1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

барам решение

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од misovski, 31 Јануари 2010.

 1. misovski

  misovski
  Intern

  59
  0
  3 Мај 2007
  имам еден компјутер дома Pentium 3 со MB QDI и на него има 64 мб рам. сега набавив 2 плички од по 128 мб рам и кога ке ги наместам на матичната плоча ми ги јавува двете вкупно 64 мб рам :plachko2: што е работата? дали да го флешувам биосот или ...
   
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,829
  26,030
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Можно решение е флешување на биос...
   
 3. masterficx

  masterficx
  Gaining Experience

  1,345
  349
  5 Јули 2009
  кој модел на матична плоча и кои модули ги ставаш (ако можеш наведи производител и модел на меморијата)
   
 4. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,280
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  плочките ти се двострани, а матичната плоча чита еднострани, т.е. само по една страна. акоможеш замени ги за други
   
 5. Mr.Alien

  Mr.Alien
  Гостин

  Чекај...ги чита секоја по 64 МВ или двете вкупно 64 МВ, како што напиша?
  Ако е вкупно 64 МВ, тогаш едната ја чита половично а другата воопшто не ја чита, што ми е нелогично. Ако двете ги чита еднострано, односно по 64 МВ секоја, тогаш треба да ти чита вкупно 128 МВ. Во тој случај причината ти ја кажа gOJDO.
   
 6. misovski

  misovski
  Intern

  59
  0
  3 Мај 2007
  и двете ги чита вкупно 64 мб. и двете рам мемории се рс 133, а за производите ке напишам покасно
   
Слични теми
 1. vlatkorun
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,291
 2. loris
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,274
 3. t14
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  988
 4. Martinovski
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  788
 5. FATAL ERROR !
  Одговори:
  27
  Прегледи:
  1,708
Вчитување...

Сподели

Вчитување...