1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Барам работа [ Видео Продукција ]

Дискусија во форумот 'Вработување' започната од dFanTomb, 10 Март 2009.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. dFanTomb

  dFanTomb
  Intern

  52
  1
  9 Јануари 2008
  дипломиран сум по филмска и тв монтажа и барам работа за во телевизија или продукција. реклами, спотови, филмови, композитинг, емисии...за подетални информации пишете. поздрав
   
 2. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,993
  504
  14 Април 2007
  Машко
  јас сум при крај со факултето уште неколку испити и ке ти кажам како да си бараш работа

  засукаш рукави гледаш по страни каде се бара работници од твоја струка и се пријавуваш на интервју и гледаш добро да се покажеш
  летово бев на едно 15 тина интервјуа не за друго да најдам работа туку да се опуштам на такви испрашувања па кога ке почнам да барам работа да сум поопуштен и да знам што прашуваат
  едно 10тина прашања секаде се вртат

  али само така
  тука на форум и да пишеш барам работа и + работа за во телевизија и сл
  не оди
   
 3. KGB

  KGB
  Intern

  48
  1
  7 Март 2009
  ама и не би било така лошо да направиме една тема каде што ќе може да се разменуваат мисли и прашања од интервјуа за работа во ИТ сектор!
   
 4. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,993
  504
  14 Април 2007
  Машко
  KGB извини али тоа е една од работите кои не се разменува.

  а за како треба да се однесувате и што да правите т.е. како да седите (говор на телото и сл) има скоро по сите факултети семинари и сл
  барем знам дека на ПМФ имаше 2-3 од кои на само еден бев
   
 5. zlatkogv

  zlatkogv
  Intern

  206
  6
  5 Декември 2007
  А зашто да не се разменуваат прашања. Па не бил секој на такво интервују па да знае што точно да прави и што да очекува. И ја сум ЗА да се отвори тема за тоа кои прашања се вртат при интервју, нормално и тоа како треба да се однесува и такви слични работи.
   
 6. Alexandar

  Alexandar
  Gaining Experience

  2,514
  90
  21 Мај 2007
  Интервју и испит не е исто, не е се во прашањата.

  А и ептен се познава кога си се спремал со прашања од дома :p
   
 7. maximilian

  maximilian
  Gaining Experience

  1,064
  74
  26 Март 2008
  @KGB и @zlatkogv:

  Ако толку сакате да се отвори таква тема, отворете слободно, кој ви брани? :)
   
 8. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,993
  504
  14 Април 2007
  Машко
  како што кажа александар не е исто
  и што ако ви кажам што прашуваат отприлике
  ке се примети првата недела кога ке почнете да работите

  туку ви велам од друг аспект
  идите на секоја шанса на интервју
  едноставно да стекнете некоја слобода
  во првото интервју кога бев го знаев тоа но едноставно стра ме фати

  последниот пат кога бев во телеком едноставно си направив асален муабет со теткиците
   
 9. dFanTomb

  dFanTomb
  Intern

  52
  1
  9 Јануари 2008
  metalgear i aj kazi mi dali te prashaa kolku plata treba da zemas edno od najbitnite raboti za egzistencija bez koe ne se moze? i mnogu me interesira ako ne si od skopje a si bil na interview vo sk, sho si im rekol posho site koa im spomnes za pari se mrshtat. e sorry ama samo od ljubov i od edno FALA ne se zivee. :skuter:
   
 10. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,993
  504
  14 Април 2007
  Машко
  еве ви општи прашања
  1, колку плата сакаш да зимаш*
  2, кои ти се амбиции за иднина*
  3, не сум од ск и тоа е едно од најчестите прашања али си имам одговор и за тоа :)
  4, услови за работа
  5, покажи ми како се прави ова она пракса

  * многу е битно да не се прецените ни подцените

  и уште некои прашања различни со цел да ве оформат од професонален аспект

  сите многу ценат волонтери и сл од непрофитабилен карактер
  добро е да сте биле на некои такви работи претходно

  и најважно е говор на телото...
   
 11. reng

  reng
  Intern

  683
  19
  13 Август 2007
  Се зависи од вашето образование ако вие знаете да зборите нема да има проблем да ве примат. Проблем би биле работи како искуство, способности и дали баш вие им требате за работа. Нормално не им треба некој намуртен во фирма или со некој со кого неможе да се разберат лесно. Колку полесно помине интервјуто толку поголеми шанси имате.
   
 12. zlatkogv

  zlatkogv
  Intern

  206
  6
  5 Декември 2007
  Abe jas ne rekov da zemam prasanja od doma da naucam i da vlezam taka. Toa nemoze nikogas da se desi. Tuku od prilika sto prasuvaat, toa mi bese muabetot. I normalno nikoj nemoze da vleze na rabota a dokolku nema znaenje
   
 13. KGB

  KGB
  Intern

  48
  1
  7 Март 2009
  не се свативме како што треба не ми беше поентата некој да ми ги каже прашањата, напротив мислев од аспект на што сте очекувале и какви се вашите реакции од интервјуто... јас прашувам чисто за да добијам идеа како изгледа процесот на интервјуирање во македонија а воедно и да се запознаам со компаниите кој го држат ИТ пазарот во МК, јас работам во странство и сум бил на милион интервјуа така да мислата ми беше општо запознавање со начинот на кој се тоа функционира...
   
 14. Zeratul

  Zeratul
  Intern

  242
  29
  30 ноември 2008
  Класика се стручните прашања околу ‘си-ви‘, искуство и образование... Па дури и плата. Тоа што мене ме вади од такт, се хјуман ресурсес, особено недоквакани и нестручни лица, кои толку многу се гордеат со прашањата кои ги симнале од некој темплејт од интернет (секоја чест на исклучоците).

  Пример (и одговори кои најверојатно се очекуваат и се deal breaker :) )
  1. Што си направил последно нешто со што се гордееш во животот?
  -Што начекав една баба сношти, ја шинав од ќотек!
  2. Што те нервира најмногу?
  -Глупави прашања без цел...
  3. Каде се гледаш за една година во фирмава?
  -C.E.O. во најмала рака...
  4. Како се справуваш со проблемите во врска со колеги?
  -Мавам.
  Не е толку до прашањата, колку што и да му дадеш добар одговор, нема да знаат што да направат со него.
   
 15. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,836
  824
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  @Zeratul
  :LOL:

  Инаку, ја поздравувам иницијативата за отварање тема. Мислам дека доста работи би можеле да се научат од тоа, иако најдобаро се учи преку пракса.

  Како што кажа MG, посети неколку интервјуа, почетокот ќе ти биде доста незгоден. Но со тек на време се стекнува навика и опуштеност.
   
 16. eldiablo

  eldiablo
  Баниран/a

  820
  48
  21 oктомври 2008
  ОT:
  Прашањата се најмал проблем. Ти ако не го знаеш занаетот и да одговориш како што треба по 1 недела ќе леташ од работа.

  И ајде не му ја расипувајте темата на човекот бара работа тука, можеби оти смета дека постојат лица кој се воведени во оваа работа и можат да му помогнат. Отворете нова тема и нека се префрлат сите погорни мислења.

  Поздрав.
   
 17. dFanTomb

  dFanTomb
  Intern

  52
  1
  9 Јануари 2008
  Поздрав до сите. Стварно мислам дека треба да се отвори линк во врска со вработувањето и нивното искуство зошто слушнав најразни муабети. пример те вработуваат во фирма без да потпишеш договор ти велат седи работи 3 месеци при кои не ти ѓи плаќаат иако си компатибилен за работното место, т.е. си завршил факултет за истото и после 3тиот месец "знаеш уствари не ни треба таков човек" хахаха. Значи работи 3 месеци за без пари нема јадење, капење, стан под кирија зошто работиш без пари и на крајот како капак "ај чао".

  Барем мене не ми е страв да застанам пред некој и да направам муабет на интервиу туку едноставно каде и да сум се обратил коа прво ќе чуат дека не сум од Скопје и сум дипломиран почнуваат да лажат.

  Епа почитувани пријатели кои што барате работа а не сте од Скопје се надевам дека барем на вас ќе ви се насмее среќата.

  П.С. Огромна е разликата кога во фирма работат луѓе со високо образование и без. Има и исклучоци но се многу малку. Но сепак образование си Е образование.
   
 18. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,993
  504
  14 Април 2007
  Машко
  образование си е образование
  скоро во сите фирми ке работиш како приправниш
  што е и баш ОК, зошто
  прво едноставно не си се вклопил во околината и начинот на работа и глупо е да бараш и за тоа да ти плаќа нормална работа

  е сега и ако не се покажеш за тој периот што очекуваш дечко ни требаат како тебе :D

  а лани пролет имав прилика да работам за ск фирма иако не сум од ск
  имаше 3ца кои си ги довезуваше фирмата на работа
  од св николе и куманово беа

  али фулл работно време беше не ми се оставаше факултетот
  така да не ви е проблем иако сте надвор од скопје

  доколку сакате да работите во ск и ке седите во ск.
   
 19. dFanTomb

  dFanTomb
  Intern

  52
  1
  9 Јануари 2008
  тоа се само муабети не сум бил јас во фирмата 3 месеци. зборот му беше не да патувам секој ден до ск туку ти кажуваат не ни треба таков пошто не си од ск зошто треба да дадат плус пари не е исто да си од скопје и да живееш во скопје под кирија. али не е важно се гледа дека сме настрана од темара.

  no comment
   
 20. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Нема потреба од никакво спремање и слично.
  Ти треба знаење и некое претходно искуство во работата за која аплицираш. (кое можеш да го добиеш и со волонтерство во некоја компанија)

  Интервјуто е чиста формалност. (барем за работа од областа на ИТ)
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...