала шема за ФМ радио до кај 1 км може и повеќе едноставна. имам телевизори радиа од југословенско произвотство и сакам да ги искористам од нив деловите ........пишете на мојот меил [email protected]
ОДНАПРЕД ВИ СЕ ЗАБЛАГОДАРУВАМ :D

Dragan_Drazo

Intern
16 мај 2008
95
2
prvo ti da si prasas ubavo dali voopsto smees toa da go pravis da ne ti dojdat da te izgorat za wifi znam deka smes dali 100 mw ili 251 mw jacina na antena taka da prvo procepkaj po zakonite sto smees a sto nesmees da ne si napravis problem. zs mislam deka nema da smees toa da go napravis

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
На ФМ радио подрачје може да зрачиш со моќност не поголема од 50nW :)

go4o

Intern
7 март 2010
15
0
еве ти линк за предавателче до 800 метра [ame]http://www.youtube.com/watch?v=J_s2LbWdMQk[/ame]

go4o

Intern
7 март 2010
15
0
Јас имав голем професионален предавател ама то е ме пријавија и ме изгорија во пари ми го зедоја ама како сто ме тера паметов пак изглеа ке правам :rolleyes:

feit

Intern
12 февруари 2009
684
43
вака ова пушта некој радио на 800 метра околу мене и ќе ме слуша кај што си пеам?:D на што фреквенција ќе ме слуша. можи некој да објасни малце
На ФМ фрекфенција. Најверојатно ќе ја подесиш точно на која ќе е.

sini6a

Intern
11 мај 2009
485
30
Како се подесува ова, и може некој да ми каже подетално како да ја направам плочката, ми кажаа дека имало видеа ама немам доволно нет за да гледам :S

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,506
Мислења
822,114
Членови
28,046
Најнов член
hittrajkovski
На врв Дно