1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Барам работа [ Видео Продукција ]

Дискусија во форумот 'Вработување' започната од dFanTomb, 10 Март 2009.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
  1. dFanTomb

dFanTomb
    Intern

52
    1
    9 Јануари 2008
    дипломиран сум по филмска и тв монтажа и барам работа за во телевизија или продукција. реклами, спотови, филмови, композитинг, емисии...за подетални информации пишете. поздрав

2. MetalGear

MetalGear
    On your way to fame

2,993
    504
    14 Април 2007
    Машко
    јас сум при крај со факултето уште неколку испити и ке ти кажам како да си бараш работа

засукаш рукави гледаш по страни каде се бара работници од твоја струка и се пријавуваш на интервју и гледаш добро да се покажеш
    летово бев на едно 15 тина интервјуа не за друго да најдам работа туку да се опуштам на такви испрашувања па кога ке почнам да барам работа да сум поопуштен и да знам што прашуваат
    едно 10тина прашања секаде се вртат

али само така
    тука на форум и да пишеш барам работа и + работа за во телевизија и сл
    не оди

3. KGB

KGB
    Intern

48
    1
    7 Март 2009
    ама и не би било така лошо да направиме една тема каде што ќе може да се разменуваат мисли и прашања од интервјуа за работа во ИТ сектор!

4. MetalGear

MetalGear
    On your way to fame

2,993
    504
    14 Април 2007
    Машко
    KGB извини али тоа е една од работите кои не се разменува.

а за како треба да се однесувате и што да правите т.е. како да седите (говор на телото и сл) има скоро по сите факултети семинари и сл
    барем знам дека на ПМФ имаше 2-3 од кои на само еден бев

5. zlatkogv

zlatkogv
    Intern

206
    6
    5 Декември 2007
    А зашто да не се разменуваат прашања. Па не бил секој на такво интервују па да знае што точно да прави и што да очекува. И ја сум ЗА да се отвори тема за тоа кои прашања се вртат при интервју, нормално и тоа како треба да се однесува и такви слични работи.

6. Alexandar

Alexandar
    Gaining Experience

2,514
    90
    21 Мај 2007
    Интервју и испит не е исто, не е се во прашањата.

А и ептен се познава кога си се спремал со прашања од дома :p

7. maximilian

maximilian
    Gaining Experience

1,064
    74
    26 Март 2008
    @KGB и @zlatkogv:

Ако толку сакате да се отвори таква тема, отворете слободно, кој ви брани? :)

8. MetalGear

MetalGear
    On your way to fame

2,993
    504
    14 Април 2007
    Машко
    како што кажа александар не е исто
    и што ако ви кажам што прашуваат отприлике
    ке се примети првата недела кога ке почнете да работите

туку ви велам од друг аспект
    идите на секоја шанса на интервју
    едноставно да стекнете некоја слобода
    во првото интервју кога бев го знаев тоа но едноставно стра ме фати

последниот пат кога бев во телеком едноставно си направив асален муабет со теткиците

9. dFanTomb

dFanTomb
    Intern

52
    1
    9 Јануари 2008
    metalgear i aj kazi mi dali te prashaa kolku plata treba da zemas edno od najbitnite raboti za egzistencija bez koe ne se moze? i mnogu me interesira ako ne si od skopje a si bil na interview vo sk, sho si im rekol posho site koa im spomnes za pari se mrshtat. e sorry ama samo od ljubov i od edno FALA ne se zivee. :skuter:

10. MetalGear

MetalGear
    On your way to fame

2,993
    504
    14 Април 2007
    Машко
    еве ви општи прашања
    1, колку плата сакаш да зимаш*
    2, кои ти се амбиции за иднина*
    3, не сум од ск и тоа е едно од најчестите прашања али си имам одговор и за тоа :)
    4, услови за работа
    5, покажи ми како се прави ова она пракса

* многу е битно да не се прецените ни подцените

и уште некои прашања различни со цел да ве оформат од професонален аспект

сите многу ценат волонтери и сл од непрофитабилен карактер
    добро е да сте биле на некои такви работи претходно

и најважно е говор на телото...

11. reng

reng
    Intern

683
    19
    13 Август 2007
    Се зависи од вашето образование ако вие знаете да зборите нема да има проблем да ве примат. Проблем би биле работи како искуство, способности и дали баш вие им требате за работа. Нормално не им треба некој намуртен во фирма или со некој со кого неможе да се разберат лесно. Колку полесно помине интервјуто толку поголеми шанси имате.

12. zlatkogv

zlatkogv
    Intern

206
    6
    5 Декември 2007
    Abe jas ne rekov da zemam prasanja od doma da naucam i da vlezam taka. Toa nemoze nikogas da se desi. Tuku od prilika sto prasuvaat, toa mi bese muabetot. I normalno nikoj nemoze da vleze na rabota a dokolku nema znaenje

13. KGB

KGB
    Intern

48
    1
    7 Март 2009
    не се свативме како што треба не ми беше поентата некој да ми ги каже прашањата, напротив мислев од аспект на што сте очекувале и какви се вашите реакции од интервјуто... јас прашувам чисто за да добијам идеа како изгледа процесот на интервјуирање во македонија а воедно и да се запознаам со компаниите кој го држат ИТ пазарот во МК, јас работам во странство и сум бил на милион интервјуа така да мислата ми беше општо запознавање со начинот на кој се тоа функционира...

14. Zeratul

Zeratul
    Intern

242
    29
    30 ноември 2008
    Класика се стручните прашања околу ‘си-ви‘, искуство и образование... Па дури и плата. Тоа што мене ме вади од такт, се хјуман ресурсес, особено недоквакани и нестручни лица, кои толку многу се гордеат со прашањата кои ги симнале од некој темплејт од интернет (секоја чест на исклучоците).

Пример (и одговори кои најверојатно се очекуваат и се deal breaker :) )
    1. Што си направил последно нешто со што се гордееш во животот?
    -Што начекав една баба сношти, ја шинав од ќотек!
    2. Што те нервира најмногу?
    -Глупави прашања без цел...
    3. Каде се гледаш за една година во фирмава?
    -C.E.O. во најмала рака...
    4. Како се справуваш со проблемите во врска со колеги?
    -Мавам.
    Не е толку до прашањата, колку што и да му дадеш добар одговор, нема да знаат што да направат со него.

15. fuUuUzZzZy

fuUuUzZzZy
    Mr. Sensei

4,836
    824
    14 Декември 2007
    Машко
    Game developer, VFX Artist
    @Zeratul
    :LOL:

Инаку, ја поздравувам иницијативата за отварање тема. Мислам дека доста работи би можеле да се научат од тоа, иако најдобаро се учи преку пракса.

Како што кажа MG, посети неколку интервјуа, почетокот ќе ти биде доста незгоден. Но со тек на време се стекнува навика и опуштеност.

16. eldiablo

eldiablo
    Баниран/a

820
    48
    21 oктомври 2008
    ОT:
    Прашањата се најмал проблем. Ти ако не го знаеш занаетот и да одговориш како што треба по 1 недела ќе леташ од работа.

И ајде не му ја расипувајте темата на човекот бара работа тука, можеби оти смета дека постојат лица кој се воведени во оваа работа и можат да му помогнат. Отворете нова тема и нека се префрлат сите погорни мислења.

Поздрав.

17. dFanTomb

dFanTomb
    Intern

52
    1
    9 Јануари 2008
    Поздрав до сите. Стварно мислам дека треба да се отвори линк во врска со вработувањето и нивното искуство зошто слушнав најразни муабети. пример те вработуваат во фирма без да потпишеш договор ти велат седи работи 3 месеци при кои не ти ѓи плаќаат иако си компатибилен за работното место, т.е. си завршил факултет за истото и после 3тиот месец "знаеш уствари не ни треба таков човек" хахаха. Значи работи 3 месеци за без пари нема јадење, капење, стан под кирија зошто работиш без пари и на крајот како капак "ај чао".

Барем мене не ми е страв да застанам пред некој и да направам муабет на интервиу туку едноставно каде и да сум се обратил коа прво ќе чуат дека не сум од Скопје и сум дипломиран почнуваат да лажат.

Епа почитувани пријатели кои што барате работа а не сте од Скопје се надевам дека барем на вас ќе ви се насмее среќата.

П.С. Огромна е разликата кога во фирма работат луѓе со високо образование и без. Има и исклучоци но се многу малку. Но сепак образование си Е образование.

18. MetalGear

MetalGear
    On your way to fame

2,993
    504
    14 Април 2007
    Машко
    образование си е образование
    скоро во сите фирми ке работиш како приправниш
    што е и баш ОК, зошто
    прво едноставно не си се вклопил во околината и начинот на работа и глупо е да бараш и за тоа да ти плаќа нормална работа

е сега и ако не се покажеш за тој периот што очекуваш дечко ни требаат како тебе :D

а лани пролет имав прилика да работам за ск фирма иако не сум од ск
    имаше 3ца кои си ги довезуваше фирмата на работа
    од св николе и куманово беа

али фулл работно време беше не ми се оставаше факултетот
    така да не ви е проблем иако сте надвор од скопје

доколку сакате да работите во ск и ке седите во ск.

19. dFanTomb

dFanTomb
    Intern

52
    1
    9 Јануари 2008
    тоа се само муабети не сум бил јас во фирмата 3 месеци. зборот му беше не да патувам секој ден до ск туку ти кажуваат не ни треба таков пошто не си од ск зошто треба да дадат плус пари не е исто да си од скопје и да живееш во скопје под кирија. али не е важно се гледа дека сме настрана од темара.

no comment

20. Fiasco

Fiasco
    Gaining Experience

3,036
    203
    2 Март 2008
    Нема потреба од никакво спремање и слично.
    Ти треба знаење и некое претходно искуство во работата за која аплицираш. (кое можеш да го добиеш и со волонтерство во некоја компанија)

Интервјуто е чиста формалност. (барем за работа од областа на ИТ)

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...